W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Siłownik zaworu 4D Subskrybuj
Pierwsza stronaPoprzednia strona5 / 5Następna stronaOstatnia strona
2017-11-30 11:26
  mamut Posty: 352 Ostrzeżenie: 0
Jeśli temp będzie różna o 1 stopień względem zadanej to zawór odpowiednio przymknie się lub bardziej otworzy. Musisz sobie wyczuć instalację jaki dać współczynnik wzmocnienia żeby ta zmiana nie była za duża. Tak jak pisałem wcześniej czas reakcji także nie za krótki. Jeśli piecyk chwilkę będzie miał problemy z dojściem do zadanej, to przy zbyt nerwowych reakcjach zaworu tym bardziej zalewany będzie chłodniejszą wodą z układu.
Przy czym to przymknięcie to właśnie będzie jakieś 1%, nie że zawór zamknie całkowicie.

Temp dla pogodówki także do wyczucia. Jeśli przy obecnej temp masz 37 i jest ok, to możesz ustawić jakieś +10 - 33 i -10 44, i testować. Narysuj sobie wykres dla krzywej grzania i będziesz widział.
2017-11-30 11:39
  simko1 Posty: 421 Ostrzeżenie: 0
Dziękuję!
2018-02-27 10:43
  pawciobiel Posty: 66 Ostrzeżenie: 0
Cześć, dokupiłem siłownik do zaworu 4D lecz nie bardzo rozumiem jak mam teraz ustawiać temperaturę zadaną?
Czy powinienem ustawiać na kotle i na zaworze 4D czy mogę tylko na kotle a siłownik będzie pilnował minimalnej powrotu?
Lub czy mogę ustawiać tylko na zaworze a sterownik sam dobierze temperaturę kotła?

Pytam ponieważ wczoraj w nocy, ustawiłem na kotle 74, na sterowniku 48 i minimalną powrotu na 55
i faktycznie kocioł grzał 74, sterownik puszczał 48 na grzejniki ale temp powrotu była 60 - nie rozumiem dlaczego,
czy może ktos proszę wyjaśnić?


2018-02-27 12:12
  mamut Posty: 352 Ostrzeżenie: 0
pawciobiel nie bardzo rozumiem co chcesz wiedzieć
ustawiłeś 74 na piecu i piec taką trzymał
ustawiłeś minimalną temperaturę powrotu na 55 i jak napisałeś, udało mu się nie zejść poniżej tych 55
ustawiłeś 48 na grzejniki i tu udało się, że dawał tyle co zadane, bo gdy ustawione jest chronienie powrotu przez 4D, to priorytetem jest dla niego nie dopuścić, aby temp. powrotu spadła poniżej zadanej. To co zostanie idzie na grzejniki. Może się zdarzyć, że nie wystarczy energii i powrót będzie pilnowany na min 55, ale już na grzejniki pójdzie tylko 35. Tu miałeś 60 na powrocie czyli nadwyżki były, więc ster mógł zająć się regulacją temperatury idącej na grzejniki.
2018-02-27 12:22
  pawciobiel Posty: 66 Ostrzeżenie: 0
Dzięki, tzn ja zastanawiałem się czy w ogóle sterownik może sam kontrolować zadaną kotła jeśli ja ustawiam zadaną na 4D?
Czy dobrze myślę że jeśli nie chcę strat to mogę ustawić zadaną 4D na jakąś wysoką nie do osiągnięcia np 80 i sterować tylko zadaną kotła, skoro tak jak piszesz priorytet jest na temperaturę powrotu?
2018-02-27 12:42
  mamut Posty: 352 Ostrzeżenie: 0
Nie wiem co masz na myśli pisząc strata. Bo utrzymanie wysokiej temperatury w komorze spalania, przez wyższą temperaturę powrotu, dla dopalania się paliwa ma pozytywne skutki. Jeśli masz siłownik, to możesz pobawić się i ustawić krzywe grzania dla pieca i 4D.
Jeśli ustawisz na 4D jakąś wysoką temp. to prędzej wtedy będzie strata gdy zaczniesz przegrzewać pomieszczenia.
2018-02-27 13:02
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Pawciobiel jeżeli powrót ochraniasz zaworem 4D należy do minimalnej temp powrotu doliczyć 4 deg histerezy. Czyli dopiero po przebiciu minimalnej temp powrotu o 4 deg zawór otworzy się na instalację.
Stąd przebicie temp powrotu.
2018-02-27 14:17
  pawciobiel Posty: 66 Ostrzeżenie: 0
aha już rozumiem, super dzięki!
Pierwsza stronaPoprzednia strona5 / 5Następna stronaOstatnia strona
Użytkownicy online: Arturro, Dan123, jwojtowicz, laudrup, MALB, sp3lff