W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Ogniwo Eko Plus M 26 Kw nastawy kotła Subskrybuj
2021-03-07 11:28
  Puki Posty: 5 Ostrzeżenie: 0
Witam Jak w temacie
Szukam pomocy przy ustawieniu kotła Ogniwo Eko Plus M 26 kW sterownik eCoal kocioł zakupiony tego roku
Dom około 300 m2 koniec lat 80tych  pustak plus styropian
Instalacja grube rury plus kaloryfery aluminowe
Instalacja zgodna z schematem plus zawór trój drożny nie regulowany
Opał kopalnia Wesoła min. 28kJ tak pisze na fakturze

Czy możecie ustalić na podstawie wykresów i schematu czy dobrane parametry są OK czy wymagają ewentualnych korekt ?


2021-03-07 11:52
  leON22 Posty: 6493 Ostrzeżenie: 3
Moje pytanie brzmi , co jest nie tak że szukasz pomocy , co się dzieje ? Skoro ciepło w domu i opał dobrze się spala ? No chyba , że jest inaczej  Zawór 3D "nie regulowany" tzn. regulowany ręcznie , bez siłownika , czy nie da się nim regulować  ?
2021-03-07 14:23
  Puki Posty: 5 Ostrzeżenie: 0

Zawór mechaniczny czyli samo pokrętło skala 1-10 aktualnie jest na 6
Problem taki że opał albo się nie spala (prawie czarne kawałki w popielniku) albo dziura w palenisku
Gdy daję więcej dmuchawy opał szybko się spiętrza i robią się na początku "kalafiory"  a potem brakuje opału w palenisku
Próbuje znaleźć złoty środek (aby opał był spalany całkowici)
Niestety jest to mój pierwszy "automatyczny" piec i narazie metodą prób i błędów próbuje żonglować parametrami
Proszę o pomoc w zakresie jakie parametry są za co odpowiedzialne np są spieki zwiększyć obniżyć dmuchawę

robi się dziura co zwiększać czas pomiędzy podawaniem? czas podawania? oba parametry na raz pojedynczo?

ps wskazania czujnika temp zewnętrznej są przekłamane - jest nie wyprowadzony na zewnątrz

2021-03-07 15:28
  leON22 Posty: 6493 Ostrzeżenie: 3
Udostępnij sterownik zobaczę co tam masz namieszane? 
2021-03-07 18:29
  Puki Posty: 5 Ostrzeżenie: 0
Udostępniono publicznie

powinno być OK
Aktualnie piec wyczyszczony (teraz go wyczyściłem) aktualne czasy są moim zdaniem bardzo długie a w dalszym ciągu zdarzają się niedopałki


Tak w ogóle dzięki za zainteresowanie

dodane 2021-03-07 18:29
Aktualnie dałem na tryb w pełni automatyczny zobaczymy jak sobie z tym poradzi.
Pytanie na co zwracać uwagę przy doborze parametrów w trybie pół automatycznym czyli:
Dmuchawa za duża/ za mała objawy...?
Czas podawania za duży/ za mały objawy...?
Czas pomiędzy podawaniem za duży/ za mały objawy...?

pewnie o to samo będzie chodzić w automatycznym (korekta dmuchawy/ czas podawania)


2021-03-07 18:32
  leON22 Posty: 6493 Ostrzeżenie: 3
Widzę , że na "Ręcznym" Ci to ładnie chodziło dlaczego zmiana na automat 
2021-03-07 18:57
  Puki Posty: 5 Ostrzeżenie: 0

niedopałki w popielniku to główny problem

Jakoś tego nie potrafię pokonać
Albo fajnie osiąga temp zadaną i są niedopałki
albo nie potrafi osiągnąć temp zadanej

według twojego doświadczenia lepiej bawić się w ustawienia"ręczngo" czy jechać na automacie?

Jutro zobaczę po spalaniu

2021-03-07 19:21
  leON22 Posty: 6493 Ostrzeżenie: 3
Jedno i drugie ma swoje wady i zalety . Podobnie jedno i drugie można rozpracować na medal Jednak jak z wszystkim wymaga to trochę czasu i obserwacji Stały odbiór ciepła i stabilna praca instalacji i kotła to podstawa . Jak będzie inaczej to do każdego trybu spalania można mieć uwagi , oczywiście wszystko, a nawet więcej zależy od opału 
2021-03-07 21:09
  slaw007 Posty: 238 Ostrzeżenie: 0
Wesoła chyba na automacie nie da rady. Spiekalność wg info na kopalni 16-40.
A może da ...
Ja w latach chyba 2013-15 paliłem Wesołą i byłem zadowolony. Na grupowym fajnie mi szło. Tylko wtedy spiekalność była niższa. Jak znajomy woził ją później z kopalni ze spiekalnością wyższą to zrezygnowałem z niej.
2021-03-08 10:28
  sebsa Posty: 766 Ostrzeżenie: 0
slaw007 napisał » 2021-03-07 21:09
Wesoła chyba na automacie nie da rady. Spiekalność wg info na kopalni 16-40.
A może da ...

