W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Duże spalanie- dom 200m2 piec EOP 16KW Subskrybuj
Pierwsza stronaPoprzednia strona1 / 2Następna stronaOstatnia strona
2017-01-02 09:44
  kgrabowski Posty: 27 Ostrzeżenie: 0


Panowie Help,



Od 2016-12-11 pale nowym ekogroszkiem- Sztygar ultra
(26-27MJ). Wcześniej paliłem ruskim eko z pobliskiego składu i spalałem max
25kg na dobę (temp. Zadana na piecu 60C). Teraz moje spalanie dobowe zużycie
wynosi blisko 30 kg ( temp zadana na piecu 55c). Przeczytałem prawie całe forum
o spalaniu i wypróbowałem przeróżne warianty ustawień pieca. W dalszym ciągu
spalanie wynosi blisko 30kg/dobę a przecież mrozów nie ma. Mam dom o pow. 200 m
w tym garaż 45m2, ocieplony styro 12cm grafit, a strop 22cm grafit, piec to OEP
16KW. Dom jest zamieszkały od września 2016, pale od połowy paź’16. Mając świadomość,
że jest to nowy dom i potrzebuje się wygrzać, to spalanie wydaje mi się duże.



Temperatura w domu zadana na 21,6C (histereza na sterowniku
0,4C). Po osiągnieciu temp. zadanej, na grzejnikach jest ustawione zmniejszenie
ich temperatury o 15C, temperatura podłogówki około 31C (przy obecnych temp. na
zewnątrz, co pozwala utrzymać w domu 21,6C). Ogrzewanie podłogowe około 80m2,
reszta grzejniki (5 szt+plus jeden w garażu ale wyłączony). CWU o pojemności
150L, grzany w dzień do 42C, od 24 do 6 rano temp obniżona od 10C do 32C. Ochrona
powrotu poprzez pompkę mieszającą przy temp powrotu 49C. Załączanie pompy Co
dla grzejników po uzyskaniu 53C na piecu (histereza min 1C).



Dodam, jeszcze, że moc dmuchawa jest dobrana na podstawie
obserwacji komina (tak jak podobno się zaleca), tak aby nie było widocznego dymu.

Czy ktos może coś poradzić?

link do mojego pieca:

https://esterownik.pl/device/12825



2017-01-02 10:07
  miazio Posty: 316 Ostrzeżenie: 0
A dobrze masz podłączone czujniki ?
CWU 23oC ?a powrót prawje tyle ile na piecu nie zamienione sa przypadkiem

Co do dmuchawy dobierasz tak aby węgiel ładnie się wypalał.  Jak się spieka to obniżasz jak się nie dopala podwyższasz moc dmuchawy tak w skrócie , o tym kominie to gdzie takie zalecenia są ?
2017-01-04 08:36
  kgrabowski Posty: 27 Ostrzeżenie: 0
A zapomniałem dodać, CWU mam sterowane innym sterownikiem (konieczne rozwiązanie z uwagi na dodatkowy piec gazowy wykorzystywany w leciedo grzania wody). Wiec zakładam, ze ten czujnik CWU od pieca nie jestpodłączony. Na pewno na piecu mam wyłączone sterowanie CWU. Z poziomu pieca mogętylko sterować temp zadaną, ustawieniami spalania, i tem. załączenia pompkipowrotu, resztę obsługuje drugi sterownik.O tym spalaniu już nie pamiętam gdzie czytałem, alekierowałem się zasada, że jak z pieca leciał dym to podnosiłem o 1st nadmuch i czekałemjakiś czas, jak leciał dalej to znowu podnosiłem, aż do uzyskania brakuwidocznego dymy z komina.








dodane 2017-01-04 08:35Nikt nie pomoże?
dodane 2017-01-04 08:36
miazio napisał » 2017-01-02 10:07
A dobrze masz podłączone czujniki ?
CWU 23oC ?a powrót prawje tyle ile na piecu nie zamienione sa przypadkiem

Co do dmuchawy dobierasz tak aby węgiel ładnie się wypalał.  Jak się spieka to obniżasz jak się nie dopala podwyższasz moc dmuchawy tak w skrócie , o tym kominie to gdzie takie zalecenia są ?



