W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Zapchany piec po 5 dniach, szukam przyczyny Subskrybuj
2021-10-18 20:15
  mgmirek Posty: 8 Ostrzeżenie: 0
Witam,
przy okazji remontu wymieniłem wszystkie grzejniki na nowe z głowicami termostatycznymi. Ustawiłem automat temp 55 stopni mała korekta dmuchawy (zapadał się kopiec) i szło cały tydzień. Popiół praktycznie sam pyłek czasem trafiał się mały niedopalony kawałek. Piec ładnie przechodził w stan podtrzymania co było nowością bo przy starych grzejnikach z bez głowic dmuchawa chodziła cały czas. Zawsze co tydzień w niedzielę czyszczę cały piec, popiołu mało nie było dużo roboty. Przez pierwsze 3 dni chodziłem sprawdzać co i było ok. W czwartek sobie darowałem i w piątek po 24 usłyszałem że podajnik idzie co 1 sekundę. Na dole armagedon groszek był powyżej palnika.
Piec wyłączyłem w sobotę rano został wyczyszczony wraz z palnikiem, dziury nie były zapchane. Wszedłem na komin była tam pozostałość rury z daszkiem zdemontowałem ją, zadzwoniłem po kominiarza dzisiaj był powiedział że komin nie był jakoś specjalnie zasyfiony, zatkany. Poczytałem na forum myślę ok może gdzieś jest jakaś dziura sprawdziłem wszystko, puściłem dmuchawę na 100 i nie zauważyłem jakiegoś przedmuchu, ładnie szło tylko z otworów. Co jeszcze powinien sprawdzić?
Wyślij
2021-10-18 20:28
  MateoKoc Posty: 473 Ostrzeżenie: 0
Zdjęcia się nie otwierają. Na forum możesz dodawać zdjęcia bezpośrednie z dysku do posta.
Nie potrzebujesz serwisów zewnętrznych. Chyba, że w prywatnych wiadomościach, to wtedy tak.
2021-10-18 20:35
  mgmirek Posty: 8 Ostrzeżenie: 0
2021-10-18 20:56
  MateoKoc Posty: 473 Ostrzeżenie: 0
Niska temperatura spalin.
Słaby nadmuch.
Przy takich ustawieniach dmuchawy opał dobrze się spalał?
2021-10-18 21:09
  mgmirek Posty: 8 Ostrzeżenie: 0


opał przez pierwszy tydzień wyglądał tak, więc jak ustawiłem na początku tak zostawiłem. Temperatura spalin faktycznie niska rok temu gdy szedł na okrągło zwykłe była koło 140
2021-10-22 11:13
  mamut Posty: 352 Ostrzeżenie: 0
@mgmirek a jak jest teraz z ciągiem w kominie. Bo zdjęcie tej skorodowanej rury z daszkiem też mogło namieszać, szczególnie jeśli komin kończy się poniżej kalenicy.
2021-10-22 14:41
  rj1972 Posty: 951 Ostrzeżenie: 0
Proces spalania wg mnie jest zduszony na maksa w tym kotle. Korekta dmuchawy -5 w grzaniu i w podtrzymaniu 30% nadmuch. Spaliny maks 90st. Co że wykres fajnie idzie. Oczywiście widać ekonomię ale to są ustawienia do zaduszania kotła i przy odpowiednio bogatym opale w wymienniku pionowym klei się sadza. Do takich parametrów ciąg kominowy musiałby być jak w odkurzaczu a jak to uzyskać  kiedy komin będzie niedogrzany? Pytanie czy ten komin w ogóle ma ciąg? Spuszczał tam ktoś kiedyś kulkę? Ja po 2 m-cach w OEP+16 nie mam nawet 50% tego co tu widać. Otwórz w kominie wyczystkę i podejdź z świecą lub zapalniczką albo zapal gazetę i zgaś żeby był dym i zobacz czy ciągnie do komina płomień lub dym. Tylko nie wsadzaj ognia do tego do komina bo jak będzie zajechany jak wymiennik to się to jeszcze zapali. Sorki ale wina nie leży w kotle tylko w procesie spalania + opał + ciag kominowy.
dodane 2021-10-22 14:03Dodam jeszcze że ewidentnie widać w wymienniku przegrzane płaty sadzy jak spękania na suchym jeziorze. Tu jest coś nie halo.

dodane 2021-10-22 14:41
Trochę doczytałem wątek i kocioł 25kW wydaje się być mocno przewymiarowany stąd pewnie duszenie kotła szczególnie w obecnym okresie jesiennym. Opał Retopal to raczej nie za mocny bo 24MJ więc raczej nie lepiący ale z dużą zawartością popiołu i sadzy.

