W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Ustawienia dla ekogroszku Jaret z Janiny Subskrybuj
2023-03-03 16:05
  cosnekjr Posty: 26 Ostrzeżenie: 0
Witam,

Piec OEPM 20kw, mam problem przy obecnych ustawieniach, w palniku dużo popiołu i spieków oraz sadzy. Ktoś może ogarnął optymalne ustawienia. Bardzo proszę o pomoc. Próbowałem różnych ustawień beż skutków.
2023-03-03 20:55
  rj1972 Posty: 948 Ostrzeżenie: 0
Jaret jaki jest taki jest. Sam nie miałem ale moi znajomi tym palą. Ja miałem i jeszcze mam różowego. Generalnie nikt się nie skarżył na sadzę. Co najwyżej na kupę hasia. Mogę się mylić ale coś chyba nie tak tak u Ciebie z regulatorem pokojowym zewnętrznym. Sterownik nie widzi temp. wew. Nie jestem pewny ale chyba kociołek pracuje trochę w ciemno. Przegrzewa go, podobnie jak i CWU przez które idzie ochrona powrotu i zamyka siłownik w ciągu dnia. A trybu ato-lato nie widziałem. Dzisiaj coś poustawiałeś ciekawie (ciekawe czy przez jakąś podpowiedź zewnętrzną) ale regulator pokojowy zewnętrzny jest tajemniczy. I chyba tu jest jakiś problem. Co to jest? Ja osobiście nie mam M-ki ale wiem, że w tym kociołku nie warto za mocno dmuchać. Za to warto poobserwować dzisiejsze ustawienia i korekty.

dodane 2023-03-03 20:55
A może skoryguj temp zadaną na CO na 40st a obniżoną na 5st.? jakie masz nastawy na regulatorze pokojowym zew.?

Pytanie jaką powierzchnię ogrzewasz?
2023-03-03 21:03
  lan123 Posty: 67 Ostrzeżenie: 0
Ja pale jaretem i fakt popiolu duzo ale sadzy nie ma podobne ustawienia co moje .
2023-03-03 22:19
  cosnekjr Posty: 26 Ostrzeżenie: 0
A wiec regulator pokojowy to tech st-292v2. Na nim mam ustawiona temp. 20.5, histereze 0.2. Ogólnie instalacja stara grube rury, grzejniki bez termostatów. Czujnika temp. zewnętrznej nie posiadam. Podczas montażu hydraulicy mówili że więcej problemów z tym jest niż pożytku. Poobserwuje jeszcze na nowych ustawieniach a wrazie co zmienię jeszcze ustawienia CO jak mi proponujesz
2023-03-03 22:34
  MateoKoc Posty: 473 Ostrzeżenie: 0
Moim zdaniem temperatura obniżona za zaworem ustawiona na 14°C to stanowczo za dużo.
Ja bym więcej niż 5 nie ustawiał. Sam mam 2-3
°C.
Popieram propozycję rj1972 czyli 40/5.
2023-03-04 00:39
  rj1972 Posty: 948 Ostrzeżenie: 0
Hydraulikom i instalatorem o ile inne umowy nie obowiązują należy podziękować za w domyśle dobrze zrobioną robotę i się pożegnać. Reszta to już własny interes albo szukaj wiatru w polu. Głupi instalator mówi że czujnik temp zew jest problematyczny. Większy problem stanowi opinia takiego instalatora niż sam czujnik temperatury zew który może być tylko gadżetem informacyjnym albo źródłem sterowania twojej instalacji grzewczej. Przemyśl to czy chcesz zaufać twojemu instalatorowi czy samemu ogarnąć temat i sprawdzić co za kit ci wciskają. Programator temp wew powinien w stosunku do kotła współpracować z czujnikiem temp zew.  pośrednio przez zawor mieszający. Inaczej ustaw sobie załącz wyłącz pompę CO w sterowniku bo tylko on Cię ratuje a regulator zewnętrzny rujnuje. Takie moje zdanie. Sorry ale ktoś ci wciska kit. 
2023-03-04 10:19
  cosnekjr Posty: 26 Ostrzeżenie: 0
Czyli Waszym zdaniem lepiej zamontować czujnik temp. Zewnętrznej?
2023-03-05 22:00
  Kdrabik Posty: 19 Ostrzeżenie: 0
Oczywiście, tylko warto go zainstalować zgodnie z wytycznymi dla tego typu czujnika tzn, ściana północna, odpowiednia wysokość itp
2023-03-06 07:11
  cosnekjr Posty: 26 Ostrzeżenie: 0
lan123 napisał » 2023-03-03 21:03
Ja pale jaretem i fakt popiolu duzo ale sadzy nie ma podobne ustawienia co moje .



Faktycznie przy tych ustawieniach jest dużo lepiej. Spieki w śladowych ilościach, sadzy też nie za wiele, no popiołu jest więcej jak przy Skarbku. No ale palimy tym co się udało dostać przed zima
Użytkownicy online: Blantator, hertka, jamma, Kiler5, Musil, ogniwo20kw1, streleca