W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Czy nieistniejąca ochrona powrotu może wpływać na pracę kotła? Subskrybuj
2016-12-13 01:47
  piec1 Posty: 7 Ostrzeżenie: 0
W RBR-K mam następujące ustawienia:

Minimalna temp. powrotu = 45°C
Ochrona powrotu = pompa mieszająca

Tylko, że w mojej instalacji nie ma pompy mieszającej, więc ochrona powrotu tak naprawdę nie istnieje, a temperatura powrotu schodzi grubo poniżej tych 45°C. Co na to sterownik? Czy jedyną reakcją jest podanie napięcia do gniazda, w którym powinna być pompa, czy też np. próbuje podkręcić temperaturę na kotle?
                                                            
                        

                    
2016-12-13 07:35
  z.seczkowski Posty: 45 Ostrzeżenie: 0
Do ochrony powrotu możemy zastosować pompę mieszającą, zawór 4drogowy i pompę CWU. W zależności co posiadamy w instalacji wybieramy dane urządzenie. Może się zdarzyć że nie mamy pompy mieszającej , zaworu 4 d. , mamy tylko pompę CWU. Użycie pompy CWU ma wadę że podgrzewa niepotrzebnie zbiornik CWU.  Użycie zaworu 4d do ochrony powrotu ma taką wadę że ma on w tym przypadku priorytet ochrony powrotu a temperatura za zaworem na instalacje w drugiej kolejności. Przy zimnym powrocie z instalacji i niskiej temperaturze na kotle mogą być problemy z uzyskaniem zadanej temperatury za zaworem.  Pompa mieszająca jest najbardziej niezależnym urządzeniem do ochrony powrotu, ale nie zawsze jest montowana. Wybór przed i po wykonaniu intalacji należy do użytkownika który sam wybiera na jakim będzie poziomie i jakim urządzeniem będzie chronił powrót wody do kotła. Przy takich wyborach należy zaczerpnąć informacji od sprawdzonych fachowców z tej branży.
2019-09-06 20:29
  janjan Posty: 132 Ostrzeżenie: 0

Hydraulik proponuje mi zamontować pompę mieszającą do zaworu 4d ,widziałem na schematach że pompę można podłączyć przed zaworem do osobnego obiegu (zasilenie, powrót) pomijając zawór 4d ,które rozwiązanie będzie bardziej efektywne ,lepsze? Pozdrawiam

 
2019-09-06 22:46
  leON22 Posty: 6507 Ostrzeżenie: 3
Zasada z zaworami  n-drożnymi jest taka : jak chcesz zwiększyć temp. powrotu montujesz pompę przed , jeżeli  zmniejszyć za. Przeczytaj ze zrozumieniem , co napisał @z.seczkiwski  Widzę , że znowu szukasz dziury w całym   
2019-09-07 20:25
  janjan Posty: 132 Ostrzeżenie: 0
Jeżeli dobrze zrozumiałem swojego hydraulika to będzie zamontowana pompa mieszająca na powrocie z zaworu 4d do powrotu. druga pompa obiegowa za zaworem czy to będzie ok. Pompą cwu steruje sterownik solarów,z kotłem prcuje na zasadzie różnicy temp.histeraza 4 st.
Użytkownicy online: Igor, jakuboski, Mariush, petrzycha, romek103, ryszard1956