W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl  Piec nie może dobić do temperatury zadanej Subskrybuj
2023-11-20 11:20
  GregGrun Posty: 7 Ostrzeżenie: 0
Dzień dobry,

Piec na tych ustawieniach chodził sprawnie i zużywał mi około 13kg dziennie do momentu aż przyszły chłodniejsze dni.

Takie mam ustawienia
Temperatura CO: 50 C
Temperatura CWU: 50 C
Tryb pracy: retorta ręczny


Parametry spalania:
Regulator temperatury spalin: TAK
Maksymalna temperatura spalin: 175 C
Min. Moc dmuchawy: 35%
Histereza CO: 1.0 C
Czas pracy w grzaniu: 5s
Czas postoju w grzaniu: 50s
Moc dmuchawy w grzaniu: 35%
Czas postoju w podtrzymaniu: 30min
Czas pracy w podtrzymaniu: 10s
Krotka przerwa: 40s
Ilość powtórzeń: 2
Moc dmuchawy w podtrzymaniu: 42%

Dom 190m2 podpiwniczony i ocieplony styropianem
Ogrzewanie 30% podłogówka, 70% grzejniki z termostatami 1-5 ustawione na 3
Używam Ekogroszek 29 premium plus.

Jeżeli chodzi o czas postoju i czas pracy to zmieniałem to już wiele razy... generalnie nie sądze, że chodzi o ilość podawanego węgla gdyż na retorcie jest lekka górka. 
Włączyłem na chwilę tryb retorta ecoal to podbił temepraturę do 55 stopni nawet, ale po nocy włączył się alarm, aby wyczyścić kocioł - piec był zasyfiony i mnóstwo koksu w popielniku. 
Wróciłem zatem znowu do Retorta - ręczny, ale cały czas kocioł oscyluje w granicach 42 stopnie i nie potrafi dojść do 50.

Zauważyłem, że jak odpalę go na tryb ręczny i włącze dmuchawę na 40% a podajnik i pompy są wyłączone to temperatura rośnie i potrafi dojść do 50... 

Obstawiam, że to przez pracę pompy CO lub pompy CW bo mam dwie pompy... na nich też już majstrowałem, raz były ustawione na biegu 2, teraz dałem je na 3 bieg (maksymalny), ale to i tak nic nie zmienia... Piec zaczął jeść ponad 25kg na dzień. 

Temperatura powrotu jest niska - bardzo niska - 35 stopni tak średnio. 

Jutro przyjdzie mi kabel więc podepnę go do neta i postaram się udostępnić, ale tak czy inaczej co może być przyczyną, że piec nie jest w stanie dojść do 50 stopni mając kopczyk, mając dmuchawę różnie nastawioną raz na 35% raz na 40%, próbowałem również 45% i dalej nie dogrzany... 

Być może za dużo mieszam na tym piecu, nie wiem jaką taktykę przyjąć i jak go wyregulować. 
Dodam, że niedawno się zaciął ślimak więc musiałem rozkręcić kocioł, przeczyściłem ślimak i przy okazji wyczyściłem od spodu retortę i objechałem silikonem kominkowym do 1200C. Zarówno przed i po czyszczeniu płomień na retorcie jest niewypośrodkowany, ucieka trochę do lewej strony a po prawej stronie zbiera się czarna kupka węgla. 

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc
2023-11-20 11:47
  rj1972 Posty: 951 Ostrzeżenie: 0
A jaką masz ustawioną temp kotła? Obniż trochę temp CO na 45st. Na jakim biegu lub mocy są u ciebie pompy CWU i CO? Jaka jest temp spalin.
2023-11-20 12:03
  GregGrun Posty: 7 Ostrzeżenie: 0
Temperatura spalin około 70 stopni. 
Pompa CO i CWU na 3 biegu (z 3 możliwych)  - wcześniej już też przy nich grzebałem - były na 2 i na 3 i sytuacja z temperaturą powrotu dalej ta sama. 

