W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Zawór 3D Subskrybuj
2022-09-20 18:24
  mroncz Posty: 6 Ostrzeżenie: 0
Witam, chciałbym zrozumieć działanie zaworu 3D w mojej instalacji, wydaje się być coś nie tak. Rozumiem, że powinno być tak, zawór zamkniemy, czyli zamknięty jest powrót (tak jak na widocznym foto), woda idzie na grzejniki, otwarty tzn, że otwiera powrót.
Mój zawór cały czas jest w pozycji zamkniętej. Podczas grzania czasem przełącza się w tryb zamykania (strzałka w lewo na sterowniku, czyli nic się nie zmienia). Mam ustawione otwieranie w prawo (na ręcznym by się zgadzało). Natomiast cały czas podczas pracy kotła jest taki stan jak na zdj.  
2022-09-20 18:48
  leON22 Posty: 6507 Ostrzeżenie: 3
Spróbuj zmienić kierunek otwierania zaworu na przeciwny na platformie albo z aplikacji na fonie i restart sterownika. Może to pomoże  
2022-09-20 19:08
  leon Posty: 624 Ostrzeżenie: 0
leON sterownik co jakiś czas sprawdza czy jest zawór zamknięty

dodane 2022-09-20 19:05mroncz Dzwoni w kościele tylko nie w tym co trzeba Zawór 3D zamyka wodę na grzejniki i dlatego masz czujnik za zaworem byś sobie sterował jaką tem chcesz posłać na grzejniki. Masz coś pokopane w ustawieniach

dodane 2022-09-20 19:08mroncz nie dotarło żadne zdjęcie
2022-09-20 20:48
  leON22 Posty: 6507 Ostrzeżenie: 3
Pytanie gdzie znajduje się pompa CO, przed czy za zaworem 3D, wtedy funkcje zaworu inne ale o tym chyba wiesz pewny Mam nadzieję, że czujnik temp.za zaworem jest podpięty w odpowiednim miejscu? 
2022-09-20 21:17
  leon Posty: 624 Ostrzeżenie: 0
A co by dała przed zaworem pompa Co?? Pompa Co ma za zadanie odbieranie od zaworu 3,4D  ciepło i posyłanie dalej na grzejnik itrp. leON na kromala dajesz boczek a na to masło czy najpierw zacierasz dziury w kromalu masłem a na to boczek
2022-09-20 21:24
  leON22 Posty: 6507 Ostrzeżenie: 3
Leon Ty tego nie wiesz  Z zaworem 3D jest tak, że jeśli chcesz zwiększyć temperaturę powrotu dajesz pompę przed ,jeśli zmieniać temperaturę w instalacji pompa za zaworem , w przypadku podłogówki też za, tyle w temacie w wielkim skrócie  
dodane 2022-09-20 21:24Ps. Kto zna bidę to bez kromala i masełka zje 
2022-09-20 21:40
  mroncz Posty: 6 Ostrzeżenie: 0
2022-09-20 21:41
  leon Posty: 624 Ostrzeżenie: 0
leON wiem że jedną pompką ogarniasz dwie inst ale nie do końca Przy jednej pompce nie ogarniesz do końca Co i ochrony,albo rybki albo akwarium. Z ochrona powrotu z Z3D ogarniasz temat i masz cieplusio w chałpie
2022-09-20 21:57
  mroncz Posty: 6 Ostrzeżenie: 0
Mój zawór 3d jest cały czas w takiej pozycji czyli zamknięty. Woda wtedy idzie na grzejniki jest ciepło, temp zadana za zaworem 40st. Tylko nic się z nim nie dzieje, tzn od czasu do czasu sprawdza czy zamknięty. Według mnie zawór powinien być zamknięty na grzejniki, by najpierw nagrzać powrót, a potem otwierać na grzejniki. W sterowniku mam teraz kąt otwarcia 0st. (Otwieranie w prawo). Reasumując pozycja z zdjęcia to zawór zamyka powrót.
2022-09-20 22:08
  leon Posty: 624 Ostrzeżenie: 0
mroncz zawór powinien regulować ciepło na dom to jest zawsze priorytet jeśli masz dobrze ustawione ale jest jeszcze priorytet CWU. Nie masz udostępnionego sterownika a tak to jak leON pisał,wróżenie z fusów
2022-09-20 22:14
  leON22 Posty: 6507 Ostrzeżenie: 3
Piszesz, że zawór zamknięty, a ciepło idzie na grzejniki, ciekawe jak ? Wg koloru na tarczy siłownika ( czerwony ) zawór jest otwarty. Czujnik temp. za zaworem powinien być zamontowany za pompą CO. Zdemontuj siłownik i sprawdź czy faktycznie przegroda w zaworze jest w odpowiedniej pozycji, czy siłownik jest prawidłowo zamontowany? 
2022-09-21 09:14
  leon Posty: 624 Ostrzeżenie: 0
kuzwa siłownik  jest zle zamontowany na zaworze,powinien być zawsze fronten do zaworu, czyli o dwa w prawo

dodane 2022-09-21 09:14mroncz zdejmij siłownik z zaworu i ustaw ręcznie zawór, musisz wyczuć kiedy będzie zamknięty na CO i potem załóż siłownik. Po założeniu siłownika zrób kalibrację 
2022-09-21 13:02
  mroncz Posty: 6 Ostrzeżenie: 0
Rozumiem, że w pierwszej fazie, czyli np gdy rozpalam kocioł zawór powinien być otwarty, tzn otwarty na powrót. Gdy rośnie temp powrotu, zawór przełącza się na zamykanie, czyli zamykając powrót przepuszcza wodę na grzejniki. Czy dobrze to rozumiem? Np po wygaszeniu, lub obniżeniu temp na powrocie zawór powinien się otworzyć, żeby podgrzać powrót.? 
2022-09-21 15:34
  leON22 Posty: 6507 Ostrzeżenie: 3
Wszystko zależy od tego jaką funkcję pełni zawór w Twojej instalacji, czy ma ochraniać powrót, czy regulować temp.na CO, wg jego montażu przed pompą CO wychodzi na to drugie. Nie wiadomo co tam masz poustawiane w sterowniku, udostępnij ster i odpowiadaj na pytania, bo szkoda naszego czasu na wróżby 
2022-09-21 15:58
  Irek7703 Posty: 42 Ostrzeżenie: 0
je
leON22 napisał » 2022-09-21 15:34
Wszystko zależy od tego jaką funkcję pełni zawór w Twojej instalacji, czy ma ochraniać powrót, czy regulować temp.na CO, wg jego montażu przed pompą CO wychodzi na to drugie. Nie wiadomo co tam masz poustawiane w sterowniku, udostępnij ster i odpowiadaj na pytania, bo szkoda naszego czasu na wróżby 



jesli to do mnie pytania to:
- za ochrone powrotu robi u mnie pompa CWU (mam tez zamontowaną dodatkową pompe mieszającą, ale z moich obserwacji wynika, że cały układ zachowuje się stabilniej jak powrót jest chroniony własnie pompa CWU
- chciałbym tym zaworem regulować temperaturę wody w podłogówce. Obecny zawór termostatyczny nie pozwala mi zejść z temperatura wpuszczana w podłoge poniżej 39 stopni
Użytkownicy online: Barik1980, emaz, joziok, lukaczewski, rafmes9419, zbyszekp