W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  ogniwo eco plus m 14kw Subskrybuj
Pierwsza stronaPoprzednia strona1 / 2Następna stronaOstatnia strona
2022-03-01 18:53
  ozys87 Posty: 11 Ostrzeżenie: 0
witam, to mój pierwszy post więc prosze o wyrozumiałość.
po przeczytaniu kilkudziesięciu tematów na forum - tym oraz innych oraz przejrzeniu masy filmów na youtubie dalej jestem w czarnej d.
spalanie 30kg na dobę.
dom 120m2 parter plus poddasze użytkowe.dom z 39 roku, nie ocieplony, mur na dole to spokojnie 50cm, do tego przybudówka z pustaków i pomieszczenie gospodarcze z cegły (razem z poddaszem) gdzie znajduje sie piec.okna plastikowe, dom raczej szczelny, ale bez szaleństw.poddasze ocieplone wełną mineralną od wewnątrz - ściany, sufit oraz podłoga - wszystko poza jednym pokojem.instalacja c.o stara, kaloryfery żeliwne, żeberkowe i panelowe.
jeżeli spalanie w tego typu budynku 30kg na dobę jest prawidłowe to ok.węgla szło wcześniej 4t plus drewno.
w instalacji nie mam cwu, będzie w tym roku.żadngo zaworu 4d itd.temp ustawiona na 50, wiem że za nisko ale bez cwu i zaworów na kaloryferach w domu chodzilibyśmy bez ubrań, bo można zdechnąć.powrót o 2 niżej.załączanie pompy przy 37 stopniach.typ kotła ustawioy na EKO PLUS M 14E.
na tą chwilę podawanie 6sek. testowałem rózne ustawienia i nigdy nie było lepiej tylko ewentualnie większe spalanie.tryb ecoal automatyczny.
niewiem może takie spalanie ma być bo dom jest jak opisałem, sam nie wiem.
kolejny problem to spieki, które tworza się na palenisku.to już jest dramat, gdzieś na forum ktoś to określił jako kretowisko, bo tak to wygląda, duża, wysoka górka ze spieków, cholenie twarda i pusta w środku.wywaliłem już cegły z paleniska, ponieważ myślałem że to przez to palący węgiel nie chce spadać, ale z mizernym skutkiem.
jest to duży problem bo raz dziennie musze iść do pieca żeby to rozbić, ponieważ już raz przez to zerwało mi zawleczkę a dodatkowo płomień jest "przygnieciony" tym spiekien i nie jest to już tak efektywne.
dodam że paliłem już: stabek, ecohusky, pieklorz, karlik, sztygar, carbon r. najmniejsze spieki były na tym ostatnim z castoramy
z góry dziękuję za porady.
2022-03-01 19:02
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0

Witaj

1) Nie ocieplony mur... mam podobną chałupę z 52r i mur też miał spokojnie 50 cm ( pustak piaskowy, pustka powietrzna i cegła). Co z tego że to 50 cm jak to zimne jak jasna cholera. Ocieplić chałupę choć 10 styropianu, odkopać fundamenty zaizolować 5 cm styropianem najlepiej Hydro.
2) Kaloryfery żeliwne wiesz ile tam jest wody, a sprowadza się to do tego że piec ten zład wody musi ugrzać.
3) zakładaj czym prędzej zawór 4D, może tym coś ugrasz reszta to ustawienia pieca w których nie pomogę mam Ogniwo Eko Plus 10kW


U mnie stara chałupa 70m2, dostawione nowej chałupy 75m2 (2020r) piec w gospodarczym 30m2 oddalony od domu o około 15m, ocieplony 5 cm styro i coś tam w dachu spalanie w okolicach 10-14kg doba. 80% podłogówka ( gospodarczy 1 grzejnik, łazienka "drabinka", przedpokój 1 grzejnik ). W chałupie około 22,5*C.
2022-03-01 19:25
  ozys87 Posty: 11 Ostrzeżenie: 0
dzięki za odpowiedź, w takim razie to niemożliwe żeby spalanie było winą "konstrukcji" domu, tylko ustawień pieca.
pewnie że chce ocieplić, do tego wymienić co i dorzucić bojler, ale wiadomo, kasa.
poniżej zdjęcie podłączenie pieca i tego jak wygląda palenisko chwilę po rozbiciu spieku.
2022-03-01 19:50
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0