Podobno temperatura kotła na 45 to nie jest optymalne ustawienie gdyż powinien być na minimum 50. Poza tym i tak piec nie może nawet do 45 dojść. 
2023-11-20 13:33
  macko72 Posty: 58 Ostrzeżenie: 0
Witam. A czysciles wymiennik czopur komin może tu jest przyczyna tym bardziej że kociołek był za syfony. 
2023-11-20 13:38
  GregGrun Posty: 7 Ostrzeżenie: 0
Czopuch czyścił kominiarz przed sezonem grzewczym gdzieś z 2 miesiące temu. A kociołek był czyszczony i odkurzany, ale wczoraj jak przełączyłem testowo na retorta ecoal to w przeciągu kilku godzin nawrzucał tam masakrycznie dużo węgla i ścianki się zrobiły czarne od sadzy więc zgarnąłem to do popielnika i zmieniłem na retorta ręczny tak jak pisałem. 

Zrobiłem teraz reset ustawień fabrycznych jak nic nie pomoże to wezwę serwis kotłów bo żaden ze mnie ekspert.
2023-11-20 17:19
  rj1972 Posty: 951 Ostrzeżenie: 0
Ogniwo 26kW. CWU i CO 50st. a kocioł na 45st. Z czego ta instalacja ma wziąść temperaturę? Ustaw ten kocioł na 60st.  Czas przerwy w grzaniu 40s. Dmuchawa 38%. Pompy obie na 2 bieg. 
A na ile masz otwarty zawór mieszajacy?
Masz tam siłownik czy ręcznie sterujesz?
Zawór 4d czy 3d? 
Jaki opał?
2023-11-20 21:08
  oxalis3 Posty: 305 Ostrzeżenie: 0
Greg tak na szybko policzyłem, to jak spalałeś 13 kg ekogroszku to Twój kocioł chodził ze średnią mocą ok 3 kW, a teraz ok 5.5 kW. rj 1972 pisze, że masz kociołek 26 kW tzn., że teraz chodzi na 1/5 swojej mocy nominalnej. Policzyłem to dla  dla sprawności 70%, a jak piszesz, że z jednej strony retorty masz niedopalony ekogroszek to pewnie jest niżej.
Może po rozebraniu palnika coś tam źle złożyłeś, kolega rj ma chyba kanał na Youtubie (RomJar) i  pokazuje w jednym z filmów czyszczenie i uszczelnianie palnika. Jak znasz potencjał podajnika to oblicz sobie, na kalkulatorze, z jaką mocą pracuje palnik przy stosunku 1:10, pewnie moc palnika jest zwyczajnie za niska.
Jeżeli chodzi o przełączenie na automat to koks i sadza to za mało powietrza, może w ustawieniach miałeś korektę dmuchawy na minus. Podłącz sterownik do internetu, opisz instalacje i pewnie koledzy z forum pomogą.
2023-11-21 11:01
  Jachu Posty: 1 Ostrzeżenie: 0
Witam wszystkich potrzebuje pomcy w ustawieniach pieca temp spalic dochodzi czasem do ponad 200 stopni od ok roku chodzi w trybie automatycznym retortowy ecoal pojawiaja sie spieki juz sam nie wiem jak go ustawic bardzo prosze o pomoc z gory dziekuje i pozdrawiam 
2023-11-21 12:29
  GregGrun Posty: 7 Ostrzeżenie: 0
Dziękuje wszystkim za odpowiedzi, wczoraj się skontaktowałem z jednym gościem i na kamerce mnie instruował co i jak zrobić... Owszem czyściłem piec na dole i uszczelniałem retortę, ale nie do końca miałem świadomość i wiedzę o tym, że taki syf może się nagromadzić w czopuchu, kominie, i górnej części pieca, po zakupie nieruchomości 2 miesiące temu wezwałem kominiarza i powiedział, że piec gotowy do odpalenia bo kominy czyste... pobieżnie sprawdził. Tak więc wczoraj wszystko poczyściłem, otwory z komina uszczelniłem bo już były popękane i pordzewiał, szczególnie w miejscach gdzie były pokrywki przymocowane... na śrubki... 

