W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl  Brak przejścia w tryb podtrzymania Subskrybuj
2023-10-19 00:25
  GregGrun Posty: 7 Ostrzeżenie: 0
Cześć, 

Od kilku dni mam odpalony piec na ekogroszek ze sterownikiem eCoal. 
Temperatura CO i CW jest ustawiona na 50 stopni. 
Czas podawania to 4s a przerwy w podawaniu nie mam ustalonej, gdyż nie widzę nigdzie takiego ustawienia, zmierzyłem, że jest to około 60s. 
Piec nie przechodzi nigdy w tryb podtrzymania. Regularnie co minutę podaje przez 4s nową porcję węgla pomimo iż CO ma 53.3 a CWU 49.8. Histereza CWU to 3 stopnie a Histerezy CO nie ma w ustawieniach. 

Dlaczego piec nie przechodzi w tryb podtrzymania? 
2023-10-19 00:39
  leON22 Posty: 6508 Ostrzeżenie: 3
Dlatego, że fachowcy ustawili Ci tryb auto i nie przekazali informacji jak to działa, albo przekazali, a Ty zapomniałeś z wiadomych powodów ( czytaj - za duży przepływ informacji ), ale zawsze pomocna jest lektura instrukcji obsługi sterownika dostępna  TU. Temat wałkowany od zarania Forum ES, pozdrawiam Zawsze możesz użyć "szukajki", czyli opcji szukaj, jest tam w ciul tematów, czyli wszystko i nic 🤣
2023-10-22 14:42
  GregGrun Posty: 7 Ostrzeżenie: 0
Cześć,
Dzięki za odpowiedź. 

Podałeś mi instrukcje do sterownika 3.5 choć umieściłem wątek w dziale poświęconemu starym sterownikom. 
Mam ten stary sterownik 2.1 bez wyświetlacza kolorowego. 

Tamtejszy tryb auto jest zależny od parametrów uzytkownika i parametrów zaawansowanych i tylko w taki sposób mogę manipulować piecem, gdyż tey ręczny na tym sterowniku polega na tym, że muszę ręcznie ustalić czy podajnik jest włączony czy nie i nie ma tu sekund - albo leci węgiel cały czas albo wcale, albo dmuchawa dmucha albo nie i to jest tryb ręczny na tym sterowniku, prawdopodobnie przydatny w trakcie rozpalania, natomiast do użytku w trakcie grzania tryb ręczny na sterowniku 2.1 czy 2.4 nie ma sensu. 
Tak więc dziękuję, ale nic mi to nie pomogło. 

Potrafię zmienić mu czas podawania w trakcie grzania ale nie wiem dlaczego nie przechodzi na tryb podtrzymania i pomimo osiągnięcia zadanej temperatury dalej podaje wegiel i dmucha.

Może ktoś ma sterownik starego typu i jakoś go ustawił?
2023-10-22 16:52
  leON22 Posty: 6508 Ostrzeżenie: 3
Sorki nie zauważyłem, że masz starszą wersję sterownika, co nie zmienia faktu o braku wiedzy na jego temat Szkoda, że nie widać Twojego sterownika w sieci :(  Brak przejścia w tryb podtrzymania to efekt prawidłowego ustawienia trybu automatycznego w eCoal, czyli ciągła praca bez odstawiania. Nic nie wiemy o Twojej instalacji i opale, ile m2 ogrzewasz czy dom ocieplony? Zawsze możesz zmienić tryb spalania na ręczny ( nie mylić z ustawieniami kotła w trybie ręcznym ) lub grupowy, naprawdę polecam lekturę instrukcji obsługi sterownika. 
dodane 2023-10-22 16:52Ps. W automacie, czytaj tryb spalania eCoal, kociołek nie odstawia się po osiągnięciu zadanej temperatury, wyłączy się dopiero gdy przekroczy ją o 5st, czyli w Twoim przypadku przy 55st  
2023-10-23 16:36
  gienek_k Posty: 20 Ostrzeżenie: 0
Witam  mam problem  wyczystka zablokowana te wajchy nieda rady podnies zostawilech piec otwarty latem a niestety mam w piwnicy wilgoc.Mało tego dzis ide do pieca cos mi smierdzi na dym cały piec wegla i cos sie urwalo pozniej przesle fotke taka plaska sztaba 20 na 7-8 cm.

