W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Pomoc przy optymalnym ustawieniu kotła ogniwo eko plus 25kw+ ecoal Subskrybuj
2017-02-07 10:27
  dragonstrazak Posty: 2 Ostrzeżenie: 0
Witajcie. Jestem tu nowy więc na początku chciałbym przywitać wszystkich użytkowników forum. Piszę by prosić o pomoc, być może ktoś z was spotkał się z podobnym problemem. Dom wybudowany niedawno. Kocioł zasila podłogówke w korytarzu, kuchni i łazienkach, pozostałe pokoje to zwykłe grzejniki z termoregulatorami. Na początku zaraz po tynkach jak odpalaliśmy kotłownie kocioł był ustawiony w tryb auto tak że nie przechodził praktycznie wogóle w tryb podtrzymania. Podłączony czujnik zewnętrzny i wewnętrzny w pokoju. Przez pierwszy tydzień na tych ustawieniach w komin poszła prawie tona ekogroszku. 4 worki na dobę praktycznie trzeba było zasypać. Ale być może ma to związek z tym że ściany były mokre? Obecnie od jakiegoś czasu piec jest ustawiony w tryb spalanie retorta grupowe z odpowiednimi parametrami. spalanie groszku zmalało ale są spieki i do tego co tydzień piec jest tak uwalony że wymaga gruntownego czyszczenia.

Moja gorąca prośba bo na pewno są tutaj osoby dużo bardziej zaawansowane które swój piec ustawiały już pare sezonów. Może ktoś z Was mógłby zerknąć na moje ustawienia i pomóc doprowadzić je do optymalnych? i drugi temat - czy wyłączenie czujnika zewnętrznego temperatury i ustawienie np zadanej na kotle na 50 stopni na stałe poprawi czy pogorszy sytuacje z ilością spalonego groszku? W tej chwili 2 worki po 30 kg muszę wsypać na dobę. Czy jest możliwość ustawienia kotła tak aby jak nie ma nikogo w domu na noc temperatura była dużo niższa?czy muszę mieć do tego dodatkowy programator pokojowy? Za wszelką pomoc i sugestie serdecznie dziękuję.

Jacek
2017-02-08 08:56
  Bluenergy Posty: 7 Ostrzeżenie: 0
witaj.
Przedstaw więcej informacji na temat tego co się dzieje na palniku i popielniku. Jaki masz węgiel, mam nadzieję ze suchy. Napisz czy kopczyk jest z górką, czy też się zapada. Czy masz niedopalony węgiel w popielniku.
Jestem użytkownikiem mniejszego pieca i nie mam doświadczenia z taka mocą i taki układem jak Twój. Ale wydaje mi się że masz za duży nadmuch. Przekłada się to na wyższą temperaturę spalin i wyższe spalanie, a tym samym nieoptymalne warunki odbioru ciepła przez wymiennik pieca.
 Zjedź z nadmuchu na mocy min o 3 - 4%, a na mocy max 5 - 6 %. Po tym obserwuj wysokość płomienia, jego kolor, wygląd kopczyka, temperaturę spalin i ewentualne przyrosty temperatury czynnika. Otwieranie drzwiczek podczas obserwacji w możliwie krótkim czasie z odstępami.
Możesz spróbować zmniejszyć czas podawania np. na 8 s. Spróbuj zmniejszyć ilość podawania na mocy max. np. do 7.       
W  kwestii ustawień regulatora temperatury wewnętrznej nie pomogę, ale wiem że jest taka funkcja dla poszczególnych godzin. Jest to ogromne pole do popisu dla użytkownika. 
Ze schematów i ustawień widzę ze jako czujnik zewnętrzny widnieje czujnik na płycie. Ja u siebie mam wprowadzone po prostu czujnik temperatury zewnętrznej.
działaj i dawaj znać 







dodane 2017-02-08 08:56Witam.
Napisz proszę o wynikach obserwacji spieków z Twojego palnika. Na ogół są dwa rodzaje, co opisano w poradniku palacza - to pozycja mantra dla nas. Dopowiem jeszcze, że temperatura powrotu jest niska u Ciebie. Kolego czy masz zawór 4d, bufor lub zasobnik cwu wpięty w układ. Przy zasobniku cwu być może trzeba dopracować ustawienia tak, aby był priorytet dogrzania cwu, co też chroni temperaturę powrotu przed obniżeniem.
 Być może lepsza izolacja rur w układzie była by wskazana.
Wyłączenie regulacji po czujniku zewnętrznym jest jakimś rozwiązaniem, ale dzięki temu czujnikowi masz mniejsze ryzyko obniżenia komfortu w domu. daj znać, przy pomocy forum dasz radę.  
pozdrawiam
Bluenergy
2017-02-09 07:24
  dziuniek Posty: 78 Ostrzeżenie: 0
Witam,

Przyglądając się Twoim wykresom, to u siebie raz tylko zobaczyłem tak wysoką temp. spalin, gdy zapomniałem zamknąć tzw. kierownicę spalin po czyszczeniu w moim RBR. W ogniwie są chyba jakieś zawirowywacze pomagające odbierać ciepło.

Pozdrawiam
2017-02-09 10:53
  lukasz1 Posty: 32 Ostrzeżenie: 0
coś musi być na rzeczy, może źle poskładałeś piec, strasznie wysokie temp spalin wszystko w komin leci, nie paliłeś przypadkiem na ruszcie awaryjnym jeśli tak to mogłeś zasmolić wymiennik, na razie wyczyść kocioł ustaw jedną moc np 12kw 5 podań 39 % nadmuchu i obserwuj , jak u siebie odpalałem piec to przy wygrzewaniu szło dużo opału ale bez przesady ok 1 worka dziennie, opisz jeszcze jak masz ustawione pompki może za szybko mieszasz wodą
Dopisz jakim groszkiem palisz ostatnio na składzie nie było, kupiłem jakąś kichę w inter spalanie z 17 kg wzrosło do 35 musiałem wybierać oddałem koledze bo piec nie miał siły dojść do zadanej
2017-02-09 11:36
  sq9tbu Posty: 1240 Ostrzeżenie: 0
52% powietrza i 25KW? W podtrzymaniu 60%.
2017-02-09 20:51
  Pisaki Posty: 1 Ostrzeżenie: 0
Spróbuj na retortowo-ręcznym 
Daj na początek np
 15s podawania 
45s przerwy
temperatura spalin np 160
wentylator 48%
minimalna wartość wentylatora 40%

na początku też miałem takie wartości spalin - za duży nadmuch

co do retortowo grupowy, to ustawiałem kocioł na 25 lub 30 kW 
przy mniejszych mocach nie umiałem napalić
tym paliłem przy wysokich mrozach, a na ręcznym tak powyżej -5

co do czyszczenia to też musze czyścić co tydzień (pale brunatnym)

ustawienia  temperatur to możesz zobaczyć u mnie ,mam to poustawiane 

Na razie 5 miesięcy używam ecoal i co jakiś czas odkrywam coś nowego  
2017-02-13 16:11
  KamilKGU Posty: 30 Ostrzeżenie: 0
Mam ustawiona grupowe na 12 kW dmuchawa 42% 6 czyklu, lub 16 kW 47% 6 czyklu. Dom jest 316 m2. Greje jak na 12 kW tak i na 16 kw. 25 kW v grupowe je moc za duzo.
Palim wegla eko groszek
Eko groszek
Użytkownicy online: Vitis, volf64, wele