W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eSterownik.pl  Jakieś alternatywne sterowanie pokojami? Subskrybuj
2016-12-14 22:26
  DavidPL Posty: 49 Ostrzeżenie: 0
Algorytmy sterowania pokojami wbudowane w sterownik są bardzo ubogie i tak naprawdę niewiele potrafią.
Czy istnieje jakiś alternatywny sposób sterowania pokojami (głowicami, zaworami)?
Czy z poziomu biblioteki pythona istnieje dostęp do tych elementów?Jeśli tak to czy jest możliwość pracy kotła w trybie automatycznym i "ręcznego" sterowania pokojami?
2016-12-14 22:43
  karoka65 Posty: 3425 Ostrzeżenie: 1 Karoka-EKO

Czujniki sterownika działają dokładnie tak jak każdy inny termostat z tym że te sa w gratisie a za zewnętrzne trzeba zapłacić. Każdemu to mówię że nie da się jednym czujnikiem "utemperować" temperatur we wszystkich pomieszczeniach w całym budynku.
Trzeba było zamontować termostaty na grzejnikach albo obecnie do sterownika wrzucić moduł radiowy i dokupić głowice radiowe, wtedy będzie możliwość zapanowania nad temperaturami we wszystkich pomieszczeniach włacznie z programowaniem tych temperatur w jakiś godzinach wszystko spod sterownika czy smartphona bez kręcenia zwykłymi termostatami co rano i co wieczór.
O bibliotece się nie wypowiem bo nie śledzę tego.
2016-12-14 23:23
  mamut Posty: 352 Ostrzeżenie: 0
DavidPL tak się zastanawiam czego jeszcze oczekujesz. Może już coś z półki inteligentnych domów gdzie masz jeszcze połączenie z czujnikami ruchu. Choć do takiego dynamicznego sterowania, to już raczej potrzeba ogrzewania nawiewami.
2016-12-15 11:07
  DavidPL Posty: 49 Ostrzeżenie: 0
karoka65:
W cuda nie wierzę i nawet przez myśl mi nie przeszło żeby sterować pokojami za pomocą jednego czujnika i pompką czy modulacją temperatury na kotle. Napisałem (może za mało wyraźnie), że chodzi mi o sterowanie głowicami i zaworami (w domyśle tymi dedykowanymi do sterowników eCoal). Rzecz w tym algorytmy sterujące tymi rzeczami są trochę ubogie, stąd moje pytanie o możliwość alternatywnego sterowania.


mamut:
Co chcę osiągnąć? Przede wszystkim płynniejsze regulowanie temperaturą w pomieszczeniu. Przykładowo minimalna histereza do ustawienia w pokoju to 0,3oC. Rzecz w tym, że podłogówka ma dużą bezwładność i potrafi grzać jeszcze przez 1,5-2 godziny od wyłączenia pętli, a w drugą stronę potrzebuje nawet 2-3 godzin na to żeby pomieszczenie przestało się wychładzać i zaczęło ogrzewać. Sprawia to, że z histerezy 0,3oC potrafi się zrobić nawet 1,5oC, a to już dość dużo. Dałoby się sterować tymi pokojami lepiej, ale algorytmy wbudowane w sterowniku tego nie potrafią, stąd moje pytanie o możliwość alternatywnego sterowania tymi modułami.

2016-12-15 14:15
  mamut Posty: 352 Ostrzeżenie: 0
DavidPL no to już trochu jest jaśniej, jako algorytm zrozumiałem całą logikę sterowania, a tu widzę, że raczej chodzi o "dokładność" pomiarową. Tu niech się wypowie ES.
Podejrzałem sobie wykresy temp. na kilku sterownikach i nawet szybkie skoki o 0,1 nie są czymś nagminnym przy użytkowaniu domu.


Ktoś przed "potopem" poruszał temat zwiększenia czułości histerezy dla zaworu 4D, właśnie odnośnie podłogówki, ale nie pamiętam czy była jakaś odpowiedź producenta. 
Użytkownicy online: Komarco, lukas81, Paladyn164, tomaszstan, wajnerj