ODP:
A zapomniałem dodać, CWU mam sterowane innym sterownikiem (konieczne rozwiązanie z uwagi na dodatkowy piec gazowy wykorzystywany w leciedo grzania wody). Wiec zakładam, ze ten czujnik CWU od pieca nie jestpodłączony. Na pewno na piecu mam wyłączone sterowanie CWU. Z poziomu pieca mogętylko sterować temp zadaną, ustawieniami spalania, i tem. załączenia pompkipowrotu, resztę obsługuje drugi sterownik.O tym spalaniu już nie pamiętam gdzie czytałem, alekierowałem się zasada, że jak z pieca leciał dym to podnosiłem o 1st nadmuch i czekałemjakiś czas, jak leciał dalej to znowu podnosiłem, aż do uzyskania brakuwidocznego dymy z komina.
2017-01-04 08:42
  Mateusz91 Posty: 84 Ostrzeżenie: 0
Tez tak mialem. I rozwiązanie było proste. Przynajmniej obecnych temperaturach ekogroszek o dużej kaloryczność spalal się jak słoma teraz mam mniej wiedzieli 23-25 MJ i spalanie mam w granicach od 15 do 19 kg/d
2017-01-04 09:01
  kgrabowski Posty: 27 Ostrzeżenie: 0
Mateusz91 napisał » 2017-01-04 08:42
Tez tak mialem. I rozwiązanie było proste. Przynajmniej obecnych temperaturach ekogroszek o dużej kaloryczność spalal się jak słoma teraz mam mniej wiedzieli 23-25 MJ i spalanie mam w granicach od 15 do 19 kg/d

ODP:
Ale mój ruski miał 29MJ, czyli wiecej niż ten co mam teraz, a przy eko z supermarketów o mocu 22-25  to też słabo to wygladało
2017-01-04 10:01
  Mateusz91 Posty: 84 Ostrzeżenie: 0
A średnia spalania zczytujesz że statystyk czy sam sobie obliczasz?
2017-01-04 10:14
  vldk Posty: 68 Ostrzeżenie: 0
kgrabowski nie chcę się wymądrzać , nie idzie ci źle , dom masz nowy , jak z wentylacją ? musi się "odwodnić"- wyschnąć było dużo o tym na forum , może oszukana kaloryczność węgla i nie rób zmian ustawień pieca wszystko razem , ktoś pisał na forum ->jedna dziennie ? , co kilka godzin?, automat nie jest zły na początek tylko musi" naumieć się" instalacji i nie szarp zmianami pieca , im stabilniej pracuje tym lepiej dla spalania -to tyle ile ja zrozumiałem po "studiach" forum i własnego OEP 16kW (palę ruskiem 25-26 ,tani (?) i jak na razie dobry , polski" kaliber" 28-29 na duże mrozy) i nie dawaj mniej jak 55 C na piecu
2017-01-04 10:19
  kgrabowski Posty: 27 Ostrzeżenie: 0
Poprawnie prezentowane statystyki są do 18 grudnia 2016
2017-01-04 11:21
  mamut Posty: 352 Ostrzeżenie: 0
A co w popielniku i na ściankach kotła.? Spaliny nie mają wielkich temp. więc w komin te MJule nie idą.

Czujnik temp. powrotu masz założony na wejściu do pieca? Bo z wykresów temp. kotła i spalania wynikać mogłoby coś innego. Przykład z wczoraj od godz. 13 do godz. 18. Piec w ciągłym paleniu, spaliny 140-150 stopni, temp kotła 54 i nie może dobić do 55, a temp powrotu 52 - 2 deg niższa niż kotła. Coś tu musi być nie tak z czujnikami. 
2017-01-04 11:46
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Mała Delta między CO a powrotem to nie wszystko (podgrzany powrót). Patrz  jakie jest zapotrzebowanie i będziesz wiedział dlaczego nie mógł się odstawić.
2017-01-04 12:23
  kgrabowski Posty: 27 Ostrzeżenie: 0
mamut napisał » 2017-01-04 11:21
A co w popielniku i na ściankach kotła.? Spaliny nie mają wielkich temp. więc w komin te MJule nie idą.

