W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  OEP 16KW jaki zakres mocy dmuchawy ustawić ? Subskrybuj
Pierwsza stronaPoprzednia strona1 / 2Następna stronaOstatnia strona
2016-12-24 11:20
  leON22 Posty: 6493 Ostrzeżenie: 3
Witam , mam pytanko j/w , chodzi o tryb grzanie w retorowym-grupowym , czy ustawić max zakres czyli 8-16 odpowiednio do mocy pieca , czy zawęzić np.do 8-12 , albo 12-16% albo pozostać na jednej mocy np.12% , co brać pod uwagę w nastawach , dzięki za odpowiedź
2016-12-24 12:37
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
leOn22 pamiętaj że moc tak naprawde zależy ile podań ustawisz dla tych mocy 8,12,16,... kW 

5 podań w 8kW , to większa moc  niż 3 podania w 1 6kW , 
dodane 2016-12-24 12:37Najlepiej będzie jak ustawisz sobie na początek jedną moc i dobierzesz sobie do niej moc dmuchawy tak abyś był zadowolony sytuacja na palniku , czystością wymiennika , i spalaniem  zapamiętujesz te ustawienia i ustawiasz kocioł na moc wyższa dając min i max to samo i robisz dokładnie to samo co w pierwszym przypadku , jeśli już dobierzesz odpowiednio parametry spalania dla danych mocy wtedy ustawiasz moc  min i max  
Często gęsto jednak jest tak że kocioł pracuje równo ze stała mocą , potrzebuje czasem więcej do dogrzania CWU 
2016-12-24 14:03
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
"5 podań w 8kW , to większa moc  niż 3 podania w 1 6kW" 
Na pewno? 5 razy 5  jest więcej niż 3 razy 10???
2016-12-24 14:14
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
A to nie  idzie po 7s ? w 8 a później po 2 s więcej 

Btw może przykład zły bo już nie pamiętam ile sek ma podanie dla poszczególnej mocy , ale w każdym razie wiadomo o co chodzi co nie 

2016-12-24 15:07
  leON22 Posty: 6493 Ostrzeżenie: 3
Ok , rozumiem , no to będzie trochę zabawy skoro na wszystko trzeba zwracać uwagę tzn. ilość podań , moc dmuchawy nie ma jakiegoś odnośnika w programie który mógłby pomóc optymalnie ustawić kociołek ?
2016-12-25 23:49
  gregors Posty: 316 Ostrzeżenie: 0
Ustaw 8/8, dmuch na 35%, 60 na piecu i obserwuj co się dzieje ma palniku, w zdarzeniach i wykresach.
2016-12-28 15:57
  leON22 Posty: 6493 Ostrzeżenie: 3
gregors , ustawiłem taj jak napisałeś tj. 8/8 dmuchawa 38% i jest problem , powstają spieki koksowe i powstaje dużo sadzy w kotle :(  Podnosiłem temp.stopniowo o jedno oczko , jest lepiej teraz ale nie idealnie , w tej chwili testuje ustawienie dmuchawy na 42% , 5 podań , moc 8/8 zobaczę z parę godzin co i jak , aha zrobiłem mały mod palnika , dostawiłem dwie połówki szamotki , jedna od strony podajnika druga na końcu palnika , zobaczymy czy to coś poprawi , na pewno nie będzie przesypywać popiołu z boku popielnika i zatrzyma trochę popiół ,a wtedy nie będzie wypalać krateru przy tak dużym nadmuchu :(
2016-12-28 16:52
  jendrek Posty: 105 Ostrzeżenie: 0
Palisz Wesołą, więc masz kłopot. Moim zdaniem,  najlepiej przy tym węglu sprawuje się algorytm spalania retortowy - eCoal. Krótki czas podawania i niski nadmuch. Tydzień temu zmieniłem opał (nowa dostawa) i zaczął się kłopot z ustawieniami. Palę mieszanką Wesoła/Sobieski 60/40. Z wcześniejsza mieszanką nie było problemu.
2016-12-28 17:24
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
leON22 - z tą dmuchawą to w dół raczej nie w górę 
2016-12-28 17:48
  leON22 Posty: 6493 Ostrzeżenie: 3
Ameno25 w/g PP "1)Spieki koksowe - to taki marny koks, powstający z węgla. Ma wygląd szary, matowy i jest łatwy do rozkruszenia. ...w pierwszym przypadku zalecane jest zwiększenie nadmuchu i jeśli to możliwe to wydłużenie czasu podawania i przerwy " już sam nie wiem :( Dam na 36% podanie 4x  i temp. na kotle na 60 i zobaczymy ? 

