W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Instalacja idealna eCoal v3.5 - rekomendacje Subskrybuj
2021-03-29 20:39
  jaqbaitis Posty: 1 Ostrzeżenie: 0

Witam serdecznie,
jestem na etapie totalnego remontu domy. Budynek z lat 70tych, mur dwu-warstwowy pustak/szczelina/cegła. W związku z tym, przbudowie będzie podlegał również cały system grzewczy. Przejrzałem praktycznie cały wątek eCoal v3.5 - wynotowałem kilkanaście ciekawych rzeczy, jednak chciałem zasięgnąć opinii doświadczonych już formułowiczów, czy nie podążam ślepą ścieżką. Do rzeczy: 
Dom posiada dwa poziomy. Parter 110m2 / Piętro 70m2. W trzecim pasie od lewej antresola przez dwie kondygnacje do dachu. Sufit zamknięty "na ostro" (brak wypłaszczenia). Poddasze zamknięte: dwie warstwy wełny skalnej po 15 cm każda. Współczynnik przenikalności 0,035. Ściany kolankowe i szczytowe docieplone 15/5. Jako źródło ciepła pozostanie jeszcze na kilka lat kocioł GreenEco Prestige 2 o mocy znamionowej 25kW, paliwo ekogroszek. Zbiornik na ciepłą wodę poziomy Elektromet 140L. Do systemu mam podpięty sterownik eCoal v3,5 i właśnie na nim chciałbym kontynuować rozbudowę systemu sterowania. 
Mój pomysł na ciepełko to: ogrzewanie podłogowe na parterze (całość poza kotłownią-pomieszczenie na parterze w parwym dolnym rogu). Izolacja pozioma styropian podłogowy 2x5cm na przekładkę + 5 cm pod podłogówkę. Piętro - ogrzewanie podłogowe w dwóch pierwszych segmentach od lewej następnie antresola, i finalnie dwa grzejniki w ostatnim pasie. Jest to podyktowane trochę względami konstrukcyjnymi - ostatni pas to lekki strop na płycie osb. 
To co chcę uzyskać to możliwość niezależnego oraz elastycznego sterowania segmentami ogrzewania - pisząc elasycznego mam na myśli przyszłą zmianę źródła na coś, co będzie bardziej "eko", czyli np powietrzna pompa ciepła, której praca siłą rzeczy odbywa się w innych zakresach temperaturowych. 
Przyznaję, że nie ogarniam jeszcze do końca zestawów pompowych i zaworów 3d/4d, natomiast napiszę o czym myślę - mam nadzieję, że wypracowane rozwiązania będą pomcne również dla innych formułowiczów. 
Podłogówka - rura rozkładana w układzie ślimakowym 16x2mm - z uwagi na przyszłą pompę ciepła, myślę o rozłożeniu co 10cm, przy oknach i tarasie oraz łazienki 8cm. Dwa rozdzielacze. Pierwszy ok. 6 sekcji (14,64m2 (1), 14,7m2 (2), 12,1m2 (3), 5,24+5,76m2 (4), 43,82m2 w podziale na 2 sekcje (5+6)), piętro drugi rozdzielacz ok, 4 sekcji (13,61m2 (7), 13,94m2 (8), 6,89 m2 (9), 6,44m2+10,13m2 (10), gdzie (10) to mały korytarz z otwartym kącikiem do książki / audio. G1 oraz G2 to pomieszczenia z grzejnikami. 
Sterownik aktualnie pracuje z czujnikiem temp. zewnętrznej, wewnętrznej oraz pompami CO1  CWU). Docelowo będzie to do przeróbki oraz rozbudowy o dodatkowe elementy: moduł radiowy RM1, listwę podłogową HB2, siłowniki elektrotermiczny NC 10szt, czujnik temp. wewn. (tutaj mała zagwostka - zdaje się że BT1 nie jest dostępny już, więc myślałem o BT2, ew. KTY81-210 o ile to nie to samo , mogę teraz pociągnąć przewód). Czujniki wydaje mi się, tam gdzie sekcje - choć może wystarczy ciut mniej. Do tego zestaw pompowy. To mam jeszcze do rozpykania,   
Pokusiłbym się o schemat, ale to chyba jeszcze nie ten poziom wtajemniczenia. 
Wypracowany system sterowania oraz ew. schemat chciałbym przedstawić do konsultacji z wykonawcą. 
Może na koniec dodam jeszcze, iż budynek nie będzie docieplany z zewnątrz - mam tam cegłę, i tak zostanie.
Zapraszam do dyskusji. Będę zobowiązany za wszelkie sugestie i pomoc doświadczonych formułowiczów. 
dodane 2021-03-29 20:39
2021-03-30 16:55
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Rozpisałeś się fest. Jak chcesz inwestować w moduł sterujący drugim zaworem to spoko, zrób osobne obiegi góra/dół. Ino jak będziesz grzał tę antresolę ? Grzejników z obiegu podłogówki nie ma co próbować zasilać. Albo trzeci obieg (nie bardzo...), albo na górze sekcja mieszająca, plus grzejniki z termostatami (wtedy sterowanie z ecoala odpada). Czujniki wewnętrzne idzie radiowe dać, ino po co ? Dobrze wysterowana pogodówka załatwia sprawę na tip/top. Ale tam się chyba nie obejdzie bez dodatkowego sterowania. Możesz też próbować sterować jednym zaworem na całość podłóg, plus obieg antresola.  Na górze ciut mniej pętelek i powinno gadać.
2021-03-30 22:21
  jaqbaitis Posty: 1 Ostrzeżenie: 0
Verb,
Dzięki za odzew. Szczerze powiedziawszy nie mam szczególnego planu grzania antresoli. Jest to prześwit przez dwie kondygnacje, gdzie od dołu jest grzanie z sekcji 5 i 6, a u góry z sekcji 10. To otwarta przestrzeń. 
To o czym jeszcze myśle to zrezygnowanie z grzejników G1 i G2 na rzecz podłogówki w suchej zabudowie (bez wylewki). Wtedy cały dom byłby w podłodze. Sprawdzi się? Ktoś to przerabiał? 
Użytkownicy online: Zeb223F