W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  bruli.pl v3.5  Piec 12kW Subskrybuj
2021-11-17 20:24
  sekom12kW-MiAK Posty: 1 Ostrzeżenie: 0
dzień dobry,
od niedawna jestem posiadaczem pieca na ekogroszek, czytam posty na forum i trochę się pogubiłem.
Proszę o pomoc w kwestiach:
- czy podtrzymanie działa, zmieniam ustawienia, ale wydaje mi się, że piec się nagrzewa, po czym po odpowiednim czasi temperatura spada i piec znowu pracuje (nie podtrzymuje); tryb pracy retortowy grupowe
- temperaturę ustawiełem na 19 stopni, gdy nikogo nie ma w domu, czujnik mam wysoko, więc mam offset ustawiony -1,5 stopnia, czyli jak dobrze rozumiem moja nastawiona temperatura powinna być osiągnięta gdy na czujniku będzie te 19+1,5 st. ?
- temperatura jest ustawiona, a w domu dalej pokazuje te 24 stopnie zamiast 19, dom budowany metodą kanadyjską, dobrze ocieplony; czy jak cwu jest trzymane na nastawionej temperaturze, a w domu jest za ciepło to piec nie powinien pobierać mniej ekogroszku?
- dodatkowo są te histogramy, ale pogubiłem się jak to ma wyglądać i jak to regulować
- pojawiły się też spieki, rozumiem, że to ekogroszek się nie dopala, czy raczej to wina węgla?
- dodatkowo mam ogrzewanie podłogowe w kuchni i łazience, ale rzadko kiedy się załącza (nie mam oddzielnej pompy na to)

Piec 12 kW, dom 130 metrów (dół 80 metrów, 50 metrów góra)
dzięki za każdą pomoc

dodane 2021-11-17 20:24Już trochę więcej wiem, mimo braku odzewu :p
Czy ktoś może mi pomóc z temperaturą powrotu? Czytałem, ze powinna wynosić ponad 40 stopni, teraz mam ustawioną pompę mieszającą na 30 - rozumiem, że temperatura powrotu spada poniżej 30 wtedy pompa mieszająca miesza wodę CO z powrotem, aby uzyskać ustawione 30 stopni?
Co daje nam ustawienie 40 stopni? jak to wpływa na sprawność pieca i spalenie ekogroszku?

Obecnie podajnik działa jakieś 40 minut na 24 godziny, przy czym worek 25 kg starcza mi na jakieś 24-27 godzin grzania. Czy to dobry wynik czy warto jeszcze próbować coś optymalizować? czasami pojawiają się takie zlepki węgla, ale przy ścisku robi się popiół - to chyba dobrze?

Dodatkowo czy warto mieć włączoną tę ochronę spalin? gdy temperatura spalin jest za nisko to piec dogrzewa
 
Użytkownicy online: adriankrecisz, JanCan, sleza