Nie wiadomo jeszcze jakie są wymiary i wysość komina bo 180m2 domek to więcej jak 8-9 metrów nie ma.Wyczyścić komin, kocioł a następnie zwiększyć nadmuch co najmniej do 0 i 36% w podtrzymaniu ale wydłużyć mu czasy w podtrzymaniu. Nadmiar ciepła regulować zaworem 4D lub głowicami na grzejnikach. Doczytałem że kocioł pali 40kg/doba to chyba mocno za dużo. Albo zmienić tryb na grupowy i ograniczyć moc na 12kW o ile w tym modelu jest taka możliwość. Niech kocioł pracuje ale pali a nie tli się. Ale w pierwszej kolejności ocena stanu technicznego komina nalepiej przez kominiarza.
2021-10-22 14:46
  luck Posty: 44 Ostrzeżenie: 0
wyczyść przejdz np  na spalanie grupowe zwiększ przede wszystkim nadmuch na ok 37% .Zetkę masz zrobioną w kotłowni ? 
2021-10-22 14:49
  rj1972 Posty: 951 Ostrzeżenie: 0
Przepraszam, napisałem zawór 4D a jest 3D. Ten zawór powinien być moim zdaniem ustawiony mocniej na CO bo nie wiem jaka tam jest skala. Inaczej tak duży kocioł nie ma odbioru ciepła.
2021-10-25 21:48
  mgmirek Posty: 8 Ostrzeżenie: 0
Miałem zawalony weekend nie było czasu wchodzić na forum, na tą chwilę 3D ustawiony jest 50 na 50, opał został zmieniony na ruski eko-groszek, zdecydowanie lepszy od retopalu zero spieków, jedynie faktycznie troszkę kopci na 36% zapadało się palenisko powoli ustawiam inne wartości korekty. Ciąg kominowy moim zdaniem jest przyzwoity nawet przy wyłączonym piecu przy czyszczeniu ładnie wszystko wciąga, kominiarz był 2 dni po zapchaniu i wszystko sprawdził nie było tragedii. Problemem może być sama instalacja jak i pompy, szukałem ostatnio fachowca od Ogniwa okazało się że piec kupisz na śląsku bez problemu ale jeśli chodzi już o przegląd to niekoniecznie. Piec nie był ustawiony pod ekonomię, tylko po to żeby raz w tygodniu przyjść wyczyścić go i zasypać. Jeśli mam chodzić do pieca codziennie to wolę lepiej uruchomić drugi piec i w nim palić.
2021-10-25 22:12
  leON22 Posty: 6507 Ostrzeżenie: 3
Podstawowe pytanie , co to jest za model kotła ? Podejrzewam , że Ogniwo Eko Plus pewny Czy wyczyściłeś dokładnie przestrzeń za pionową przegrodą za popielnikiem , tam jest taki mały otwór z którego trzeba wyciągnąć popiół sadzę po czyszczeniu kanałów pionowych wymiennika , tych z zawirowaczami  W tym modelu kotła jest taki problem , że ten syf nie spada bezpośrednio do popielnika tylko się tam zbiera i jak się tego nie wygarnie to może być podobny problem 
2021-10-26 19:25
  mgmirek Posty: 8 Ostrzeżenie: 0
Tak zawsze wyciągam cały popiół który tam się gromadzi po czyszczeniu kanałów wyciorem.
2021-10-27 07:39
  rj1972 Posty: 951 Ostrzeżenie: 0

Korekta dmuchawy poszła w górę ale ja bym proponował jeszcze trochę na -2 i teoretycznie obserwacja komory spalania. Jak będzie okopcona to wymiennik również.

A z ciekawości co to za ruski groszek?
Użytkownicy online: krzysiek, melon822, ogniwo1981, pawel, pawszc, robertborowicz, stanislawn