Ja w latach chyba 2013-15 paliłem Wesołą i byłem zadowolony. Na grupowym fajnie mi szło. Tylko wtedy spiekalność była niższa. Jak znajomy woził ją później z kopalni ze spiekalnością wyższą to zrezygnowałem z niej.



Potwierdzam. Najlepszy opał jakim paliłem w historii. Ze zbiornika wychodziło bardzo mało popiołu. Szkoda, że się tak spieprzył.
2021-03-08 12:10
  leON22 Posty: 6493 Ostrzeżenie: 3
Jak widać wszystko teraz jest do bani , nawet Varmo się podobno popsuło i spieka . Zakup opału to loteria 
PS. Przez to coraz bardziej skłaniam się do wymiany źródła ciepła . Tylko w moim przypadku kolejny dylemat gaz , czy PC , oto jest pytanie 
2021-03-08 14:27
  slaw007 Posty: 238 Ostrzeżenie: 0
Cenowo podobnie. Tylko kocioł gazowy masz za 3,5-5tys, a pompa trochę droższa.
Najlepsze kotły gazowe mają moc min 2-3,5kW. Później niestety taktują i rośnie zużycie gazu jak robią to zbyt często.
Choć monterzy często proponują kotły gazowe za 10-12tys z mocą min np. 6-7kW, ale dobrej firmy
2021-03-08 14:46
  leON22 Posty: 6493 Ostrzeżenie: 3
U syna w nieocieplonym domu 3 poziomy po 60m2 zamontowany kocioł gazowy ACV Kompakt HR Eco 24 Solo ze zbiornikiem CWU tej samej firmy Póki co rachunki za gaz ok 800pln z m-c temp.wew. ustawiona na 23st , pókl co temp. pilnuje tetmostat Techa ale myślę nad zmianą na urządzenie bardziej mobilne do sterowania W tym roku chcemy ocieplić budynek styro 10cm , ciekawe o ile zmniejszą się rachunki za ogrzewanie 
2021-03-08 16:10
  Puki Posty: 5 Ostrzeżenie: 0
slaw007 napisał » 2021-03-07 21:09
Wesoła chyba na automacie nie da rady. Spiekalność wg info na kopalni 16-40.
A może da ...

Ja w latach chyba 2013-15 paliłem Wesołą i byłem zadowolony. Na grupowym fajnie mi szło. Tylko wtedy spiekalność była niższa. Jak znajomy woził ją później z kopalni ze spiekalnością wyższą to zrezygnowałem z niej.



#slawa007 proponujesz spalanie grupowe?
jeszcze tego nie próbowałem od jakich mocy zacząć MIN/MAX?
2021-03-12 09:05
  RFAJ Posty: 118 Ostrzeżenie: 0
Wesoła chyba na automacie nie da rady. Spiekalność wg info na kopalni 16-40.
A może da ... tak da radę , palę w takim samym kotle 5 sezon tylko w automacie , wesoła prosto z kopalni , nastawy jak wyregulowane w 1 sezonie tak do dzisiaj nie zmienione . Popiół dobry z lekkimi spiekami żużlowymi jest go bardzo mało ,kubeł na popiół wystarcza na 2 miesiące , kocioł , pompka AA , termostaty na kaloryferach , stara instalacja grawitacyjna . 
2021-03-12 22:54
  Walter Posty: 169 Ostrzeżenie: 0
RFAJ napisał » 2021-03-12 09:05
Wesoła chyba na automacie nie da rady. Spiekalność wg info na kopalni 16-40.
A może da ... tak da radę , palę w takim samym kotle 5 sezon tylko w automacie , wesoła prosto z kopalni , nastawy jak wyregulowane w 1 sezonie tak do dzisiaj nie zmienione . Popiół dobry z lekkimi spiekami żużlowymi jest go bardzo mało ,kubeł na popiół wystarcza na 2 miesiące , kocioł , pompka AA , termostaty na kaloryferach , stara instalacja grawitacyjna . 



Potwierdzam też jadę na automacie wesołą, co prawda kupiłem dwa lata temu grenpala ale u mnie sie nie sprawdzał, na lato palę Karlikiem. Temperatura podajnika wzrasta do 40-45, kopczyk na palenisku płaski pozatym wszystko jak kolega pisze. Popiołu mało, sadza sucha. 
2021-03-21 15:30
  ogier110 Posty: 1 Ostrzeżenie: 0
Siemka, mam pytanie jak dobrze ustawić spalanie 
2021-03-22 11:29
  Puki Posty: 5 Ostrzeżenie: 0
RFAJ napisał » 2021-03-12 09:05
Wesoła chyba na automacie nie da rady. Spiekalność wg info na kopalni 16-40.
A może da ... tak da radę , palę w takim samym kotle 5 sezon tylko w automacie , wesoła prosto z kopalni , nastawy jak wyregulowane w 1 sezonie tak do dzisiaj nie zmienione . Popiół dobry z lekkimi spiekami żużlowymi jest go bardzo mało ,kubeł na popiół wystarcza na 2 miesiące , kocioł , pompka AA , termostaty na kaloryferach , stara instalacja grawitacyjna . 

RFAJ
Możesz zdradzić jakie ustawienia masz na piecu?
Użytkownicy online: Ecofirepoland, HrdinaJakub, Kermit