W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl  Parametry spalania grupowego - prośba o pomoc Subskrybuj
2022-01-05 09:34
  Mixokret Posty: 56 Ostrzeżenie: 0
Witam. 
Posiadam piec Defro PZ 24 Sigma wraz ze sterownikiem Defro Smart 2 v. 1.1.0.5. Prosta instalacja z pompą CO obsługującą grzejniki oraz podłogówkę ze sterowaniem ręcznym zaworem 3D oraz pompa CWU. W tej chwili ogrzewam 120 metrów domu, nie mam pogodówki, przełączam między trybami lato-zima. Zacząłem swoją przygodę ze spalaniem grupowym i bardzo mnie to wciągneło.
Według wskazówek na forum ustawiłem moc min i max na 8kW i metodą prób i błędów dobrałem obroty dmuchawy na poziomie 28 % ( dodam że palę ekogroszkiem "Skarbek" ). Wydaje mi się że jest to optymalna moc dmuchawy Piec pracował sobie na tych parametrach ok. 11 godzin i już widać efekty m.in ładny histogram, zmniejszenie temp. spalin, w miare ładne dopalanie groszku, chociaż pojawia się drobny niedopał. Rozumiem, że następnym krokiem jest ustawienie mocy min i max na 12 kW i od nowa dobierać moc dmuchawy? Prośba do expertów o interpretację moich ustawień, wskazówki mile widziane.
Sterownik mam udostępniony na platformie. Link poniżej.

 
2022-01-05 10:09
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0

A kiedy się pojawiły niedopałki ? Po przełączeniu w tryb lato, i odpaleniu podtrzymania ? Trzeba to wiedzieć, zanim się wykona kolejne ruchy.
Co do strojenia grupowego, to tak jak piszesz. Jak chcesz, żeby kocioł płynniej pracował, to możesz "osłabić" 8kW. Jak się zrobi chłodniej, to przy dobrych nastawach możliwe jest, że będzie się przełączał między mocami i pracował ciągle.
2022-01-05 10:44
  Mixokret Posty: 56 Ostrzeżenie: 0
Kocioł całą noc pracował w trybie zima na mocy min i max 8 kW, dodam, że zmniejszyłem jeszcze nadmuch na 27 % dla testu ale wróciłem ponownie na 28 % bo nie osiągał temp. zadanej. Rano poszedłem zajrzeć do popielnika i zauważyłem małe niedopałki ale tak jakby spadały z retortu tylko z jednej strony. Teraz kocioł pracuje w trybie lato. 
2022-01-05 11:25
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Niedopałki to zło. Spróbuj z 4 na 3 powtórki dać. Na najniższej mocy kocioł nie musi osiągać zadanej.
2022-01-05 11:30
  Mixokret Posty: 56 Ostrzeżenie: 0
Czyli zmniejszyć powtórke na 3 nadmuch zostawić bez zmian opróżnić popielnik i ponowna obserwacja histogramu i palnika?
2022-01-05 11:37
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Ja bym tak zrobił. Gdyby się pojawiały niedopałki, podniósłbym nadmuch. Dużo zależy od dmuchawy, tzn jak płynnie się daje regulować, czasem trzeba wspomóc się przesłoną.
2022-01-05 11:43
  Mixokret Posty: 56 Ostrzeżenie: 0
Czyli nie przejmować się że nie osiąga zadanej tylko głównie patrzeć na dobre spalanie ewentualnie korekta nadmuchem
2022-01-05 11:51
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Tak. Jak będzie wg Ciebie OK, to tak jak pisałeś, ustawisz sobie i doregulujesz kolejną moc. Potem ustawisz moc min i max, i na tym koniec regulacji.
2022-01-05 12:07
  Mixokret Posty: 56 Ostrzeżenie: 0
Myślę że kocioł powinien sobie poradzić na min 8kW i max 12 kW po ustawieniu oczywiście, ewentualnie doreguluje jeszcze na 16kW. A jeśli chodzi o wykres temp. aktualnej CO to optymalne ustawienie mocy min i max powoduje że temp. aktualna łagodnie dąży do temp. zadanej nie przerzucając za dużo temp. zadanej dobrze rozumiem?
2022-01-05 12:18
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0