2023-10-23 18:15
  rj1972 Posty: 951 Ostrzeżenie: 0
M26kW. Nie czyszczony i zostawiony na lato. Zardzewiałe od spodu zawirowacze albo chociaż jeden. Możliwe, że sklejona smoła bo spaliny nie były za wysokie. Sztaba to pewnie fragment zawirowacza. No cóż wybijać od spodu a od góry brecha. Można by od dołu palnikiem gazowym to wypalać ale nie wiem czy warto.  Mogą być straty. No ale ciekawe co faktycznie tam siedzi.
2023-10-23 19:01
  leON22 Posty: 6508 Ostrzeżenie: 3
Nic innego tylko blacha z zawirowacza, najlepiej wyciągnąć co się da, w miarę udrożnić otwory wymiennika spalin, wyciągnąć czujnik temp.spalin i ogień może to g...samo odpadnie mówię o rdzy i całej reszcie. Wcześniej możesz spróbować delikatnie odpukać to młotkiem. 
2023-10-23 20:28
  gienek_k Posty: 20 Ostrzeżenie: 0
Witam 
Walimy mlotkiem prubuje sciągaczem za uszy gdzie nakretki troche poszlo jest luz na na 2-3 mm ale dalej nie pójdzie mam obawy ze coś urwie  co wy nato ?.Dziekuje za odpowiedzi

2023-10-23 20:44
  rj1972 Posty: 951 Ostrzeżenie: 0
Na tym zdjęciu pokrywa jest przykręcona. Więc jak ona ma pójść w górę?  Chyba że to tylko taka fotka. Widać że nawet podkładki od góry skleiło.  WD40 po prętach. Ale ja bym to grzał palniem żeby wpalić sądzę, smoły i rdze. Z tym że z palnikiem trzeba uważać bo jak komin też nie był czyszczony to jeszcze sadza się zapali. 
2023-10-23 20:52
  gienek_k Posty: 20 Ostrzeżenie: 0
Nie  nakretki tylko po to bo sciągaczem probowalem sobie pomóc ale idzie z 5 mm do góry i koniec. Komin czyszcze co jakis czas preparatem spal sadze.Pekla plytka szamotowa ale juz kupilem
2023-10-23 21:12
  rj1972 Posty: 951 Ostrzeżenie: 0
Wkręć może po dwie nakretki na zawirowacze i jeśli nie uszkodziłeś gwintu to kluczem kręć prawo lewo odpowiednio kontrując. 
dodane 2023-10-23 21:12Nie za pokrętła bo też pękną. 
2023-10-23 21:54
  gienek_k Posty: 20 Ostrzeżenie: 0
Leon i twój pomysl sprubuje jutro rano zajade  po WD i bede co 15 min psikach po 4 godz zapale w piecu i zdejme czujnik tem spalin i ustawie tem zadana 70 st.

2023-10-23 23:10
  leON22 Posty: 6508 Ostrzeżenie: 3
Dorzuć na palnik drewno albo coś żeby dawało wysoki płomień, no i oczywiście nie pryskaj tym WD jak będzie się paliło w kotle. 
2023-10-24 01:12
  GregGrun Posty: 7 Ostrzeżenie: 0
Przeczytałem instrukcje i problemem w moim przypadku jest stara wersja sterownika 0.2.9.10 na której nie ma opcji parametry spalania przez co nawet nie mogę ustawić innego trybu niż ecoal.

