W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  Pello v3.5  Podczas grzania CWU ciśnienie rośnie ponad granicę Subskrybuj
Pierwsza stronaPoprzednia strona1 / 2Następna stronaOstatnia strona
2022-02-03 18:00
  piotrmorka Posty: 51 Ostrzeżenie: 0
Witam!

Od jakiegoś tygodnia borykam się z jednym problemem i nie potrafię sobie z tym poradzić.
Zauważyłem iż parę razy dziennie otwiera mi się zawór bezpieczeństwa na CWU. Zawór 6atm.
W pierwszej kolejności zmieniłem reduktor ciśnienia, niestety bez efektu. Później obniżyłem ciśnienie wejściowe na budynek na tym reduktorze o 0,5atm (do 3,5atm)  - problem nie zniknął, zmniejszyłem temp. wody z 50 na 46 st - również nic to nie pomogło.
Mimo tych wszystkich zmian ciśnienie na manometrze zamontowanym na reduktorze rośnie do ok 6,5 atm.
Zbiornik przeponowy zainstalowany ale tez o wartości 6atm - wiem że reaguję trochę szybciej i przejmuje na siebie podnoszące się ciśnienie ale mimo tego po przebiciu 6,5atm otwiera się zawór bezpieczeństwa CWU. 
Dodatkowo co zauważyłem to kiedy piecyk dogrzeje wodę do zadane temp. wyłączy się....wystarczy spuścić trochę wody aby zmniejszyć ciśnienie i na manometrze mamy stabilne ciśnienie jakie ustawione było ręcznie.
Takie cuda dzieją się tylko w momencie dogrzewania wody przez piec.
 
Może ktoś z Was miał podobną sytuację - proszę o wskazówki.

Pozdrawiam i czekam na info
Piotr
2022-02-03 18:58
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Zawór zwrotny w złym miejscu.
2022-02-03 19:09
  piotrmorka Posty: 51 Ostrzeżenie: 0

Nawet nie wiem czy takowy mam ....
Wcześniej nie miałem żadnych problemów....kotłownia na chodzie 2 lata.
Wyczytałem gdzieś na innych forach iż może to być uszkodzenie membrany w przeponie.
Może coś w tym być, bo przepona na 10 atm a zawór puszcza przy 6,5 atm.
Może ktoś potwierdzić przypuszczenia?
2022-02-03 19:16
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Możliwe. Jak nie pilnowałeś ciśnienia nad membraną, to mogła się poddać.
2022-02-03 19:19
  piotrmorka Posty: 51 Ostrzeżenie: 0
Ale jak można tego pilnować?
To jest zadanie reduktora ciśnienia - prawda?
2022-02-03 21:00
  rj1972 Posty: 949 Ostrzeżenie: 0
Trzeba sprawdzić ciśnienie wstępne baniaka zgodnie z parametrami na jego naklejce. Jak nie ma możliwości jego odcięcia to jest to problematyczne. Polecam poczytać tutaj https://instalreporter.pl/ogolna/jak-wlasciwie-ustawic-i-serwisowac-naczynie-przeponowe-niby-proste/
dodane 2022-02-03 21:00Dwa lata to długo bez konserwacji. 
2022-02-03 21:33
  piotrmorka Posty: 51 Ostrzeżenie: 0
Czytałem ten wątek....przy czym zakończony pozytywnie po wymianie reduktora. U mnie niestety to nie pomogło.
Co do serwisu...generalnie dbam o czystość samego pieca, rur, filtra wstępnego i uzdatniarki itp.
Nie sądziłem że inne elementy podlegać mogą jakimś przeglądom jeśli chodzą dobrze....
Może jakieś dodatkowe informacje odnośnie tego aby uniknąć problemów w przyszłości?

