W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  modyfikacja obwodu podłogówki Subskrybuj
2021-12-23 08:20
  Irek7703 Posty: 42 Ostrzeżenie: 0
cześć,
wydaje mi się, że "najlepszy" specjalista świata, który instalował CO w moim domu spieprzył układ podłogówki. Problem w tym, że nie potrafię tym układem w miarę normalnie sterować. Albo jest za zimno, albo za ciepło.
Moim zdaniem problem w tym, że sterowanie odbywa się za pomocą manualnego zaworu 4D (grupa pompowo mieszająca zintegrowana z rozdzielaczem) a do tego niezależne siłowniki połaczone kablem ze sterownikami w pomieszczeniach (sterowniki Auraton).

To wszystko razem powoduje, że za żadne światy nie potrafię dojść do ładu z całą instalacją. Wspomniany zawór 4D ma problem ze stabilnym utrzymaniem temperatury w okolicy 30 stopni, dopiero przy nastawie około 40 stopni, a to już za dużo.

Straciłem już nadzieje, że uda mi się nad tym ustrojstwem zapanować. Wydaje mi się, ze najlepszym rozwiązaniem byłoby zamontowanie siłownika do tego zaworu 4D, ale z tego co się orientuję, do tego modelu zaworu nie ma dedykowanego siłownika, poza tym obawiam się, ze siłownik się nie zmieści w skrzynce rozdzielaczowej.
Mój pomysł to montaż dodatkowego zaworu 3D z siłownikiem w kotłowni. Chciałbym ten zawór podłączyć do sterownika pieca tak, by móc korzystać z dobrodziejstw regulatora pogodowego.
Pytanie do Was czy takie rozwiązanie ma sens, czy tez przypadkiem sam nie błądzę?

pozdrawiam,
irek  

2021-12-23 17:05
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
Napiszę wprost: z opisu wynika, że nieco błądzisz.
Zrób prosty szkic instalacji, a najlepiej zdjęcia począwszy od kotła, aż do rozdzielaczy.  Może się okazać, że "specjalista" zrobił dobrze, tylko nie potrafisz nad tym zapanować?
2022-01-03 14:40
  Irek7703 Posty: 42 Ostrzeżenie: 0

cześć,
przepraszam za długą zwłokę. Tak dobrze mi było na urlopie, że nie miałem potrzeby i chęci na uruchomienie komputera w domu.
Poniżej szkic mojej instalacji i zdjęcie zestawu pompowo rozdzielaczowego.
Tak jak pisałem wcześniej największy problem sprawia mi zawór 4D. Nie udaje mi się go ustawić tak,by utrzymać stabilną temperaturę za zaworem w okolicach 30-35 stopni. Minimum na jakim w miarę normalnie pracuje to około 38 - 40 stopni, a to już za duża wartość bo wtedy jest za ciepło w pomieszczeniach sypialnych np. Jakiś czas temu się poddałem i zdjąłem siłowniki z obwodów w przedpokoju i łazience bo dzięki temu mam przynajmniej w tych pomieszczeniach równa temperaturą i efekt ciepłej podłogi.
Z tego co się orientowałem, nie ma możliwości montażu siłownika do mojego zaworu 4D stąd tez pomysł, żeby kupić  drugi zawór z siłownikiem, zamontować go w kotłowni i podłączyć do sterownika pieca by płynnie sterować temperaturą w podłodze, a nie poprzez odcinanie bądź otwieranie poszczególnych obwodów. Pytanie czy to cos pomoże i czy w takim przypadku zawór 3D czy 4D ?


pozdrawiam,
Irek
p.s.
na schemacie zaznaczyłem pompę ochrony powrotu, ale od dłuższego czasu ta pompa jest wyłączona, powrót jest chroniony pompą CWU. Z dotychczasowych obserwacji wynika, że w moim przypadku cały układ działa stabilniej przy takich ustawieniach








2022-01-04 00:39
  mamut Posty: 352 Ostrzeżenie: 0
@Irek7703 ten zawór to 4d, ale termostatyczny. Wiec jeśli daje więcej względem nastawy, to może termostat jest uszkodzony, albo jakiś syf jest w nim i się nie domyka.
2022-01-04 08:30
  Irek7703 Posty: 42 Ostrzeżenie: 0
dzięki,
czy ten termostat jest naprawialny? Czy ewentualnie wymiana w całości. Czy jest sens ratowania tego?
Czy nie prościej zostawić go otwartego na max, a regulację temperatury załatwić kolejnym zaworem tak jak pisałem wcześniej?
2022-01-04 11:44
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Przykręć rotametrami przepływy a nie będziesz się bawił zaworem 4D. U mnie na sypialnie idą 2 pętle i max co do nich leci to 0,75m/min. Tam gdzie ma być ciepło wal nawet 2m/min
Użytkownicy online: idemnato, kecaj1990, Kiki004, wojrad