W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  bruli.pl v3.5  Problem z zaworem 4d Subskrybuj
2022-12-20 05:43
  wkapsel Posty: 2 Ostrzeżenie: 0
Witam 

Nie mogę dojść do ładu ze sterowaniem siłownika 4D
Sterownik wczoraj zrestartowany, dziś w nocy o 3.30 zmienił sam temperaturę zadana za zaworem z 51 na 27. Co poskutkowało tym że zawor zamknął się na 0% a w domu temperatura spadła 
Nie dało się rano zmienić tej wartości i pomógł tylko restart urządzenia.
 Czy ktoś może miał taki problem? Proszę pomocy, bo rano Nie było ciepło w domu, a mam małe dziecko...
2022-12-20 07:32
  leON22 Posty: 6507 Ostrzeżenie: 3
W przypadku Twojego kotła i jego "ustawień" przyczyn może być kilka. Jedna z nich to załączona ochrona powrotu przez zawór 4d, wtedy zadana min.temp.powrotu ma priorytet i zawór 4D ma gdzieś zadaną za nim temp.na grzejniki, w Twoim przypadku 50st. Druga to zadana temp.obniżona za zaworem 4D. Nie wiem czy rozumiesz zasadę jej działania  Jak nie to wyjaśniam, gdy w pomieszczeniu w którym znajduje się czujnik temp.wew.zostanie przekroczona zadana temp.zawór 4D przymknie się o wartość zdefiniowaną w jego ustawieniach. Obstawiam że właśnie ta sytuacja spowodowała powyższy problem. Nie napisałeś co to za kocioł i zero info o instalacji i czym palisz ale ustawienia spalania są wg mnie grubo przesadzone  




2022-12-20 10:38
  wkapsel Posty: 2 Ostrzeżenie: 0
Bardzo dziękuje za odpowiedź. 
Znalazłem winowajce - harmonogram był ustawiony od 3.30 na 27 stopni temperatura za zaworem. 
Kociol bez nazwy 22kw, a sterownik dopiero od niedawna pracuje na wlasciwej instalacji (jakies 5 dni, w tym 2 dni dopiero z silownikiem zawpru 4D)
Parametry spalania w tym momencie wydaje mi się że spełniają swoją funkcję bo pale mieszanka 15kg zrebki plus 20 kg groszku.
A ochronę powrotu zaznaczyłem na zawor 4D bo wydaje mi się że to najbezpieczniejsze dla pieca chociaż widzę że ciężko wychodzi grzanie na kaloryfery.
2022-12-20 14:03
  Mixokret Posty: 56 Ostrzeżenie: 0
Jak Ci się pali mieszanka zrębki z groszkiem? Nie blokuje się w podajniku? Jakiej frakcji masz zrębki?
Ja w przyszłym sezonie planuje też palić mieszanką zrębki i ekogroszku dlatego chciałem zaczerpnąć wiedzy od kogoś kto już palił taką mieszanką.  
2022-12-20 16:47
  wkapsel Posty: 2 Ostrzeżenie: 0
Ja w tym roku dopiero zaczynam zabawę z ekogroszkiem i zrebkami bo na poprzednim mieszkaniu był śmieciuch.
Na tą chwilę (3 tydzień palenia) nie widzę żadnych problemów oprócz tego, że jak piec się rozkręca z temperatura to podajnik musi często pracować.  Ogólnie kolega już 3 sezon tak pali i nie narzeka.
A zrebka jest max 2.5cm 
Wszystko zależy od drewna z jakiego robisz zrębke tak mi się wydaje
2022-12-20 19:25
  Mixokret Posty: 56 Ostrzeżenie: 0
Dzięki za odpowiedź. W przyszłym sezonie będę testował.
Użytkownicy online: bart1904, garymoore