PS.
Co do dojścia do naczynia - jest przy nim zawór więc w razie co można w łatwy sposób go zdemontować....ale jako jestem laikiem chowanym przez 42 lata w bloku wolę nie ingerować aż tak w urządzenia. Nie znając się do końca można w łatwy sposób narobić sobie większych kosztów.
Na Wtorek umówiony jestem z chłopakiem który mi stawiał kotłownie, dlatego im więcej podpowiedzi tu na forum - tym więcej mogę mu podpowiedzieć.
Tyle co załatwiłem przez telefon (bo zarobiony) to wymiana reduktora....niestety - lipa. 
dodane 2022-02-03 21:33Jeszcze jedno pytanie - czy wadliwie działająca pompa do CWU może powodować podczas pracy wzrost ciśnienia wody?
Zauważyłem że od jakiegoś czasu właśnie ta pompa wydaje jakieś dziwne stuki....w innych takiego problemu nie ma.
Jest to pompa Gruntfosa Alfa 1
2022-02-03 22:36
  luth87 Posty: 4 Ostrzeżenie: 0
Kazde naczynie przeponowe ma od spodu wentyl (ukryty pod czarną nakładką) taki jak w aucie, którym można sprawdzić ciśnienie gazu podlaczajac manometr. Może to być np. kompresor samochodowy lub zwykła pompka nożna, byle z manometrem. Można też przez ten wentyl  dopompować powietrza do wartości podanej na tabliczce, jeśli trochę spadło. Najlepiej sprawdzać gdy ciśnienie wody w naczyniu jest niskie (czyli po stronie gazowej membrany teoretycznie wtedy powinno być wyższe niż po wodnej). Jeśli membrana pękła to z wentylka polecieć może woda, a ciśnienia po obu stronach oczywiście będą równe.
2022-02-03 22:40
  piotrmorka Posty: 51 Ostrzeżenie: 0
A co wiąże się dodatkowo z podłączeniem?
Zakręcić dojście wody,  otworzyć kurek z wodą dla zrzucenia ciśnienia i dopiero sprawdzić?  Opisz proszę dokładnie to może sam podejmę się sprawdzenia. 
Samo naczynie nie jest takie drogie w razie ci bo jakieś 150zl kosztuje
Dzieki z góry 
2022-02-03 22:45
  luth87 Posty: 4 Ostrzeżenie: 0
Tak jak napisałeś - jesli woda akurat nie jest podgrzewana,  to wystarczy spuścić ciśnienie otwierając kran i wtedy sprawdzać. Miałem taki przypadek- fabrycznie nowe naczynie okazało się trefne. Objawy jak u Ciebie.
2022-02-03 23:00
  piotrmorka Posty: 51 Ostrzeżenie: 0
No to może pokusze się o sprawdzenie. Pompka z manometrem do roweru leży gdzieś u mnie. 
Tylko przepona wysoko....nie wiem jak będzie wyglądało pompowanie nozna pompka he he he
2022-02-03 23:09
  luth87 Posty: 4 Ostrzeżenie: 0
Wstępny test można zrobić bez pompki. Wciśnij wentyl np srubokretem czy ostrzem noża. Jak syknie powietrze to membrana raczej cała, a jak chlupnie woda to wiadomo że do bani.
2022-02-04 16:00
  piotrmorka Posty: 51 Ostrzeżenie: 0
A więc sprawa ma się tak.....zakręciłem wodę na zaworze zasilającym, otworzyłem jeden kurek celem spuszczenia ciśnienia i spróbowałem nadusić na ten zawór. Efekt - ani nic nie syknęło, ani nic typu woda nie poleciała. 
Kiedy podłączyłem pompkę z manometrem - ciśnienie 0. Próbowałem podpompować na próbę ale jak tylko zaczynam pompować z kranu zaczyna lecieć woda.
Pewnie robię coś nie tak ale na jakiś filmikach widziałem że dopompowywali powietrze na otwartym kurku.
Czy z bojlera trzeba kurkiem kranu spuścić całą wodę przed nabiciem czy wystarczy zamknąć jakiś zawór jak u mnie na zdjęciu.
Poradźcie coś.
Dzięki.
dodane 2022-02-04 16:00
2022-02-04 16:07
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Na odkręconym kranie pompuj. Jak się nie przykleiła membrana, to wszystko będzie OK.
2022-02-04 16:14
  piotrmorka Posty: 51 Ostrzeżenie: 0
Tylko jak próbuje wpompowac coś ciśnienia to zaraz spada a w kranie pojawia się woda...mam pompowac do skutku?
2022-02-04 16:20
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Może masz za małą pompkę, a z założoną końcówką do pompowania zaworek jest otwarty. Ty w jedną, baniak w drugą
2022-02-04 16:21
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
Woda z kranu musi zlecieć całkowicie, bo to woda właśnie z tego naczynia spływa  
2022-02-04 17:31
  piotrmorka Posty: 51 Ostrzeżenie: 0
Dzięki Leon22. Będę próbował pompowania do skutku aż przestanie lecieć.  Tylko ciężko się pompuje rękami pompka nożna oparta o piec
dodane 2022-02-04 17:31Nie chce zapeszczac ale chyba się udało.  Oczywiście dzięki Wam. Podniosłem temp na cwu z  45 na 50 i ciśnienie stoi jak wmurowane przy dogrzewaniu. Nasuwa się pytanie co mogło być przyczyną całkowitego ubytku powietrza w przeponie? I czy jak teraz ciśnienie trzyma będzie ok czy coś może być nadal z membrana? Ale jakby była uszkodzona to pewnie już w pierwsze godzinie testów coś wyjdzie nie?
2022-02-04 18:35
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
Nieszczelny zaworek.
2022-02-04 18:56
  piotrmorka Posty: 51 Ostrzeżenie: 0
Niby szczelny, sprawdzałem na ślinę he he he
Pierwsza stronaPoprzednia strona1 / 2Następna stronaOstatnia strona
Użytkownicy online: darpie70, dolczak01, emaz, muchy