W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  Pello v3.5  Jak grzać? Subskrybuj
Pierwsza stronaPoprzednia strona3 / 3Następna stronaOstatnia strona
2021-12-23 17:33
  radek-ka Posty: 171 Ostrzeżenie: 0
Teraz za szybko rośnie temp zmniejsz moc z 25kW na 18kW lub ogranicz moc na 70% 
Ustawień zaworu i pompy nie zmieniaj
Zawór w jakiej jest pozycji jak jest 80%? na skali 0-10 powinien być na 8
2021-12-23 17:42
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
?ciach?


gmaj22 napisał » 2021-12-23 13:53
4D do kotła peletowego to nie najlepsze rozwiązanie. Lepszym jest 3D stałotemperaturowy na powrocie i sprzęgło, Zwłaszcza jak grzejniki z głowicami termostatycznymi co powoduje zmienne  przepływy.


Taki mi zamontował instalator który wykonuje instalacje od lat. Ja się na tym nie znam nic a nic. Wychodzę z założenia jak się na czymś nie znam to się tego nie dotykam  



Dałeś tylko jedno zdjęcie instalacji. Parametry spalania i wygląd popiołu to jedno, praca instalacji to drugie.
Gdybyś zechciał zrobić zdjęcia całej instalacji za i obok kotła, można by jakieś wnioski wyciągnąć. Albo chociaż szkic instalacji.
2021-12-23 18:06
  lukolo85 Posty: 12 Ostrzeżenie: 0
No to będę musiał jeszcze raz je zmienić bo już je zmieniłem poczekam z tym do jutra bo już wieczór w domu się trochę chłodniej zrobiło a mam dwójkę małych dzieci tak zawór w pozycji 80% jest w pozycji 8

Co do instalacji to takie zdjęcia wystarcza ?



Co do zdjęć to zabrakło zbiornika CWU ale on chyba nie jest tutaj aż taki potrzeby.


A tutaj zdjęcie okopconych drzwiczek , w piecu wyglada podobnie …. A był ładny , czysty bez takiego okopcenia.

2021-12-23 18:15
  radek-ka Posty: 171 Ostrzeżenie: 0
Sadza mogła się robić od krótkiego palenia i wygaszenia bo takich kilka cykli zrobił zobaczysz teraz jaki będzie, jak dalej będzie sadza to zwiększ nadmuch wentylatora

Już wiem gdzie był błąd w ustawieniach zaworu dałeś czas otwarcia z 120s na 60s i dlatego nie szło na grzejniki
2021-12-23 20:57
  rj1972 Posty: 948 Ostrzeżenie: 0
Bioly41 Dzisiaj zerknąłem. Co prawda bez pomocy ale piękna kotłownia
2021-12-30 19:23
  lukolo85 Posty: 12 Ostrzeżenie: 0
Z sądzą w miarę sobie poradziłem, powróciłem do ustawień fabrycznych wentylatora. Z kolei zaczął się katastrofalny problem ze spiekami...  tym razem 75% popielnika to spieki.


Ktoś poradzi jakąś fachową radą ? Idę go porządnie wyczyścić i zrobię m jeszcze raz kalibrację . Trochę poczytałem że przyczyną może być kiepskiej jakości pellet ale to eliminuje- znajomy ma a sama partie co ja i jemu spala do popiołu . Koleją przyczyną może być zbyt duży nadmuch - z tym że prawdopodobnie znów się pojawi wszechobecna sadza.
dodane 2021-12-30 19:23Po dwóch dniach zmian ustawień pieca przyszła pora na test innego pelletu. 
Generalnie nie wiem co o tym sadzić ? 


Pellet z ciemnego zrobił się jasny - wychodzi na to ze pellet był za bardzo wilgotny ? 
Teraz sprawa wyglada tak




Kalibracja zrobiona i co chwile zmieniam wartości nadmuchow… ale ja widać, zaczyna się na szamocie osiadać czarny osad a w popielniku niedopalony pellet. Od wartości nadmuchow 75, 65, 55 zjechałem już do 62, 52, 42 ale nie widać efektów poprawy. Zjeżdżając niżej za chwile się okaże ze nie będzie płomienia…. Ktoś coś podpowie ?
2021-12-31 14:20
  Michal86 Posty: 235 Ostrzeżenie: 0
Kolego zakładam, że jest to nie nowy dom z dużą liczbą pokoi i starą instalacją. Jak też pisałeś nieocieplony ze starymi oknami. Sterowanie regulatorem pokojowym niekoniecznie będzie się tu sprawdzać. Najlepiej byłoby sterować pogodowo z krzywą np 38-46st i do tego ewentualnie sterowanie regulatorem pokojowym z obniżeniem o 2-3 st bez opcji wyłączania palnika, pompy. 
Puścić kocioł w PIDzie z mocami: 8,15,22kw 
nadmuchy: 40,54,68% jeżeli duży ciąg to o 2-3% mniej.
Zadana kotła na 65st, h.wyłaczenia 8, h.załaczenia 5.
Ochrona powrotu przez cwu (pierwszy bieg pompy) na 45 
Czyszczenie 100-120sek co 15min
Wydłuż czas przerwy w podawaniu o 1sek. Czyli jeżeli masz wydajność podajnika 3000g to zmień na 3150g i czas cyklu na 21sek.
To sugestie ode mnie. Jak chcesz przetestuj😉
2022-01-01 07:01
  leON22 Posty: 6493 Ostrzeżenie: 3
@verb, sory jednak są wróżki na tym forum 
2022-01-01 09:50
  Michal86 Posty: 235 Ostrzeżenie: 0
Z czego drwisz czy to się tyczy mojej odpowiedzi? 
W jakim celu piszesz niepotrzebne wypowiedzi jak nie wnosi to nic do wątku. 
Chcesz sobie przekazać innej osobie swoje wywody niezwiązane z tematem to są od tego komunikatory etc. nie forum.
2022-01-01 14:05
  leON22 Posty: 6493 Ostrzeżenie: 3
Absolutnie, gdzież bym śmiał. Michał każda pomoc i sugestia ustawień jest dobra pod warunkiem, że sam zainteresowany to zastosuje i potem się wypowie czy zmiana zadziałała poprawnie  
2022-01-01 18:30
  rj1972 Posty: 948 Ostrzeżenie: 0