W takim razie muszę zdobyć kabel RS232 USB, zaktualizować i wtedy zacznie się zabawa na całego. 
2023-10-24 13:29
  gienek_k Posty: 20 Ostrzeżenie: 0



No udało się  mocno pryskalem WD i pod pokrywe mlotkiem porzadnie opukalem 2  rurki 3/4 cala  koncowki lekko spłaszczyłem   i poszlo  uszczelka cala  .Dziekuje bardzo  za porady

2023-10-24 14:00
  rj1972 Posty: 951 Ostrzeżenie: 0
Ale co tam złapało te zawirowacze i pokrywę? 
2023-10-24 14:57
  gienek_k Posty: 20 Ostrzeżenie: 0
No tak mocno zapieczone  pokrywa górna węgiel niby kaloryczny ale mocne spieki Pieklorz fakt ze cały sezon nie czyscilem ale  zawsze  wajchy sie dobrze podnosily do góry niestety ten otwarty piec latem zrobil swoje. Dziękuje
2023-10-24 17:43
  GregGrun Posty: 7 Ostrzeżenie: 0
Zaktualizowałem sterownik do najnowsze wersji. 
Niestety nie mam możliwości podpięcia go do internetu, ustawiłem w taki sposób:

W ostatnim czasie chodził na trybice ecoal automatycznym, gdyż nie posiadałem nowej wersji sterownika. Wtedy przez 6 dni spalił jakieś 125kg. 

Dzisiaj zapełniam pojemnik na maksa na nowych ustawieniach.

To są ustawienia, które ustawiłem po aktualizacji sterownika:

OGNIWO EKO 24kw

Temperatura CO: 50 C
Temperatura CWU: 50 C
Tryb pracy: retorta ręczny


Parametry spalania:
Regulator temperatury spalin: TAK
Maksymalna temperatura spalin: 175 C
Min. Moc dmuchawy: 35%
Histereza CO: 3.0 C
Czas pracy w grzaniu: 4s
Czas postoju w grzaniu: 45s
Moc dmuchawy w grzaniu: 43%
Czas postoju w podtrzymaniu: 60min
Czas pracy w podtrzymaniu: 10s
Krotka przerwa: 40s
Ilość powtórzeń: 2
Moc dmuchawy w podtrzymaniu: 38%

Używam Ekogroszek 29 premium plus

Dom 190m2 podpiwniczony i ocieplony styropianem
Ogrzewanie 30% podłogówka, 70% grzejniki.


Czy ktoś bardziej doświadczony mógłby skomentować te ustawienia?
2023-10-24 18:07
  leON22 Posty: 6508 Ostrzeżenie: 3
Wg mnie, za duża moc dmuchawy w grzaniu  Zacznij  od 38%, histereza CO 0.5st. Jak sterujesz temp. CO na grzejniki, a jak podłogówką, czy jest to jeden obieg? Może masz termostaty na grzejnikach? Jaką masz temp.powrotu? 
2023-10-24 19:56
  GregGrun Posty: 7 Ostrzeżenie: 0

Do pieca są podpięte 2 pompy, z tego co rozumiem jedna jest CO a druga CWU - każda z nich jest ustawiona na 2 poziom z 3 możliwych.
Na grzejnikach mam termostaty - takie klasyczne pokrętła od 1 do 5.
Na każdym ustawiam między 2 a 3 (zarówno na piętrze i parterze). 


Na podłogówce mam również takie same termostaty, jednak one są ustawione na 1 a nawet czasem na mniej bo strasznie grzeje - podejrzewam więc, że na podłogówkę i grzejniki leci jeden ten sam obieg a drugi to CWU - niestety nie wiem tego na 100%.

Temperatura powrotu to: 46.2
Spaliny: 119.1

Temperatura podajnika: 51.4
czas pracy podajnika: 4420

Nie wiem z jakiego okresu są te statystyki... 

Zmieniłem histerezę na 0.5 st i dmuchawę w grzaniu na 38%. Reszta ustawień bez zmian. 
Zasypałem cały podajnik. 




Użytkownicy online: bruno62, Cezary1987, dudi1, grzegorzps, Mar-54, nathan_g