Pamiętaj, że po ustawieniu 8/16 ster pomija moc pośrednią, będzie hulał na 8 lub 16. Na niskiej powinien trzymać się zadanej, lub poniżej. Druga moc odpali, gdy temp zadana spadnie poniżej histerezy, i ta powinna być nadmiarowa, tzn wystarczająca do utrzymania zadanej np podczas wietrzenia. Niby czym tępsza piła, tym lepiej, ale jakoś nie zauważyłem, by przekładało się to na oszczędności.
Co Ci nie pasowało w grupie auto ? Miałem okazję przetestować, i całkiem fajnie gadało.
2022-01-05 12:35
  Mixokret Posty: 56 Ostrzeżenie: 0
Od niedawna mam ten piec, wcześniej był używany w innym domu u rodziców, nie pamiętam na jakich ustawieniach tam pracował. Jak ustawiłem na grupowe-auto to wydawało mi się że za dużo groszku pobierał w porównaniu do grupowego ale nie regulowałem trybu grupowe-auto tylko przełączyłem na grupowe gdzie było ustawione moc min na 16kW i max na 16kW i podawanie na 4 i przy tym ustawieniu nie było to optymalne moim zdaniem bo robiły się spieki i niedopał który był zrzucany z retortu, za duży kopiec na retorcie. Potem podłączyłem sterownik do internetu zacząłęm przeglądać możliwości ustawień i zaciekawiło mnie to i zacząłem regulować tryb grupowy na podstawie wskazówek i doświadczeń użytkowników na platformie.  
2022-01-05 12:41
  oxalis3 Posty: 304 Ostrzeżenie: 0
verb napisał » 2022-01-05 12:18




 Druga moc odpali, gdy temp zadana spadnie poniżej histerezy, i ta powinna być nadmiarowa, tzn wystarczająca do utrzymania zadanej np podczas wietrzenia.

 
Ja mam stary ster 2.4 i nie wiem czy tak samo jest w Defro smart ale moc minimalna odpal poniżej histerezy od zadanej kotła a moc max odpala kiedy temperatura na kotle spadnie histereza x2.
2022-01-05 12:47
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0

Masz rację, nieściśle to ująłem, sorry.

Mixokret napisał » 2022-01-05 12:35
Jak ustawiłem na grupowe-auto to wydawało mi się że za dużo groszku pobierał w porównaniu do grupowego ale nie regulowałem trybu grupowe-auto...
OK, być może dało się to podregulować.

2022-01-05 13:10
  Mixokret Posty: 56 Ostrzeżenie: 0
Pewnie tak, spróbuje optymalnie ustawić grupowe a potem grupowe-auto zobaczymy jaka będzie różnica. Narazie łaskawa pogoda za oknem jeśli chodzi o temperature to można się pobawić.
2022-01-05 13:42
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
No jasne. Palnik czyściłeś ? Niedopałki mogą się pojawiać, gdy powietrze jest nierówno rozprowadzane.
2022-01-05 14:20
  Mixokret Posty: 56 Ostrzeżenie: 0
Palnika nie czyściłam, chodzi Ci o te otwory co są na retorcie czy nie są zapchane?
2022-01-05 14:41
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Chodzi o komorę powietrzną, tam po pewnym czasie potrafi się nazbierać dziadostwa, i palnik krzywo pali. Nie wiem jaki masz palnik. Zobacz, czy od spodu czy jest blacha, którą można odkręcić (o ile to faja). Możesz foto wstawić.
2022-01-05 15:36
  Mixokret Posty: 56 Ostrzeżenie: 0
Podajnik jest ogólnie firmy ekoenergia, widzę że z jednej strony jest zamontowana dmuchawa a z drugiej jest blacha którą można odkręcić
2022-01-05 15:42
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
To ino zaślepka, tam można dmuchawę przykręcić. W ekoenergii korona jest wklejana, musiałbyś ją zerwać , wypucować i wkleić na nowo, brudna robota Na razie obserwuj.
2022-01-05 15:48
  Mixokret Posty: 56 Ostrzeżenie: 0
Tym bardziej, że piec był rozbierany, przewożony i składany od nowa więc powinno być ok.
Użytkownicy online: 11305, Agraf, ALFA159, duszaw, insel48ksg, roman19, Romek83, Sahy