W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  precyzja sterowania siłownikiem zaworu 3D/4D Subskrybuj
2017-02-18 20:36
  adamGA Posty: 163 Ostrzeżenie: 0
Jakie macie doświadczenia z sterowaniem zaworem 3D/4D przez ecoala ?
jest precyzyjne czy skacze ?
Ma ktoś porównanie do sterownika TECH 431N ?

A.
2017-02-18 21:09
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
Wszystko zależy od jakości siłownika i właściwie zrobionej instalacji , czyli pompa zamontowana za zaworem , a czujnik temp.za zaworem i pompą . Posiadam zawór 4D Womixa i do niego dedykowany siłownik również Womix , w/g mnie działa precyzyjnie wszystko zależy od ustawień , na początek metodą prób i błędów trzeba dojść jaką temp.za zaworem ( czyli ta która idzie na obieg CO ) ustawić żeby dogrzać pomieszczenie do zadanej temp.wew. w przypadku sterowania czujnikiem temp. albo ustawić odpowiedni zakres temp. dla -10 st. i +10 st. w przypadku włączenia regulatora pogodowego
2017-02-18 21:22
  procho Posty: 569 Ostrzeżenie: 0
wg mnie urzadzenie zbedne 
mam w swojej istalacji 4D z siłownikiem ale siłownik jest jest odłączony a zawór praktycznie otwarty na maksa. 
ochrona powrotu przez pompe cwu (generalnie mam ustawioną wyższa temp na kotle więc i pompa załącza się bardzo rzadko) 
regulacje temp w pomieszczeniach za pomocą zaw. termostatycznych na grzejnikach 

generalnie jeżeli są termostaty to wg mnie zawór 4D z siłownikiem jest zbędny
2017-02-18 21:32
  adamGA Posty: 163 Ostrzeżenie: 0
Mam termostaty i pompę adaptacyjną. 
sterownie zaworem 4D jest mi potrzebne by trzymac na wyjściu w miarę stałą temp za zaworem. 
Obecnie zawór ustawiany ręcznie. 
Problemem są cieplejsze dni kiedy kocioł do chodzi do wysokiej temp i wtedy warto  by skręcic zawór by wiecej puścic na powrot itp.
tak samo w odwrotną stronę jak mnie nie ma w domu. itp, 

A.
dodane 2017-02-18 21:29dokładnie to chodzi mi o to ze jak termostaty sie pozamykają a zawór 4D mam usatwiony na ok 60-65% otwarcia to warto by tą nadwyżkę puścic w kocioł o jakies 1-3 C więcej.  czyli zamiast powrót 39-40 to może byc wtedy 43-45.. 
dodane 2017-02-18 21:32zawór ESBE 6/4 pompa za zaworem...
2017-02-18 21:33
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
procho napisał » 2017-02-18 21:22
generalnie jeżeli są termostaty to wg mnie zawór 4D z siłownikiem jest zbędny

Bardzo cenna uwaga , musisz mieć niezły kocioł z takim rozwiązaniem :( Ja zamontowałem zawór 4D , bo miałem już instalację tylko ze zwykłymi zaworami przy grzejnikach 10 szt. i za namową instalatorów zamontowałem go , przy robieniu nowej instalacji pewnie miałbym większy problem z wyborem i podjęciem decyzji co wybrać ? Zawsze będą przeciwnicy i zwolennicy takich rozwiązań , dla mnie plusem jest to że kotłownie mam piętro niżej i nie muszę biegać po pokojach żeby zmienić ich temp. wszędzie jednakowo 23 st. jak chcę zmniejszyć wystarczy jedno kliknięcie w aplikacji na fonie albo lapku , pozdrawiam
2017-02-18 21:38
  procho Posty: 569 Ostrzeżenie: 0
nie w każdym pomieszczeniu potrzebna jest taka sama temp na zasilaniu i tutaj centralna regulacja - mam na mysli zaworem 4D nie jest idealna.

ja testowałem i tak i tak 

stwierdziłem że wygodniej i stabilniej (dla kotła) będzie jak termostatami będe regulować temp w pomieszczeniu. generalnie w większości pomieszczeń termostat jest ustawiony na 3. W pralni podczas suszenie odkręcam na 4 a z kolei w dwoch innych pokojach skręcam na 2,5 

tak to wszystko wygląda
2017-02-18 21:48
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
adamGA napisał » 2017-02-18 21:32
Mam termostaty i pompę adaptacyjną. 
sterownie zaworem 4D jest mi potrzebne by trzymac na wyjściu w miarę stałą temp za zaworem. 
Obecnie zawór ustawiany ręcznie. 
Problemem są cieplejsze dni kiedy kocioł do chodzi do wysokiej temp i wtedy warto  by skręcic zawór by wiecej puścic na powrot itp.
tak samo w odwrotną stronę jak mnie nie ma w domu. itp