PS.Już widzę , że przy 36% kopci jak "Batory" , dałem na 40% jest lepiej , płomień wyraźnie przebija się przez kopczyk zobaczymy , dalej co i jak

2016-12-28 19:15
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
leOn tak na prawdę na czyste spieki koksowe nie ma sposobu to po prostu wina węgla ,  co innego jeśli masz spiek popiołu z koksem wtedy obniżenie  nadmuchu pomaga , ale najlepiej jak sam sobie dojdziesz , nie wiem tylko czy nie za szybko dochodzisz do wniosków i zmieniasz nastawy  
2016-12-28 20:22
  Jacek_OEP10kw Posty: 63 Ostrzeżenie: 0
Witam. Też "męczę" się z Wesołą. Popiołu jedna szuflada na cały zasobnik, tylko te spieki koksowe. Moim zdaniem problem jest w zlepianiu się małych kawałków groszku w duże kęsy, zaobserwowałem coś takiego że jednocześnie miałem w palniku przedmuchy-kratery a z przeciwnej strony (tam gdzie jest więcej otworów nadmuchowych) przesypywał się koks i dodatkowo jeszcze dymiło się z komina a piec dłużej dochodził do zadanej. W jeden dzień poświęciłem trochę czasu i po każdym cyklu grzania prętem rozbijałem spieki na palniku i równo je rozkładałem, efekt tego był taki że bez żadnych zmian ustawień piec szybciej dochodził do zadanej, z komina przestało się dymić i zużycie groszku spadło. Dzisiaj zasypałem "wesołą" z dodatkiem wapna budowlanego ciekawy jestem jaki będzie tego efekt.
2016-12-28 21:36
  leON22 Posty: 6493 Ostrzeżenie: 3
Fakt , popiołu znacznie mniej niż na poprzednim z Silesia , pełny popielnik na 120 kg zasypu ale za to inny problem z tym kopcem , kraterem ,spiekami koksowymi , a przy niższych nastawach dmuchawy z kopceniem i sadzą  :( Walczę dalej , może lekka modyfikacja palnika pomoże , chodzi o tzw. kapliczkę z szamotki , same boki żeby te niedopalone spieki nie spadały za wcześnie do popielnika wtajemniczeni bardziej wiedzą o czym piszę , pozdrawiam jutro biorę się za przeróbkę
2016-12-28 21:52
  Jacek_OEP10kw Posty: 63 Ostrzeżenie: 0
... może lekka modyfikacja palnika pomoże , chodzi o tzw. kapliczkę z szamotki , same boki   masz na myśli te szamotki jak w OEPM? mam je od dłuższego czasu, to teraz spieki koksowe przesypują się tylną stroną palnika. Ja mam tylko nadzieje w wapnie, jeśli pomoże w mniejszym klejeniu się koksu to będzie super.
2016-12-28 21:58
  mamut Posty: 352 Ostrzeżenie: 0
Ja u siebie z Wesołą, ograniczyłem wielkość palnika po obydwu stronach wklejeniem szamotek, liczba podań minimalna dla 8 i 12, dmuchawa odpowiednio 36%,40% i gdy piec pracuje z w miarę normalną mocą, trochę żużlu się pojawia. Gdy cieplej na zewnątrz trochę koksu. Wcześniej cały czas niedopały.
2016-12-28 22:02
  Jacek_OEP10kw Posty: 63 Ostrzeżenie: 0
A  jak te szamotki w palniku sprawdzają się na innym opale?

2016-12-28 22:32
  mamut Posty: 352 Ostrzeżenie: 0
Nie wiem, leniwy jestem i jak sobie w miarę pod Wesołą ustawiłem, to tak jadę Nie mam gdzie węgla trzymać w większej ilości, a do składu mam kilometr, to kupuje sobie po 10 woreczków, akurat się dosuszy w kotłowni.

Najpierw zmniejszyłem na końcu ale spalanie nadal mnie nie zadowalało, więc pomyślałem trochę na zasadzie małego batorego, żeby jeszcze zmniejszyć palnik, skoro węgla nie specjalnie duże ilości idą.
2016-12-29 17:03
  leON22 Posty: 6493 Ostrzeżenie: 3
Właśnie zamontowałem ale tylko z trzech stron , tzn.od strony podajnika , na końcu palnika i z przodu od strony drzwiczek , bo tu najwięcej wypadało tych niedopalonych spieków koksowych , z tyłu było OK drobny popiół w popielniku . Zmontowałem "to" na razie na sucho , połówka szamotki obcięta na pół z długości i kawałek zastawiający część od strony drzwiczek , czyli jakby podniesiony palnik o około 7,5 cm z trzech stron idę zobaczyć jak się pali
PS.Tak wygląda ta mini kapliczka , zobaczymy czy coś pomoże , jutro zdjęcie zawartości popielnika
dodane 2016-12-29 00:28

    Tak wygląda płomień z "kapliczki" 
https://www.youtube.com/watch?v=URB9fQVqN7A&feature=youtu.be

    Zawartość popielnika , niestety znowu spieki koksowe :(
dodane 2016-12-29 17:03
2016-12-30 00:39
  Jacek_OEP10kw Posty: 63 Ostrzeżenie: 0
Po jednym dniu palenia Wesołą z domieszką wapna jest dużo lepiej, żar na palniku nie klei się w duże kawałki, co do popielnika to dokładnie nie powiem bo jeszcze nie opróżniłem go ze starego popiołu ale widzę że też jest dużo lepiej.
Pierwsza stronaPoprzednia strona1 / 2Następna stronaOstatnia strona
Użytkownicy online: danfran, Jarek56, kaz_ko, mazi, Zarlacz, zeus47