A spiekach dyskutuj z LeOn`em nie wnikam w ustawienia pieca zależy to od wszystkiego
Widzę że jakiś zawór 3D masz zamontowany więc zmieniać na 4D sensu brak. Ociepl te rury obok pieca i w pozostałej części chałupy aby zbędnie woda na przepływach nie stygła.
W pierwszej kolejności izolacja chałupy ustawieniami pieca to urwiesz raz 2kg/doba a raz 4kg/doba zależy to od wszystkiego. Więc nie licz że oszczędzisz większe ilości kolorując ustawienia kociołka.
Kocioł swoje musi wziąć aby w chałupie było ciepło ale ze spalania wnioskuje że piec jedzie na "wyższych obrotach" spalając 30kg węgla/dobę.
2022-03-01 20:14
  ozys87 Posty: 11 Ostrzeżenie: 0
terazj przy 45 stopniach ustawionych na piecu, w dużym pokoju mam 23 i jest naprawdę ciepło, dlatego nie ustawiam wyższej temperatury.
tylko czy tak jest u innych że ustawione jest np 50 - w trybie automatycznym - a grzeje do 55 - 56 i dopieo się wyłącza a potem dosyć szybko spada i tak w kółko.też własnie tak myślałem że bez ocieplenia i na starej instalacji c.o tyle będzie spalać a ustawienia to bardziej żeby tych spieków nie było.
2022-03-01 20:48
  leON22 Posty: 6508 Ostrzeżenie: 3
Witam, udostępni sterownik zerknę, co tam masz poustawiane ? Przy tak dużym zładzie wody w instalacji zalecana jest raczej ciągła praca pompy CO, czy masz zamontowany czujnik temp.wew zew ? Te mega spieki tzw. kalafiory, to wynik zalewania powrotu zimną wodą po tym jak pompa CO się zatrzymała, potem w automacie kociołek podaje i znaczenie podbija moc dmuchawy, efekt taki jak napisałeś wyżej 
2022-03-01 20:50
  rj1972 Posty: 951 Ostrzeżenie: 0
Szkoda, że nie masz tego sterownika w sieci. A jak jest ustawiona korekta dmuchawy w % w tym ecoalu? Jaka jest temp. spalin? Twoja pompka CO na jakim jest biegu? Bo to jest mocna pompka i sugerowałbym ją dać na pierwszy bieg 45W o ile tak nie jest..
2022-03-01 20:51
  leON22 Posty: 6508 Ostrzeżenie: 3
@ozys87, masz zawór 3D i nim powinieneś sterować temp.na instalację Tylko jest jeden problem, zawór masz zamontowany za pompą CO, a takie rozwiązanie służy do ochrony powrotu.
 
2022-03-01 21:54
  ozys87 Posty: 11 Ostrzeżenie: 0
dzięki bardzo za odpowiedzi, tylko nie bardzo wiem co zrobić dalej, tzn. tak, zaworu 3d i tak nie rusze, bo jest zamontowany za pompą, ok, korekta dmuchawy jest na 0%, jak będę w domu to zerknę na jakim biegu jest ustawiona ta pompa.temp. załączania pompy u mnie to 37 stopni i temp. nigdy nie spada poniżej, w ustawieniach mogę wybrać tylko temp., nie mogę ustawić pracy ciągłej, jedynie mogę ustawić np 30 stopni, bo tak nisko przy grzaniu nigdy nie spadnie.zaraz udostępnie ustawienia.
czujnik temp. zew. pisze w ustawieniach że jest na płycie, ale za piecem wisi kabel i pewnie jest od temp. zew bo na wyświetlaczu podaje mi taka temperaturę jaka jest powiedzmy w pomieszczeniu gdzie mam piec, czujnika temp. wew. chyba nie mam, albo niewiem dokładnie o który chodzi.
2022-03-01 22:03
  rj1972 Posty: 951 Ostrzeżenie: 0
Ja bym podniósł temp. kotla na 55 i korekta dmuchawy -2 czas pracy 5s.
2022-03-01 22:19
  ozys87 Posty: 11 Ostrzeżenie: 0
dzięki za odp.
przy temp. na piecu 45 mam w domu 23 stopnie, dlatego 50 to max, dopóki nie mam z pieca cwu. wiem że niskie temp. na piecu są zabójcze dla kotła no ale na razie tak musi być, ale korektę dmuchawy spróbuję.
2022-03-01 22:31
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Chłopie dlaczego płyniesz pod prąd? Schodzisz z temperaturą, na kotle do 45*C w kominie 160*C. Na pierwszy rzut oka widać że coś jest nie teges... w komin leci 135*C aby kocioł dogrzał? Zmniejsz moc pompki, pokombinuj z 3D.