leON22 no cóż tak bywa .
Jeśli można to mam pytanie do Michał86. Zakładając że dobrze prowadzisz swoje statystyki kosztowe a nie ukrywam, że lepiej niż ja to robię na esterownik.pl gdyż po prostu nie mam na to czasu (robię to w kajecie) ale dla Ciebie szacun, to moje pytanie jest takie: dzisiaj w Nowym Roku 2022 widać Twoje podsumowanie z grudnia. Twój koszt za grudzień to 1.156,00 PLN. Jakie jest Twoje odczucie co do tego wyniku w pellecie? Oczywiście statystyki mogą zawyżać bo to zależy od tego jak się je prowadzi. Może masz duży dom i ten wynik jest OK. Ale jaka jest Twoja opinia w temacie dzisiaj kosztów palenia pelletem? Wiadomo, że my na ekogroszku też dostaniemy teraz po kieszeni. U mnie za grudzień wyszło 641kg groszku ale mam stare zapasy ( po taniości). Jednak przeliczając to dzisiaj średnio 1200 zł za tonę to by mi wyszło trochę taniej na dom 160m2. Oczywiście są warunki i zapotrzebowanie na ciepło w domu u każdego inne. Jaka jest Twoja opinia. Twoje wykresy nic mi nie mówią poza tym, że masz wysoką temperaturę kotła. Może pytam w złym wątku wtedy sorki.
lukolo85 nic nie doradzę bo to inna bajka dla mnie. Czytam ten wątek z ciekawością. W rodzinie ktoś będzie wymieniał w tym roku 2022 kocioł kopciuch i zastanawiamy się na jakie "stałe" paliwo postawić. Wiadomo oczywiście, że nikt nie jest wróżką.
2022-01-01 19:29
  Michal86 Posty: 235 Ostrzeżenie: 0
Taniego ogrzewania chyba już w sumie nie ma. Kupowałem kilka ton jeszcze za 900zł/tona także jeszcze cena była ok. Co do moich statystyk to w sumie na nie nie patrzę i nawet nie pamiętam jakie wprowadziłem tam wartości. Oszukuje sterownik podając inne wyniki wydajności aby dostosować podawanie dokładnie tak jak chce. Oszukuje czujniki kalibrując etc. A czujnik kotła jest temperaturą buforu który też jest inaczej skalibrowany. Wiem ile pelletu pobiera mi przez godzinę w danym przypadku i przeliczam to łącznie na sumę pracy i postoju. Mam ok 200m2 stare budownictwo I przeciętnie ocieplone klasa energetyczna D plus stara instalacja. W te ostatnie mrozy pod -15 abym utrzymał w całym domu w każdym pomieszczeniu temperaturę 22+ spalanie dobowe pod 40kg.
Co do Twojego pytania pellet czy ekogroszek myślę, że koszty będą podobne. Groszek jest bardziej kaloryczny ale wciąż trochę droższy.

Aby było dość tanio to myślę, że kocioł zgazowujący drewno plus bufor. Pomijam koszty zakupu i instalacji.
2022-01-01 19:38
  rj1972 Posty: 948 Ostrzeżenie: 0
Dzięki. A jak oceniasz dostępność pelletu?
2022-01-01 20:09
  Michal86 Posty: 235 Ostrzeżenie: 0
W sumie się tym nie interesowałem bo mam zapas ale słyszałem od kilku osób, że jest różnie.
2022-01-01 20:20
  rj1972 Posty: 948 Ostrzeżenie: 0
Michał86 .  Wypadam z wątku bo ktoś inny prosi o pomoc.
2022-01-21 21:19
  rmk11 Posty: 2 Ostrzeżenie: 0
U mnie pellet Ultima jakieś ciemne coś niby tanie, test 10 min 3200g zleciało! Czyli 15kg to 47min. 
Pierwsza stronaPoprzednia strona3 / 3Następna stronaOstatnia strona
Użytkownicy online: chris__, DarekCiesla, Jirka932024, matrixpro, York