W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Ogniwo Eko Plus + 10kW - duże spalanie Subskrybuj
Pierwsza stronaPoprzednia strona1 / 2Następna stronaOstatnia strona
2022-01-22 20:59
  miarow Posty: 0 Ostrzeżenie: 0
Witajcie, Mam nowy piec od 2 miesiący i na początku włączony ecoal czyli pełny automat. Dużo czytam i coraz mniej wiem, a chciałbym żeby paliło mniej :(
Dom nieocieplony 130 m, wszędzie kaloryfery i wszędzie odkręcone na maksa. Spalam mimo różnych ustawień 120 kg/5 dni.
Wszędzie ktoś pisze, że na grupowym da się dużo mniej, a czy to faktycznie prawda? Próbowałem różnych ustawień tego grupowego i w zasadzie nic się nie zmienia w spalaniu. Temp na zaworze od 36-40 stopni non stop - ustawiam póki co w zależności od pogody.
Czy ktoś ma takie ustawienia początkowe dla grupowego? Tzn od czego zacząć przygodę? Instrukcja przeczytana ale dla mnie to i tak czarna magia :(
Mówili, że tu dobrze i przemili ludzie - pomóżcie zagubionemu
Mój kociołek... https://esterownik.pl/device/25678
2022-01-22 22:02
  pawciobiel Posty: 66 Ostrzeżenie: 0

Cześć miarow,
Kiedyś jak jeszcze paliłem ekogroszkiem i peletem to pamiętam że mi też palił podobnie: ok 1 worek ekogroszku na dobę. Mi pomogło zmienienie rur w całym domu na pex i wsadzenie ich w otulinę i rynienki plastikowe.
Zauważałem też spore straty w swojej kotłowni - najlepiej jest mieć te rury w okolicy pieca w otulinie i doprowadzać powietrze do wentylatora osobną rurą.

Przy włożonych blachach - zawirowaczach palił mi trochę mniej ale częściej trzeba było czyścić. Problemy z czyszczeniem były mniejsze gdy miałem na powrocie temp >55 ale w tedy więcej strat ciepła...


Po ociepleniu domu i wymianie rur i grzejnikóœ przeszedłem w końcu na kondensat i muszę przyznać że jest spora oszczędność czasu, siły i pieniędzy. Kiedyś tona za 800zł na miesiąc, teraz gaz za 250zł na miesiac.
2022-01-22 23:09
  MateoKoc Posty: 473 Ostrzeżenie: 0
miarow napisał » 2022-01-22 20:59
Spalam mimo różnych ustawień 120 kg/5 dni.

24 kg na dobę przy nieocieplonym domu, to moim zdaniem przyzwoite spalanie.
U nas jest styropian 10cm, metraż podobny, a spalanie podobne do twojego.
2022-01-23 01:04
  mamut Posty: 352 Ostrzeżenie: 0
Czy dużo, to najlepiej zacząć od tego ile w tych kilogramach jest energii. Do obliczeń przyjmujemy 1MJ to 0,278 kWh. 
Dla węgla 26MJ mamy 24(kg)*26(MJ)*0,278kWh to mamy 173,5kWh. Tyle energii jest z węgla bez strat, ale spokojnie te 65% ze statystyk jest w miarę realne, te wszystkie 80% i więcej to w labie, więc zostaje 113kWh, reszta ucieka w komin. Jak się podzieli przez 24(godziny) to mamy moc pieca 4,7kW.
I teraz bierzemy starą szkołą, że dla dawniejszych standardów budowania brało się piec minimum 15kW dla tych metrów, żeby przy -20C wyrobił. To żeby realne 15kW dostarczyć do domu, trzeba by spalić z 75kg na dobę. 
Zasada zachowania energii jest nieubłagana, więc jeśli nie ma sadzy i węgiel się dopala, to zostaje się przyjrzeć gdzie dalej trafia. Leci na grzejniki, w komin, czy tak jak napisał @pawciobiel "ucieka" po drodze do grzejników rurami bez otuliny. 
2022-01-23 08:51
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
"Zasada zachowania energii jest nieubłagana" 


O tym niestety wielu zapomina albo nie ma świadomości jej istnienia
2022-01-23 15:53
  mietus Posty: 11 Ostrzeżenie: 0
nie napisales nic o kalorycznosci opalu jakim palisz ale jesli jest to opal sredniej jakosci to przy nieocieplonym domu spalanie na takim poziomie wydaje sie w normie.Mam do porownania moj drugi dom ktory opalam 140m2  srednio ocieplony  i wprawdzie inny piec  od tego jaki posiadasz ty ale spalanie bardzo podobne a nawet bywalo wieksze.
2022-01-24 07:57
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0

Palę słabej jakości pelletem schodzi 13-15kg/doba na podobnej wielkości dom 130-150m zależy czy liczyć z ogrzewanym gospodarczym czy nie. Chałupa obleciana 15 cm sytyropianu, czapka w ilości 40 cm wełny do kompletu rekuperacja i ogrzewanie podłogowe + kilka grzejników. W chałupie temperatura w okolicach 22-23*C.
Zajmij się ociepleniem chałupy to coś ugrasz w tej przegranej walce.

2022-01-24 08:41
  Walter Posty: 169 Ostrzeżenie: 0
Nie liczyłbym na to, że na grupowym spalanie jakoś dramatycznie spadnie. Jak już pisali, bez ocieplenia ścian, stropu, dachu  lepiej nie będzie. Po ociepleniu spalanie może spaść o 40-50%. 
2022-01-24 10:20
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Dom jaki każdy z nas wie i ile opału wciągnie, ten użytkownik kupował obietnicę i jeszcze o tym nie wie. ŻE ocieplenie domu to podstawa - OSZCZĘDNOŚCI! Czapka pod dachem to CZŁON oszczędności, grzejniki to taka gófno burza czy pompa czy kocioł. A termostaty na grzejnikach to KOSMOS nie osiągalny dla niego!

Ewidentnie kocioł nie do tego domu - co by chłop nie robił ile zbije spalanie 5kg/doba to prawie jakby Pana Boga za nogi złapał. Przy takim domu... nazywajmy rzeczy po imieniu a nie proponujmy mu inne ustawienia.
2022-01-26 09:27
  Mojzyk Posty: 14 Ostrzeżenie: 0
Witam. Mam ten sam kociol i mialem ten sam problem. Isntalacje mam prostą bo jest kedna pompka i zawór 3drg to ręczęnego ustawianka. Przedewszystkim temperatura powrotu od zadanej nie może miec wiecej jak 10 stopni a najlepiej jak ta roznica wynosi 8-6 stopni. Kolejna sprawa to spalanie węgla, musi być sam popiół wtedy piec nie bedzie dokładał tyle plaiwa bo role tu odgrywa doplyyw powietrza i wazny jest ciag kominowy.  Jezeli dmuchawa dmucha za mocno bedzie robil kalafiory co wiąże s sie z dużym spalaniem węgla i ecoal bedzie go ciagle dokładał.
U mnie mam ustawione 50 zadana, 55 maxymalny, podawanie 8 sekund, dmuchawa 33%, temperatura powrotu 48-49 stopni, temperatura spalania nie dochodzi do 110 stopni i oczywiście tryb ecoal. Z węgla zostaje sam popiół. Trybu podtrzymania wgl bie używam. Ogrzewam mieszkanie 73 metey z nkwymi oknami 3 szynowymi od tygodnia i nie ocieplony budynek. Aktualnie go sprawdzam podd względem spalania, w sobote bede wiedział ale worka(20kg) na dobe nie przepalam. Na początku myślałem ze ecoal jest daremny ale teraz stwierdzam ze świetnie sobie radzi. 