U mnie w kominie max 114*C a na zasilaniu 55*C. A na zewnątrz ponad -5*C, rekuperacja coś tam mieli na 2 biegu ale za odzyska jakieś 14*C.
2022-03-01 22:39
  ozys87 Posty: 11 Ostrzeżenie: 0
chciałem zmienić nazwę urządzenia żeby było widoczne i usunąłem a jestem poza domem, no trudno jutro dodam jeszcze raz, bo myślałem że nie widac ustawień mojego pieca.
no właśnie wiem że coś jest nie tak tylko nie wiem co.miałem już ustawioną temp. na 50, 55 i 60, efekt taki że w domu nie dało się wytrzymac, tak było gorąco.moc pompki zmniejsze jutro jak będę w domu, tak jak ktoś napisał dam na I bieg a z 3d nic sam nie zrobię bo kompletnie sie na tym nie znam.
2022-03-01 22:43
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
3D kręcisz i po chwili sprawdzasz łapą jaka temperatura idzie na dom. Tylko to nie dzieje się od razu masz chęć to zamontuj tam jakiś termometr i będziesz wiedział u mnie 4D jest ustawiony na 5, z 3D nie wiem popatrz kup czujnik z sądom za 10 zł a lepiej ze 3 i będziesz wszystko wiedział i w domu nie będzie za gorąco.
2022-03-02 09:43
  ozys87 Posty: 11 Ostrzeżenie: 0
użytkownik leon22 kilka postów wyżej napisał:
"masz zawór 3D i nim powinieneś sterować temp.na instalację  Tylko jest jeden problem, zawór masz zamontowany za pompą CO, a takie rozwiązanie służy do ochrony powrotu".więc niewiem czy mogę coś kombinować z 3d
dodane 2022-03-02 09:43Zdalny dostęp już działa, tylko nie mogę zmienić nazwy użytkownika, trudno
2022-03-02 20:32
  rj1972 Posty: 951 Ostrzeżenie: 0
Ile fizycznie masz pomp w układzie?
2022-03-02 20:33
  ozys87 Posty: 11 Ostrzeżenie: 0
tak jak na zdjęciu, tylkopompa co i zawór 3d
dodane 2022-03-02 20:33sterownik już jest udostępniony 
2022-03-02 20:55
  rj1972 Posty: 951 Ostrzeżenie: 0
To prawda ale na schemacie widać dwie. Gdzie Twoja pompa jest wpięta do sterownika ? Do gniazda CO czy do gniazda pompa dodatkowa?
2022-03-02 21:05
  ozys87 Posty: 11 Ostrzeżenie: 0
właśnie wiem że widać 2 pompy, ale mam zanaczone funkcja pompy dodatkowej - pompa mieszająca i dlatego to widać.jak to wyłącze to spada mi temp. powrotu i nie podnosi się :/
2022-03-02 21:25
  rj1972 Posty: 951 Ostrzeżenie: 0
Pytam dlatego, że masz jedną pompę CO i to na powrocie i najprawdopodobniej włączoną do sterownika jako pompę dodatkową czyli inaczej pompa do ochrony powrotu. I dlatego ta pompa się włącza i wyłącza. Nie wiem na ile mam rację i jak Ty to rozumiesz ale chyba cały Twój sterownik jest do zmiany. Jednak na początek proponuję włączyć funkcję pompy dodatkowej jako kotłową i pójdzie ciągle. Nie przejmuj się że chwilowo podskoczy temperatura kotła bo jak kocioł się odstawi to za moment spadnie. Już to dzisiaj próbowałeś ale na tylko na moment. Jeśli to coś zmieni to wtedy można się pobawić. A jeśli będziesz miał za ciepło w domu to zmień ręcznie kąt otwarcia zaworu i mniej daj na dom. W następnym kroku bym jednak sugerował podnieść temp. kotła.

dodane 2022-03-02 21:25Chyba masz jakiegoś fachowca na łączu bo słusznie ktoś poradził przełączyć tylko na obwód CO bez zaworu 4D
Pierwsza stronaPoprzednia strona1 / 2Następna stronaOstatnia strona
Użytkownicy online: