W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Problem z temperaturą kotła oraz za zaworem Subskrybuj
2021-12-05 15:44
  Bercik92 Posty: 6 Ostrzeżenie: 0
Witajcie. Często w późnych godzinach wieczornych temp. za zaworem 4d przekracza mi max. temp 45stopni. Piec takze nagrzewa się do temperatury ponad 70,gdzie zadana jest dużo niższa. Nie wiem w czym może tkwić problem.. 
2021-12-05 16:41
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
My również nie wiemy i nie dowiemy się, dopóki nie udostepnisz sterownika.
2021-12-05 17:29
  Bercik92 Posty: 6 Ostrzeżenie: 0
Chyba poszło 😊
2021-12-05 17:43
  MateoKoc Posty: 473 Ostrzeżenie: 0
Bercik92 napisał » 2021-12-05 15:44
Witajcie. Często w późnych godzinach wieczornych temp. za zaworem 4d przekracza mi max. temp 45stopni. Piec takze nagrzewa się do temperatury ponad 70,gdzie zadana jest dużo niższa. Nie wiem w czym może tkwić problem.. 

Oto wyjaśnienie.
Kiedy rozpoczyna się grzanie CWU, spada temperatura wody zasilającej CO. Zawór zaczyna się mocniej otwierać, aby nadrobić ten spadek. Temperatura kotła oczywiście również spada. Kocioł grzeje, aby nadrobić utratę ciepła. Punktem zwrotnym jest wyłączenie pompy CWU, wtedy temperatura za zaworem zaczyna szybko rosnąć (wczoraj 44 stopnie przy 33 zadanych). Zawór się zamyka, a temperatura kotła rośnie powyżej 70 stopni, bo nie ma odbioru ciepła ani przez CWU, ani przez CO.
Możesz zmniejszyć wydatek pompy CWU, aby mniej agresywnie "kradła" ciepło z instalacji.
Poza tym proponuję ograniczyć maksymalne otwarcie zaworu do 50% oraz zmniejszyć współczynnik wzmocnienia do 0,3.
Zawór będzie reagował bardziej anemicznie, ale temperatury za zaworem i na kotle powinny mniej kangurować.

Ps.
Widzę, że na schemacie masz pompę mieszającą, a jednocześnie masz wyłączoną ochronę powrotu.
Czy w rzeczywistości ww. pompa jest zamontowana? Jeżeli tak, to włącz ochronę powrotu przez nią.
A najlepiej ustawić ją jako pompę kotłową. Wtedy pracuje 24/7 i stabilizuje kocioł.
Jeżeli nie masz tej pompy, to włącz ochronę powrotu przez CWU. Producent wymaga 50 stopni na powrocie.

edit:
Widzę, że się nie zrozumieliśmy do końca, co do ochrony powrotu.
Jeżeli masz pompę mieszającą fizycznie w instalacji i ustawiłeś ją jako pompę kotłową, to już nie włączasz ochrony powrotu przez CWU.
Użytkownicy online: Godzinowice123, jack18, JanSan, Kazimir, malina321