W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Ustawienie pieca na cieplejsze dni Subskrybuj
2023-04-16 12:02
  Zalewski Posty: 3 Ostrzeżenie: 0
Dzień dobry jestem tu nowy i chciałbym się poradzić jak ustawić piec eko plus m26kv.Nie mam jeszcze Internetu więc nie można podejrzeć moich ustawień.Po krótce dom jest stary nie ocieplony ale o grubych murach ,kaloryfery bez termostatu a system grzewczy bez bojler.Monter ustawił piec w trybie resortowo grupowy na moc minimalna 12,38% wiatrak i 2powtorzenia i tak samo 20kw.Piec jest ustawiony 50 stopnia temp obniżona to 4stopnie na zaworze co1 jest 40stopni A max za zaworem 45stopni aktualne temp spalin to 140 stopni .W domu jest za ciepło i chciałbym to jakoś pykrecić temp jak i oczywiście zużycie węgla.Z góry dziękuję za odpowiedź jak by coś podeślę więcej danych.
2023-04-16 14:00
  marena Posty: 79 Ostrzeżenie: 0
Przejdź w tryb auto-lato.Tryb podtrzymania ;
Podawanie 4 sek
Postój 30 min
Czas krótkiej przerwy 100 sek
Podanie x 2
Dmuchawa 36%
2023-04-16 14:24
  Zalewski Posty: 3 Ostrzeżenie: 0
Dzięki zaraz to wprowadzą.
2023-04-17 19:24
  Kdrabik Posty: 19 Ostrzeżenie: 0
Tryb auto lato zadziała tylko z czujnikiem temperatury zewnętrznej 
2023-04-18 04:54
  Zalewski Posty: 3 Ostrzeżenie: 0
Dzięki, czujnik mam zamontowany.Jeszcze jedno mam "ale" jak obniżyć temperaturę za zaworem czy dokładnie temp wody którą idzie na kaloryfery. Gdy próbuje obniżyć to w sumie nic nie daje i wodu ciągle mam za ciepło.Ustawienia takie jak na górze bo korekcja za zaworem nic nie daje.Mam pytanie czy są jakieś zaleznosci miedzy temp na zaworze a temp powrotu,czy cos innego ma heszxze wplyw ns to ze nie moge obniżyć temperatury na grzejnikach.(brak termostatów w nich)przepraszam że może piszę chaotycznie ale jestem nowy.Z góry dziękuję za pomoc.
2023-04-18 06:06
  rj1972 Posty: 951 Ostrzeżenie: 0
Tryb auto lato działa również bez czujnika temp zew. wg programatora godzinnego.
@Zalewski czy Ty masz siłownik na zaworze mieszającym?
2023-04-18 11:09
  Zalewski Posty: 3 Ostrzeżenie: 0
Tak posiadam ten siłownik.
2023-04-18 12:29
  rj1972 Posty: 951 Ostrzeżenie: 0
Opisz więcej jak sterujesz temp na grzejniki w obw CO1. Sterujesz temp CO ręcznie z panelu przy kotle?. Masz jakiś harmonogram ustawiony a może krzywą grzania? Masz regulator pokojowy? Wspomniałeś o temp. obniżonej 4st ale czego kotla czy CO? 
Raczej to się płynnie i dobrze ustawia.

Dużo pisania a może jakieś fotki udałoby się pokazać z ustawień.
2023-04-18 13:53
  macko72 Posty: 58 Ostrzeżenie: 0
w miarę możliwości postaraj sie podłączyć sterownik do internetu.pooglądaj filmiki na youtube wpisując romjar.
 fajnie to pokazuje i tłumaczy
2023-04-22 08:42
  Kdrabik Posty: 19 Ostrzeżenie: 0
rj1972 napisał » 2023-04-18 06:06
Tryb auto lato działa również bez czujnika temp zew. wg programatora godzinnego.
@Zalewski czy Ty masz siłownik na zaworze mieszającym?


Owszem działa, ale ciężko go wtedy nazwać trybem Auto  
2023-04-22 22:23
  rj1972 Posty: 951 Ostrzeżenie: 0
@Kdrabik niestety ale Auto Lato ma dwie opcje i "obje" nazywają się tak samo "AUTO-LATO". Ja wybieram wg programatora godzinowego bo mieszkam w kotlinie lub na mokradłach. Kiedy u innych jest 12-15 st. bo pięknie świeci poranne słońce u mnie zwykle są mgły a ponad nimi to samo słońce. U innych 13sto jest już o 8.00 a u mnie o 12.00 kiedy zejdzie mgła. O czym w ogóle gadać, jak i tak program auto-lato jest możliwy do uruchomienia zarówno w opcji od temperatury jak i od godziny wg tego samego programatora.  Ten sam programator ! Wg mnie w opcji godzinowej działa lepiej jak w opcji temperaturowej.  Ale w moim przypadku. Na moim przypadku jak zejdzie mgła to od razu buchnie ciepło słoneczne na okna i widomo że nie ma co czekać na temperaturę auto-lato.  Nie chciałbym żeby kocioł przechodził mi na lato ok. 12.00 a następnie na zimę ok. 16,00 w marcu czy kwietniu. Ile to, raptem 4h? Co region to inne podejście. Sprawdzam prognozy i wiem na czym stoję,
Jak ktoś ma zmienne warunki i do tego pokopaną histerezę auto-lato w opcji temperaturowej to tylko i wyłącznie programator auto-lato godzinowy.
Wyjeżdżam do pracy rano, dzieciaki do szkoły i po co to ma rano grzać w  oczekiwaniu na zadaną temp. zew? Lepiej wcześniej przed powrotem do domu w określonej godzinie odpalić tryb zima i po powrocie jest ciepło.
Po za tym nie wichruje mi kotłem bo przyćmi trochę na niebie i spadnie temp po czym włączy się zima i szaleństwo.
Albo lato albo zima. Ale wszystko zależy od klimatu jak mówiła pewna "Pani" "taki mamy klimat". Dla jednych to jest dobre a dla innych tamto jak mówi pewny "Prezes" (banku oczywiście - albo tak albo inaczej).  Obie opcje są na 100% Auto-Lato. A bajer tkwi w tym, że możesz wybrać dla Ciebie właściwą i nie szufladkować lub preferować  jedną tylko pod siebie bo akurat tak Ci to się fajnie sprawuje. 
dodane 2023-04-22 22:03"Obje" - dobrze to napisałem czy źle? . Też można napisać tak "obje" albo "obie" - tytułem żartu i i interpretacji  k 
dodane 2023-04-22 22:23PS. Mam PV. Ale na dachu. A dlaczego nie na glebie? Bo właśnie te mgły w moim regionie utrzymują się na poziomie + 6-8m. Na glebie to byłaby poranna porażka a na dachu słonko jest ponad mgłą. Taka tylko dygresja klimatyczna.  
Auto refleksja  (to nie tryb auto-lato) - to może czujnik temp. zew zabudować na dachu? Ok. + 12m? W moich warunkach właściwa temp byłaby już ok godz. 6 rano 
2023-04-22 22:59
  oxalis3 Posty: 305 Ostrzeżenie: 0
A ja dalej swoje, czyli mimo zamontowania na wszystkich grzejnikach zaworów termostatycznych, w takich okresach przejściowych, regulator pokojowy i pompa na wyłączona. Jakoś tak jest oszczędniej.
Użytkownicy online: bartkas, darpie70, jamma, Jans, zbigniewmarek