Czujnik temp. powrotu masz założony na wejściu do pieca? Bo z wykresów temp. kotła i spalania wynikać mogłoby coś innego. Przykład z wczoraj od godz. 13 do godz. 18. Piec w ciągłym paleniu, spaliny 140-150 stopni, temp kotła 54 i nie może dobić do 55, a temp powrotu 52 - 2 deg niższa niż kotła. Coś tu musi być nie tak z czujnikami. 

ODP:
W popielniku troche kalafiorów (głównie z uwagi na tworzenie sie na brzegach palnika. Na ścianach trochę sadzy, trudno okreslić czy dużo czy mało. Jak czyszcze piec (średnio raz na tydzień) to tak sie nazbiera 1/4 popielnika sadzy.

Co do czujnika powrotu to nie jestem dokładnie pewien muszę sie przyjrzeć. Pompkę powrotu mam ustawioną na 51C.


dodane 2017-01-04 12:23
energotop napisał » 2017-01-04 11:46
Mała Delta między CO a powrotem to nie wszystko (podgrzany powrót). Patrz  jakie jest zapotrzebowanie i będziesz wiedział dlaczego nie mógł się odstawić.

ODP: Zapotrzebowanie w ostatnich dniach ciągle jest wg mnie bardzo podobne (podobna temp. na zewnątrz)  CO na grzejniki mam zasilane na 54C minus 15 jak dogrzane pokoje do zadanej na sterowniku. CO na podłogówke mam 31C, CWU 42 z histeryzą 5C
2017-01-04 14:31
  mamut Posty: 352 Ostrzeżenie: 0
energotop dlatego zasugerowałem namierzenie tego czujnika, jeśli jest źle założony i delta jest tak mała, to może się okazać, że piec nie ma ochrony powrotu, bo sterownik zbiera złe dane. Przy okazji będzie widział co tam wraca.


kgrabowski skoro masz wolny czujnik CWU, to możesz sobie go zamontować na powrocie z grzejników jeszcze przed zejściem z ochroną powrotu i będziesz widział "ile stopni" zostało na domu.
2017-01-04 23:17
  kgrabowski Posty: 27 Ostrzeżenie: 0
mamut napisał » 2017-01-04 14:31
energotop dlatego zasugerowałem namierzenie tego czujnika, jeśli jest źle założony i delta jest tak mała, to może się okazać, że piec nie ma ochrony powrotu, bo sterownik zbiera złe dane. Przy okazji będzie widział co tam wraca.


kgrabowski skoro masz wolny czujnik CWU, to możesz sobie go zamontować na powrocie z grzejników jeszcze przed zejściem z ochroną powrotu i będziesz widział "ile stopni" zostało na domu.

ODP: Czujnik powrotu jest zamontowany tuz przed wejściem do pieca. Zamontowałem czujnik CWU. na powrocie przed sprzęgłem hydraulicznym. Nie wiem co miałes na myśli pisząc o zamontowaniu na powrocie grzejników, czy to znaczy w miejscu gdzie powrót jest już wspólny dla podłogówki i grzejnków, czy w miejscu powrotu z grzejników?
2017-01-05 09:47
  mamut Posty: 352 Ostrzeżenie: 0
Aha, sprzęgło, to już by wiele wyjaśniało odnośnie temp na powrocie . No to masz teraz temperaturę jaka wraca z instalacji.