Właśnie do tego służy aktywny regulator pogodowy w Obwodach CO dla temp.za zaworem i odpowiednie ustawienie krzywej grzania
procho w sypialni na piętrze też przykręcam zwykły zawór żeby było trochę chłodniej
2017-02-19 12:28
  adamGA Posty: 163 Ostrzeżenie: 0
Właśnie TECH ma chyba lepiej rozbudowany algorytm:
krzywa grzania jest definiowana dla 4 punktów Ecoal : 2 punkty 

DTR TECH 431N

Tech zamienia obrót o % a jak jest bliżej zadanej to wg. algorytmu 
Procentjednostkowego otwarcia jest obliczany na podstawie wzoru:(TEMP_ZADANA - TEMP_CZUJNIKA) * (WSP_PROPORCJON / 10).

Aczkolwiek instalowanie 2 niezależnych sterowników to pewne ryzyko. Może lepiej by Ecoal kręcił zaworem 
  

2017-02-20 22:18
  kanur Posty: 6 Ostrzeżenie: 0
Inštalacia dvoch nezavyslích regulatorou ziadne ryziko nieje staci to dobre nastaviť a pracuje to k vašej spokojnosti osobne mam kotol defro s regulaciou od techu riadenie cez internet je na mizernej urovni regulaciu inštalacie mam riešenu regulatorom od techu st-309 všetko pracuje ako ma . ked som sa dizvedel o regulatore bruli.pl nieco som o tom precital a okamzite som si ju kupil z kotla som vyhodil regulator od techu a namontoval bruli.pl praca cca 30 min nastavenie mi dalo trochu zabrat ale uz to fici ako ma a som velmi spokojný. kotol vykuruje 1000L aku nadrz a st-309 od techu riadi inštalaciu všetko slape ako hodinky proste super možete si pozriet grafy https://esterownik.pl/device/13825 Zilinec-Dom
2017-02-21 16:27
  KamilKGU Posty: 30 Ostrzeżenie: 0


Miałem tech 431n + eCoal v2.3. Lepszy jest eCoal v3.5 wszystko w jednym sterowniku.
Kanur ---> prostě co jsi čekal. Je to pecka!
https://esterownik.pl/device/13654
2017-02-22 13:19
  jajan Posty: 1 Ostrzeżenie: 0
U mnie zawór 4d z siłownikiem HERZ odpowiadają za podłogówkę na parterze.
Działa to bardzo dobrze w połączeniu z regulatorem pogodowym i termostatem w pokoju. Jeśli ustawisz dobrze krzywą grzania to nawet termostat jest zbędny w salonie.
Polecam
2017-02-22 15:50
  adamGA Posty: 163 Ostrzeżenie: 0
Tak pytam o doświadczenia, bo widzę że jednak przy zaworze 4D warto czasem powachlować. A lepiej zrobi to stwerownik niż latać do piwnicy. tylko się zastanawiam czy sens wyminiac na Ecoal 3,5 czy kupić TECH 431n 

A.
2017-02-22 22:57
  KamilKGU Posty: 30 Ostrzeżenie: 0
Za mnie jednoznacnie eCoal v 3.5. Inwestycja jest wielka ale wyplaczi sze. Nie treba chodzic do piwnice.  Vszysztko zrobisz przez ecoal!
2017-02-27 22:35
  Tomisss Posty: 83 Ostrzeżenie: 0
OEP grzeje 2 mieszkania - jedno na 1 pietrze (tylko grzejniki), drugie parter ( podłogówka +grzejniki).  Wszystkie grzejniki, oprócz drabinek z termostatami.  Na podłogówce w mieszkaniu na parterze dodatkowo termostatyczny 3d. Ochrona kotła pompą cwu. 


Ecoal idealnie steruje zaworem 4d. Dzięki niemu nie pcham w instalację wody o temp. 50 stopni tylko 35-40.

Z moich obserwacji wynika, że ecoal wachluje zaworem w przypadku zmiennego cyklu pompy zasilającej CO np. aut. wyłączanie po dogrzaniu pomieszczeń. Dlatego w sezonie cwu i co u mnie chodzą non stop. 
 
Użytkownicy online: renmar77, Slawek0981, Zbigt