W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Temperatura spalin-jak podnieść? Subskrybuj
2021-10-15 22:23
  lukaszledwon Posty: 86 Ostrzeżenie: 0
Witam. Piec rbr-k 15kw. Od 4 lat palę tym samym opałem z tymi samymi nastawami. Wszystko było ok do poprzedniego sezonu. Pierwsze dwa lata temp spalin oscylowala między 120 a 160 stopni. Od tamtego sezonu grzewczego drastycznie spadła. Teraz nie potrafię podnieś powyżej 90 stopni. Z tego powodu pojawiły się wykwity na ścianie kominowej w łazience na pierwszym piętrze. Spaliny za zimne i skrapla się najpewniej w części nad dachowej komina. Podniosłem trochę nawiew ale na wiele się to nie zdało. Jak podnieść temp spalin? Pomóżcie proszę. Czujnik nie oszukuje bo rurę z pieca do komina można spokojnie złapać dłonią bez poparzenia. 
2021-10-16 08:22
  MateoKoc Posty: 473 Ostrzeżenie: 0
Czyścisz regularnie wymiennik?
Masz dziwne ustawienia spalania grupowego. Niemal identyczne dla 8kW i 12kW.
4 podania po 5 sekund podawania dla 8 i 3 podania po 7 sekund dla 12. Suma sumarum podajesz prawie identyczną dawkę paliwa. 20 sekund vs. 21 sekund. Poza tym masz ustawioną wysoką temperaturę na kotle. 60 by spokojnie wystarczyło.
2021-10-16 10:05
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0

To że rurę możesz dotknąć to nic, powiedz czy ją czyściłeś.
Na teraz otwórz wyczystkę i wysusz komin, potem pomyślimy.
2021-10-16 13:17
  lukaszledwon Posty: 86 Ostrzeżenie: 0
Rura jest czyściutka. Otworzyć wyczystkę? To niebezpieczne. 
2021-10-16 14:26
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0

Owszem, trzeba gdzieś wpuścić powietrza trochę.
Mnie wykwity dopadły kilka lat temu, teraz mam spokój, choć spaliny są raczej chłodne.
2021-10-16 15:18
  lukaszledwon Posty: 86 Ostrzeżenie: 0
Powietrze dopuszcza rck
2021-10-16 15:23
  leON22 Posty: 6493 Ostrzeżenie: 3
Może tu jest problem , złe ustawienia RCK ?   Zastanawia mnie , dlaczego te spaliny u Ciebie tak nisko schodzą ? Normalnie powinny mieć temp. wyższą albo równą temp. kotła . 




2021-10-16 19:43
  lukaszledwon Posty: 86 Ostrzeżenie: 0
Nie mam pojęcia Leon. Teraz rck jest zamknięte. Uchyla się jak jest mocny wiatr albo Mróz i wzrasta ciąg. Jak myślisz co wpłynie na podniesienie temp spalin żeby się nie skraplaly. 
2021-10-16 20:23
  leON22 Posty: 6493 Ostrzeżenie: 3
Na początek bez urazy , jak na moje oko wszystkie Twoje ustawienia są wg mnie na minus 
1 ) Brak ochrony powrotu  ( możesz to zrobić przez pompę CWU ) 
2 ) Za wysoka temp. zadana kotła ( na obecne warunki 60st w zupełności wystarczy ) 
3) Źle dobrane parametry spalania .
4) Za wysoka temp. podajnika ( prawie 50st ) ale dla RBR chyba to standard 
5) Za wysoka temp. załącznia pomp w/g mnie 42-45 jest OK .
Pewnie jest tego więcej ale nie chce mi się dalej szukać . Przeanalizuj moje uwagi i wyciągnij wnioski  
Jak opał tej samej jakości to coś jest nie tak , albo problem z dmuchawą albo z palnikiem .
PS. Z ciekawości otwórz albo uchyl tą wyczystkę , jak radzi @verb ( wcześniej wybierając z niej to co spadło z komina )  i zaobserwuj na jakim poziomie będzie temp. spalin ? Nic nie ryzykujesz , nie zaszkodzi a pomóc może
2021-10-16 21:21
  lukaszledwon Posty: 86 Ostrzeżenie: 0
Ochrony powrotu przez cwu nie zrobię bo jest niemiarodajna u mnie. Mam cwu podliczone do drugiego zasilania z pieca. Czujnik temp powrotu jest na powrocie z co. Rbr ma dwa zasilania i dwa powroty. To co powraca z cwu nie przechodzi przez czujnik temp powrotu. Dlaczego 65 stopni to za dużo? Temp na dom reguluje zawór 4 drogowy z siłownikiem. Temp włączania pompy w pracy ciągłej chyba nie ma znaczenia nie? Co do parametrów spalania to co radzisz? 
2021-10-16 22:02
  leON22 Posty: 6493 Ostrzeżenie: 3
Łukasz nie wiem, co znaczy miarodajne, dla Ciebie ? Wiem, że Rbr ma po 2 zasilania i powroty szkoda tylko, że sterownik nie ma tylu czujników żeby to ogarnąć i wyciągnąć średnią ale nie o to chodzi  Wiadomo, że jak masz 65st na kotle, to i wyższy powrót ale tylko teoretycznie. Włącz sobie na chwilę ochronę przez pompę CWU, to zobaczysz różnice. Chyba że nie, tylko wtedy nie płacz na Forum, że Ci cieknie z komina 
Proponuję spalanie w trybie ręcznym albo korektę ustawień spalania grupowego ale z aktywną ochroną powrotu. Wybór należy do Ciebie albo remont komina albo ekonomiczne spalanie, o ekologicznym nie wspomnę, bo wiadomo, że wungiel już nie jest eko... Myślę, że rozumiesz o co mi chodzi, pozdrawiam  
2021-10-17 06:36
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0

Wysusz komin na początek, bo będzie walić jak z... nie powiem czego.
Przestań wychładzać spaliny nadmiernym nadmuchem. Z grupowym sobie nie radzisz, to wróć do ecoala z niewielką korektą wiatru na minus, albo posłuchaj Leona.
Przy 4D, wysoka zadana wg mnie jest OK (są stery od ES, w których nie da się zejść poniżej 60, i to jest dobre).

2021-10-18 20:54
  lukaszledwon Posty: 86 Ostrzeżenie: 0
uchyliłem wyczystkę i zmniejszyłem nadmuch. Piec dogrzewa bez problemu lecz temp spalin spadła dramatycznie. Teraz dobija do 70 stopni :(
2021-10-19 06:14
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0

Ale komin schnie. Teraz nie ma się czego bać, latem przy upałach jest problem, bo ciąg potrafi się odwracać, ale i na to jest prosty sposób.
Jeśli czujnik czysty, to może zdycha, może ktoś przypadkiem pociągnął za przewód i bebechy się przesunęły, może cały się przesunął i czyta błędnie. Wyjmij, podgrzej jakąś zapalniczką czy wsadź do gorącej wody, a dowiesz się więcej.
Jakoś nie kojarzę by w K mogło dziać się coś dziwnego jeśli palnik jest OK a wajchą ruszane. Niskie spaliny to w nich norma, a wykwity nie powstają z dnia na dzień.
Użytkownicy online: darekwalczuch, emaz, farus89, kamilkadlec, MaciejSz70, ogniwom14, Szczubial