Z tego co piszesz, to pali się dobrze, niedopałów nie ma skoro nawet się "żużelek" pojawia. Więc zła wiadomość. Domek tyle ciągnie. Nie wiem jak masz to wszystko ustawione w bryle domu, ale np garaż może swoje ciągnąć.
W kotłowni "rurki" może słabo ocieplone? U mnie grzało kotłownie i sporo powietrza szło w kratkę wentylacyjną.
2017-01-05 10:44
  kgrabowski Posty: 27 Ostrzeżenie: 0
Do Mamut:

To, że dom dużo ciągnie to wiem, ale  wydaje mi sie, że ponad 30kg/doba to za dużo. Sądziłem, ze to wina ustawień kotła.
Rurki są dobrze ocieplone. Temp w kotłowni 24-25c
2017-01-05 11:07
  Michal_T Posty: 23 Ostrzeżenie: 0
Niemożliwe. Musisz mieć coś źle ustawione. Podobnie mieszkam od września w nowym domu. 180m2 użytkowej w tym 36m garaż. Po podłodze 209m2 i kubatura ok 950m3. Piecyk mam OEP10 i chodzi mi na 2 - 2,5 KW. W domu mam ciepło. Może masz jeszcze ustawiony za duży przepływ i za szybko piec się wychładza. Ciężko jest ustawić optymalnie aby w domu było ciepło i małe spalanie. Ja mam na piecu 55st, jadę na auto Retortowy e-Coal i ładnie mi pali. Nie mam za mocnego grochu (retopal) i wychodzi mi spalanie ok 12kg/doba jak nie grzebię w ustawieniach. Jak sobie popstrykam to zawsze pali więcej. Wniosek jeden. Dobrze ustawić i nie dotykać.
2017-01-05 11:28
  kgrabowski Posty: 27 Ostrzeżenie: 0
OD; Miachal_T
Ja mam 16KW piec, wiec zakładam, że spali wiecej ale nie 2,5x wiecej niż 10KW. Problem w tym, żeby dobrze ustawic to trzeba popykać. Sam już nie mam pomysłów wiec szukam pomocy tutaj.
2017-01-05 11:56
  Michal_T Posty: 23 Ostrzeżenie: 0
Moim zdaniem nie powinien więcej spalić. Masz trochę większy zład, więc powinien się wolniej wychładzać. No chyba że masz nieszczelny dom i ciepło ucieka. Ja mam jeszcze reku z odzyskiem ciepła więc ok 30% mniej mi ucieka przez wentylację. Czy w projekcie masz wyliczone jakiej mocy cieplnej potrzeba do ogrzania Twojego domu? Powinieneś coś takiego mieć. Na tej podstawie dobiera się piec. Ja mam w projekcie 10KW a na stronie http://cieplowlasciwie.pl gdzie można orientacyjnie wyliczyć zapotrzebowanie wyszło mi 5,6KW. Hydraulik chciał mi wcisnąć 25KW ale się uparłem na 10 i przekonałem go. Teraz widzę że to był trafny wybór. Na zewnątrz -8 a piec chodzi na 2,2 KW.
Widzę, że piec Ci się nie odstawia. Po co masz ustawione 60st na kotle? jak na grzejniki puszczasz 35st a na podłogówkę jeszcze mniej. Im wyższa temp na kotle tym musi mocniej chajcować / spalać paliwa.
2017-01-05 12:14
  procho Posty: 569 Ostrzeżenie: 0
Michał_T - twój dom widać z opisu jest b.dobrze ocieplony + masz rekuperację dlatego też masz niskie zapotrzebowanie... + sporo podłogówki...
2017-01-05 12:22
  kgrabowski Posty: 27 Ostrzeżenie: 0
ODP: Michał T
Ja reku nie mam, zwykła grawitacja, wiec troche pewnie ucieka ciepła ale bez przesady. Do projektu musiałby zajrzeć, ale to nie zmieni stanu faktycznego. Skąd domniemanie, że na grzejniki puszczam 35st? Na grzejniku puszczam około 55s ( mam uzależnione od temp na zewnątrz), na podłogówkę 31st. Temperatura w domu ustawiona na 21,6st. Zazwyczaj miałem na kotle 55C ale dzisiaj zmieniłem na 60C z uwagi na mrozy.
Pierwsza stronaPoprzednia strona1 / 2Następna stronaOstatnia strona
Użytkownicy online: DLA_KRYSI, sleza