W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Mostkowanie pomp CO i CWU Subskrybuj
2021-11-28 21:57
  w84u Posty: 179 Ostrzeżenie: 0
Mam pytanie, syn zamontował (ze szwagrem ) kocioł Ogniwo 25kw nowej generacji ze sterownikiem eCoal 3,5 na jednej pompie CO i zaworem trójdrogowym, zawór kieruje wodę kotłową na ogrzewanie (grzejniki) albo na bojler CWU. Podjęli się tego zadania z powodu ustawy Antysmogowej i braku dostępności instalatorów (odległe terminy) z tego samego powodu. Wadą tego rozwiązania okazało się rozwiązanie/logika pomp, która przy pracy priorytetowej dla CWU tzw. "Histereza #2" wyłącza pompę kotłową i załącza nieistniejącą pompę CWU. Pozostaje domontować pompę CWU (trudne) lub zmostkować obie pompy tak, aby pompa CO pracowała zamiennie. Oglądałem sterowni, większego problemu nie ma. Czy jest jakieś przeciwskazanie ze strony elektrycznej sterownika, lub może jest możliwoć ustawienia na stałe ciągłej pracy pompy CO bez względu na pracę pompy CWU w ustawieniu sterownika (nie znalazłem)? W eCoal 2.8 nie miałbym z tym kłopotu, ale tu nie znam schematu elektrycznego. Proszę o podpowiedź...

2021-11-28 22:11
  MateoKoc Posty: 473 Ostrzeżenie: 0
Jeżeli ustawimy Histerezę #2 na 30 stopni, to priorytet CWU nie działa.
Pompa CO nie będzie wtedy wyłączana.


2021-11-28 22:36
  w84u Posty: 179 Ostrzeżenie: 0
Wiem, ale chcę żeby pompa CO pracowała zamiast CWU (bo jej fizycznie nie ma w układzie), zawór trójdrożny otwiera się dla CWU, ale wyłącza się wówczas pompa CO i nie ma zasilania wody kotłowej do bijlera. Gdyby pompa co pracowała nie byłoby problemu.
2021-11-28 22:44
  MateoKoc Posty: 473 Ostrzeżenie: 0
w84u napisał » 2021-11-28 22:36
Gdyby pompa co pracowała nie byłoby problemu.


Skoro pompa ma pracować zawsze, to trzeba ją podłączyć jako pompę mieszającą/dodatkową (oznaczenie "Pompa miesz" na klapie sterownika), a w opcjach zaawansowanych ustawić jako pompa kotłowa. Wtedy będzie pracowała 24/7, bez względu na wszystko. No chyba, że prądu zabraknie, to wtedy nie.
2021-11-29 08:55
  w84u Posty: 179 Ostrzeżenie: 0
Dzięki, też temu ustawieniu się przyglądałem, ale nie byłem pewny, jak zachowa się sterownik, czy będzie chciał pracować przy braku pompy CO na głównym obiegu. W najbliższym czasie sprawdzę, zapewne jutro (mam nocny dyżur dzisiaj). Nie mniej pytanie główne pozostaje, czy można założyć mostek, nie mam w teraz dostępu do sterownika, a ze zdjęć widzę, że są dwa wyprowadzenia przewodu neutralnego z wtyczki na płycie, co sugeruje, że są wyprowadzone dwa obwody na gniazda pomp. Na zdjęciu nie mam widoku połączeń gniazd pomp od strony wnętrza sterownika.
Użytkownicy online: bacabalin, bili, faust, Michalek, milczea