2022-01-26 10:43
  skresz Posty: 701 Ostrzeżenie: 0
Hej napiszę tak 7 lat miałem OEP 16KW spalanie od 1. czerwca do 26.stycznia (akurat tak zajrzałem) nie przekraczało 2220KG. Od ponad roku mam OEP+ 10KW i spalanie za ten okres to 2620KG. Nic się w instalacji nie zmieniło, opał ten sam temperatura w domu nawet obniżona. Ogólnie kociołek jest bardziej paliwożerny i chyba nic się z tym nie zrobi (a może sam algorytm), znów wszystkie eko bzdury można wsadzić w piety.
2022-01-26 11:30
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Mojzyk napisał » 2022-01-26 09:27
...Przedewszystkim temperatura powrotu od zadanej nie może miec wiecej jak 10 stopni a najlepiej jak ta roznica wynosi 8-6 stopni.
Skąd wziąłeś te 8-6st ? Jakieś badania robiłeś ? Oczywistym jest, że czym mniejsza różnica, tym sprawność wymiennika niższa, to skąd te dane ?
2022-01-26 12:50
  Mojzyk Posty: 14 Ostrzeżenie: 0
verb napisał » 2022-01-26 11:30
Mojzyk napisał » 2022-01-26 09:27
...Przedewszystkim temperatura powrotu od zadanej nie może miec wiecej jak 10 stopni a najlepiej jak ta roznica wynosi 8-6 stopni.
Skąd wziąłeś te 8-6st ? Jakieś badania robiłeś ? Oczywistym jest, że czym mniejsza różnica, tym sprawność wymiennika niższa, to skąd te dane ?th

Z moich obserwacji. Gdy mialem wiekszą różnice miedzy powrotem a pracy to piec potrzebował wiecej czasu by dogrzac do temperatury maxymalnej i krócej byl w trybie podtrzymania bo szybciej sie wychłodzał a do tego pocil mi sie zbiornik na opał. Teraz nawet gdy węgiel jest wilgotny nie mam problemu z poceniem i trzymaniem temperatury na piecu. 
2022-01-27 08:56
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Aha... To ja napisze co zaobserwowałem. Mogę bez problemu (prawie) zrównać temp zadaną z temp powrotu, ale temp spalin od razu szybuje w górę. Kocioł ma się lepiej, moja kieszeń nie bardzo. Zauważyłem, że mogę spalić bardzo mało, wystarczy że zakręcę zawór na grzejniki... heh
2022-01-27 14:07
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
Tak samo jak oczywiste jest, że im większa różnica między temperaturą wody w kotle a temperaturą spalin, tym wymiana i sprawność  wymiennika lepsza. 
Ale weż to wytłumacz co niektórym...
2022-01-27 17:08
  mamut Posty: 352 Ostrzeżenie: 0
@gmaj22 nie siej fermentu, jeszcze zaczniesz tu pewnie pisać, że podstawy matematyki i fizyki w szkołach są potrzebne 
2022-01-27 17:27
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
gmaj22 napisał » 2022-01-27 14:07
Tak samo jak oczywiste jest, że im większa różnica między temperaturą wody w kotle a temperaturą spalin, tym wymiana i sprawność  wymiennika lepsza.
Oczywiście Grześku, masz rację. My staramy się aby temp spalin była jak najniższa, a sprawność w miarę OK. Niestety, czym gorętsze spaliny spieprzają w komin, tym więcej tracimy, a przecież mierzymy temp spalin już na stratach. Da się zbić temp spalin schładzając wymiennik. Ale weź to wytłumacz niektórym









2022-01-27 18:07
  RFAJ Posty: 118 Ostrzeżenie: 0
Verb ... temat zapomniany  ?  Niestety, czym gorętsze spaliny spieprzają w komin, tym więcej tracimy, a przecież mierzymy temp spalin już na stratach. Da się zbić temp spalin schładzając wymiennik. Ale weź to wytłumacz niektórym ....... skropliny w kominie i przenikanie ich do ścian domu ..... w zależności jaki kto ma komin ale 95% nie .
2022-01-27 18:43
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Dzięki że wspomniałeś. Tak, miałem problem z kondensatem. Poradziłem sobie  w prosty sposób (o którym tu pisałem) - otwarłem wyczystkę i tak mam od 9 lat. Działa przez 3/4 roku bez problemu, w upały włączam wentylator nadmuchowy, który robi nadciśnienie w kazamatach, i jest OK. Żeby nie było.. pisałem że to może być niebezpieczne i trzeba się pilnować, ja mam dwa czujniki CO, jeden przy wyczystce, drugi koło kotła. Droższego sposobu, czyli wkład, plus RCK nie próbowałem, to nie mogę się wypowiedzieć.
Pierwsza stronaPoprzednia strona1 / 2Następna stronaOstatnia strona
Użytkownicy online: emaz