W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl  Ecoal 2.4 3 pytania Subskrybuj
2017-01-08 20:19
  szosiu123 Posty: 11 Ostrzeżenie: 0
Cześć Trzy szybkie pytanka

1. Używam pompy mieszającej w celu ochrony kotła. W opcjach wszystko mam po włączane i pompa spełnia swoją funkcję. Pytanie, czy sterownik zasygnalizuje alarmem jeśli pompa ulegnie awarii?

2. Potrzebuję ustalić gotowy scenariusz w razie awarii podajnika. Obecny mój Soft to 0.2.8.1. Pytanie czy na tym sofcie  mogę palić w kotle jako zasypowy? Czy muszę aktualizować soft do nowszej wersji aby móc palić na ruszcie?

3. Czy można palić na ruszcie awaryjnym jeśli czujnik temperatury spalin ulegnie awarii przy moim obecnym sofcie?
2017-01-09 07:57
  seba Posty: 1423 Ostrzeżenie: 0 ELEKTRO-SYSTEM
szosiu123 napisał » 2017-01-08 20:19


1. Używam pompy mieszającej w celu ochrony kotła. W opcjach wszystko mam po włączane i pompa spełnia swoją funkcję. Pytanie, czy sterownik zasygnalizuje alarmem jeśli pompa ulegnie awarii?

Nie ma takiej możliwości. Skąd niby sterownik ma wiedzieć, ze pompa się uszkodziła?

szosiu123 napisał » 2017-01-08 20:19
2. Potrzebuję ustalić gotowy scenariusz w razie awarii podajnika. Obecny mój Soft to 0.2.8.1. Pytanie czy na tym sofcie  mogę palić w kotle jako zasypowy? Czy muszę aktualizować soft do nowszej wersji aby móc palić na ruszcie?

W tym sofcie jest możliwość ustawienia trybu Zasypowiec

szosiu123 napisał » 2017-01-08 20:19
3. Czy można palić na ruszcie awaryjnym jeśli czujnik temperatury spalin ulegnie awarii przy moim obecnym sofcie?

W trybie zasypowym jest wymagany czujnik temp. spalin do ograniczenia temperatury spalin wylotowych.
2017-01-09 16:26
  szosiu123 Posty: 11 Ostrzeżenie: 0
Seba, dziękuję za odpowiedzi.

1. Przecież sterownik pilnuje mi cały czas temp na powrocie. Myślałem że wywali jakiś alarm gdy zauważy że są problemy z utrzymaniem temp na powrocie. Czyli pompa mi siadzie , ja o tym nie będę wiedział a kocioł szybciej skoroduje.  Wiem wiem , to trwa nawet 20 lat Seba , w moim obecnym sofcie jakiej temperatury pilnuje sterownik na wejsciu? Chodzi mi o to przy jakiej temp sterownik włącza pompę?

2. Tryb zasypowiec, ok. Po ustawieniu jego sterownik będzie nadzorował proces spalania tak?


3. Czyli rozumiem że gdy siądzie  czujnik spalin to nie da się już w tym kotle w ogóle niczym palić?


Czy w ogóle warto zmieniać soft na nowszy jeśli korzystam z pełnej automatyki (tryb Ecoal) i nie interesują mnie inne tryby ?
2017-01-10 08:18
  seba Posty: 1423 Ostrzeżenie: 0 ELEKTRO-SYSTEM
szosiu123 napisał » 2017-01-09 16:26
1. Przecież sterownik pilnuje mi cały czas temp na powrocie. Myślałem że wywali jakiś alarm gdy zauważy że są problemy z utrzymaniem temp na powrocie. Czyli pompa mi siadzie , ja o tym nie będę wiedział a kocioł szybciej skoroduje.  Wiem wiem , to trwa nawet 20 lat Seba , w moim obecnym sofcie jakiej temperatury pilnuje sterownik na wejściu? Chodzi mi o to przy jakiej temp sterownik włącza pompę?
NIe jest to takie proste jak Ci się wydaje. Temperatura powrotu zależy od wielu czynników, przepływów, otwartych grzejników itd. Popatrz na wykresy w sterownikach, nawet pomimo załączonej pompy mieszającej mogą się zdarzyć sytuacje, że temperatura powrotu szybko spadnie lub wzrośnie a bywają tez takie przypadki, ze pompa mieszająca nie będzie w stanie podnieść temperatury powrotu. Pompa mieszająca załączy się gdy temp. na powrocie spadnie do poziomu, który masz ustawiony w Parametrach zaawansowanych: Temp. załączenia pompy mieszającej Wyłączenie nastąpi 0.5 deg powyżej tej temperatury.

szosiu123 napisał » 2017-01-09 16:26
2. Tryb zasypowiec, ok. Po ustawieniu jego sterownik będzie nadzorował proces spalania tak?
Tryb zasypowy służy do palenia w kotle zasypowym lub na ruszcie awaryjnym pod warunkiem, że nie spalasz drewna. W innym przypadku najlepiej wyjąć czujnik temperatury spalin aby go nie uszkodzić. Czujnik wytrzymuje około 450-500 deg.

szosiu123 napisał » 2017-01-09 16:26
3. Czyli rozumiem że gdy siądzie  czujnik spalin to nie da się już w tym kotle w ogóle niczym palić?
Czujnik spalin jest jak najbardziej wymagany do poprawnego działania algorytmów spalania. Nie wiem dlaczego tak się boisz o ten czujnik? Jeśli tylko nie będziesz przekraczał temperatur 400 deg w czopuchu to nic mu się nie stanie.

szosiu123 napisał » 2017-01-09 16:26
Czy w ogóle warto zmieniać soft na nowszy jeśli korzystam z pełnej automatyki (tryb Ecoal) i nie interesują mnie inne tryby ?
 Tutaj możesz poczytać o zmianach w kolejnych wersjach softu i zdecydować czy są one dla  Ciebie istotne.
2017-01-14 12:46
  szosiu123 Posty: 11 Ostrzeżenie: 0
Dzięki Seba. Zdecydowałem że wgram najnowszy soft ponieważ widzę że po drodze były zmiany w algorytmie spalania. Mam ostatnie 3 pytania.
1. Czy soft 0.3.1.8 jest finalny czy to jest jakaś wersja testowa jeszcze?
2. Czy muszę wgrywać Soft przeglądarki www ? Nie będę korzystał z tych opcji więc czy wystarczy mi tylko powyzsze musi być również upgrade www?
3. Jaką najlepiej ustawić temperaturę powrotu wlączenia pompy mieszającej?
Użytkownicy online: