W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Ogniwo EkoPlus M26kW pomoc w dobraniu nastawów Subskrybuj
2021-11-24 19:41
  Michel18 Posty: 4 Ostrzeżenie: 0

Cześć,
w tym roku zmodernizowaliśmy naszą kotłownię w domu o piec Ogniwo EkoPlus M 26kW. Dom jest z lat 70, cegła, ocieplony kilkanaście lat temu styropianem 5cm. Okna plastiki, też sprzed kilkunastu lat. Dom ma ogrzewane dwa piętra około 160m2. Instalacja CO otwarta, dość duża pojemność, na starych rurach i grzejnikach żeliwnych - żeberkowych. Piec oraz montaż/sposób instalacji wybierał instalator, aczkolwiek jeżeli chodzi o nastawy to chyba były takie jak fabryczne w sterowniku. Niedawno podłączyłem pod piec internet i mam nadzieję, że skutecznie udostępniłem, żeby był podgląd na nastawy. Na początku w popiole było dużo spieków i na forum wyczytałem, że jest to kwestia ustawienia dmuchawy, także sukcesywnie zmniejszaliśmy poziom nadmuchu, aczkolwiek spieki do końca nie zniknęły (zmniejszać dalej?). Postaram się przy najbliższym czyszczeniu pieca zrobić fotkę popiołu. Dołączam schemat poglądowy, wybaczcie moje umiejętności artystyczne, może nie wypali Wam oczu . Ogólnie przy tych temperaturach jak teraz pali około 20kg na dzień, przy czym co mnie zastanawia pomimo ustawienia histerezy na piecu np. 2 stopnie to czasem i tak temp spadnie na powiedzmy 49 stopni i potem musi odrabiać stratę.  Prosiłbym Was o weryfikację ustawień i ewentualne sugestie. Z góry dziękuję za otrzymane uwagi.


Pozdrawiam Michał
Schemat, bo nie chce się dodać
2021-11-24 19:48
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Jeśli chodzi o nastwów, to grupowe masz ustawione na pałę. Ale 20kg obecnie w takim budynku to chyba nie jest tragedia ? Nadrabianie masz gdy zawór zaświruje. Nie przejmuj się, załącz automat i żyj. Pzdr.
2021-11-24 20:32
  MateoKoc Posty: 473 Ostrzeżenie: 0
Widzę, że masz ochronę powrotu ustawioną na 45 stopni.
Fragment instrukcji kotła:
"W celu ochrony kotła przed korozją niskotemperaturową należy
utrzymywać na kotle temperaturę co najmniej 60 °C. Temperaturę wody
powracającej  do  kotła  powyżej  50 °C.  W  tym  celu  zaleca  się
zamontować  w  układzie  zawory  termostatyczne  lub  systemy
mieszające np: pompę mieszającą lub zawór mieszający."
2021-11-24 21:29
  Enia Posty: 15 Ostrzeżenie: 0
Mój kociołek jeszcze ochrony powrotu nie widział a ma 11lat i ma się dobrze ...
2021-11-24 21:56
  oxalis3 Posty: 305 Ostrzeżenie: 0
Michel18 piszesz, że czytasz forum, ale chyba po łebkach, Jak byś  przeczytał chociaż jeden watek o spalaniu grupowym, to nigdy ten tryb nie był by tak ustawiony. Zrób tak jak pisze Verb, przejdź na automat, zmienisz sobie jeden parametr (dmuchawa). Jak nie będziesz zadowolony to przejdziesz na inny tryb, ale zanim to zrobisz naucz się choć podstaw.
2021-11-24 22:23
  Michel18 Posty: 4 Ostrzeżenie: 0
Zarejestrowałem się 3 dni temu, więc na pewno nie starczyłoby mi czasu na prześledzenie wszystkich wątków nawet siedząc po 24h, ale dzięki za uwagę.
2021-11-25 08:44
  MateoKoc Posty: 473 Ostrzeżenie: 0
Enia napisał » 2021-11-24 21:29
Mój kociołek jeszcze ochrony powrotu nie widział a ma 11lat i ma się dobrze ...


To dobrze. Niektórzy nie mają tyle szczęścia:

2021-11-25 08:47
  rj1972 Posty: 951 Ostrzeżenie: 0
 Michel18 A jaki masz duży bojler CWU? Twoja histereza 2 może być zbędna i powodować chwilowe niedogrzanie kotła zanim kociol się pozbiera.
2021-11-25 20:08
  Michel18 Posty: 4 Ostrzeżenie: 0
Bojler 114l 12,5 kW
2021-11-26 07:32
  rj1972 Posty: 951 Ostrzeżenie: 0
Bojler jest mały i być może potrzebuje szybkiego ogrzania ale nie sądzę aby przez histereze 2 i odcięcie obwodu CO. Zacząłbym od zmiany nastaw cwu. Histereza 2 30st. Histereza 1 0.5 st temp obniżona 5st ale to tylko jeśli działa programator. Szczerze to gratulacje dla instalatora za podpowiedź w doborze 26kw do tak małych parametrów.  Chyba że planujesz zmienić baniak na 300l. Generalnie nie widać Twojego sterownika.
2021-11-26 20:45
  Michel18 Posty: 4 Ostrzeżenie: 0
Dzięki, przestawiłem tak jak mówisz, ogólnie wybór pieca to chyba bardziej był wybór ojca niż instalatora (wolał mieć tzw. zapas), dom jest od rodziców i dziadków, ja staram się im pomóc, żeby to po prostu w miarę dobrze ustawić. Sterownika czasem nie widać, bo ojciec odłącza router "bo po co ma chodzić jak nikt nie korzysta" i ogólnie woli schodzić do piwnicy kilka razy dziennie i sobie parametry oglądać. Myślę, że to jest raczej kwestia palenia 30 lat w tradycyjnych kotłach i w końcu doceni współczesne możliwości technologiczne . Postaram się, aby już routera nie odłączał.
2021-11-27 10:00
  leON22 Posty: 6507 Ostrzeżenie: 3
Fakt że niezły smok z tego kociołka  Na 160m2 w zupełności wystarczyła by 16ka tak jak u mnie. Proponuję zmienić moce w grupowym min/max na 12/16kw po 6 podań dmuchawa 38/40% histereza kotła 0.5st przejście na moc Max 2st. 
2021-11-30 22:23
  Michel18 Posty: 4 Ostrzeżenie: 0
Okej, przestawiłem, zobaczymy co się będzie działo. Mam jeszcze pytanie, od czego zależy to, że nagle temperatura powrotu szaleje i na krótkim odcinku czasowym pompka uruchamia się i wyłącza tworząc przyśpieszony wykres ekg, a czasem na tym samym ustawieniu pracuje płynnie utrzymując temperaturę?
Użytkownicy online: andrzej_131, darekwalczuch, gnasiu, Kava610401