Odpaliłem piec i jestem w szoku jak teraz zaciąga to powietrze - całe moje czytanie i dokształcanie się nabrało teraz sensu, gdyż wcześniej wszelkie ustawianie trybu manualnego nie przynosiło zamierzonego efektu gdyż komin był tak zapchany, że piec nie wyrabiał. 

Przyszedł mi kabel ethernet więc niedługo podpinam piec i będę szlifował ustawienia, ale obecnie piec dogrzewa się do 61 stopni, wchodzi w podtrzymanie i zdecydowanie mniej pochłania paliwa. 
dodane 2023-11-21 12:26
Jachu napisał » 2023-11-21 11:01
Witam wszystkich potrzebuje pomcy w ustawieniach pieca temp spalic dochodzi czasem do ponad 200 stopni od ok roku chodzi w trybie automatycznym retortowy ecoal pojawiaja sie spieki juz sam nie wiem jak go ustawic bardzo prosze o pomoc z gory dziekuje i pozdrawiam 



Tryb automatyczny retortowy ecoal nie jest trybem optymalnym. 


Ja zaczynam przygodę od trybu retortowy ręczny i ten Ci polecam - chyba, że możesz podłączyć piec do internetu wtedy on generuje wykresy dla trybu grupowego i wtedy na ich podstawie można doszacować ustawienia. 

Jednak tryb retortowy ręczny też zdaje egzamin.

Czas pracy grzania i czas przerwy w grzaniu musisz tak ustawić aby na palenisku powstał kopczyk (2-3cm górka od zasypanej na równo retorty) - czyli jeśli będzie Ci się robił dołek to zwiększasz czas pracy w grzaniu lub zmniejszasz przerwę w podawaniu a jak węgiel będzie się wysypywał niedopalony poza palenisko to wtedy zmniejszasz czas pracy w grzaniu lub zwiększasz przerwę w podawaniu. 

Dmuchawa na około 35-40% i tutaj musisz obserwować czy dmuchawa równomiernie podsyca ogień podczas pracy - jeżeli nie to prawdopodobnie możesz mieć nieszczelności na retorcie - trzeba to załatwić poprzez wyczyszczenie jej i uszczelnienie silikonem kominkowym. 

Podstawa to drożność całego układu, jak dawno nie czyściłeś to polecam bo u mnie to zdziałało cuda. 

Wrzuć więcej info, napisz ile Ci pali dziennie węgla, czym palisz, jakie masz ustawienia, wrzuć filmik lub fotę jak wygląda palenisko w trakcie pracy.

dodane 2023-11-21 12:29Jachu, daj znać jeszcze jaki masz sterownik i w jakiej wersji - przy włączaniu się powinna pojawić wersja oprogramowania
2023-11-21 22:27
  jsq_OLECKO Posty: 11 Ostrzeżenie: 0
Ja również mam jakieś problemy dziwne w tym sezonie i zastanawiam się, czy jakość tego produktu 22PP nie poleciała na ryj?
2023-11-23 19:14
  dzidek430 Posty: 1 Ostrzeżenie: 0
Witam
Czy ktoś mógłby zobaczyć moje ustawienia pieca, działam w trybie retortowy ecoal, brak kopczyka na retorcie, cały czas jest poniżej retorty, myślicie żeby zmienić na inny tryb?dom 140 mkw, 60 mkw podłogówka, reszta grzejniki z termostatami ręcznymi, pompki na zasilanie CWU, oraz CO, dodatkowo zawór 4D.
2023-11-23 20:26
  rj1972 Posty: 951 Ostrzeżenie: 0
Jaki to typ kotła? 
Wyłącz regulator pogodowy dla kotła a temp. obniżoną daj na 0, również dla kotła. 
dodane 2023-11-23 20:26Zmień krzywą grzania dla obwodu CO bo jest trochę za wysoka na dzisiejsza temp.zew. poczytaj jak to działa. Proponuję w ciemno zmienić 36st +10st i 42st -10st.
Silownik jest z czasem otwarcia 60s?
Użytkownicy online: 1983, jaronimor, kolodpio75