W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  Pello v3.5  spalanie Subskrybuj
2021-02-09 19:34
  APIK Posty: 17 Ostrzeżenie: 0

Witam proszę
o poradę kocioł 18kW .



 Temperatura
zadana kotła 65 °C


Temperatura
obniżona 5 °C



Temperatura
zadana 45 °C



Temperatura
obniżona 3 °C



Temperatura
maksymalna 60 °C



Maksymalny
kąt otwarcia zaworu 4D 100 %



 Pytanie moje czy ja mogę temp. obniżać
, podwyższać za jednym razem o 3 , 4 stopnie?


Czy mogę to robić że np o  godz. 22 ustawiam na 38 a
o 8 rano na 42?


Czy to sprawia że szybsze jest
spalanie peletu ?


I jak u was z spalaniem bo ja
gdy mam temp ustawioną np od 22 do 14 na 40  a reszta 44 to starcza mi 150
kg na 6 dni a teraz kurcze dałam na 45 i 42 (godziny jak wyżej) i już tylko 4
dni .


a do tego tam gdzie nie
przebywam mam termostaty na 0. Gdybym grzała cały dom to nie wiem co by było.



2021-02-12 21:46
  Michal86 Posty: 235 Ostrzeżenie: 0
Obniżanie temperatury np na noc raczej nie przynosi żadnych korzyści. Co do spalania to taka pora mróz długo trzyma i dom traci szybko ciepło. Wszystko zależy od izolacji, okien, materiałów użytych do budowy. Przy podobnym metrażu i załóżmy -10st na zewnatrz jednemu kocioł połknie 20kg, a drugiemu 40kg. Nie ma co panikować widocznie budynek ma takie zapotrzebowanie na ciepło i piec musi swoje spalić.
U siebie przy tych -10st puszczam na grzejniki 45st(krzywa grzania 35-45) i jest to temperatura aby w całym domu utrzymać 22-23stopnie.
Kocioł połyka wtedy ok 35kg!
2021-02-13 16:49
  APIK Posty: 17 Ostrzeżenie: 0
A jaką temp. kotła ma Pan ustawioną ? I jaki kocioł przede wszystkim ile kW itd
2021-02-21 07:51
  Michal86 Posty: 235 Ostrzeżenie: 0
Kotły mamy pewnie takie same ogniwo 18kw ale u mnie wygląda to trochę inaczej bo mam instalację z buforem i grzeje tylko na mocy maksymalnej palnika 20kw.
Nie wiem jaka jest instalacja, jak jest zapewniona ochrona powrotu?
Jeżeli jest zawór 3/4d z słownikiem to proponuje sterować nim podogowo i dobrać krzywą grzewczą.
Zadaną na kocioł 65 lub 70. Histerezy 5/10/15 lub 20. Histereza wyłączenia 0 lub 2
Jeżeli jest 3d i termostatyczny to ok. Jak jest 4d to musi być zamontowana pompa kotłowa aby powrót był faktycznie dogrzany.
Tryb grzania auto, moce 14/10/6kw.
Nadmuchy trzeba dobrać bo wszystko uzależnione od ciagu, pelletu itp.
Jeżeli ciąg na mocy maksymalnej wynosi ok 20Pa nadmuchy można ustawić 60/50/40% i obserwować komorę spalania, dym z komina(powinien być niewidoczny, a na mocy max biały), popiół i palnik(czyścić przynajmniej raz w tygodniu przy dobrym pellecie, czyszczenie automatyczne 50sek co 10min).
dodane 2021-02-14 08:48Jeszcze jedna rzecz co do obniżania temperatury. Jeżeli jest regulator pokojowy to nie używać programatora tylko po dogrzaniu pomieszczenia ustawić obniżenie o 1 maks 2. Pompy niech pracują cały czas, wygaszenie palnika ustawić na nie. Histereza grzania pomieszczeń 0.2-0.5 zależy czy to podłogówka czy grzejniki.
Pogodówka i pokojówka mogą pracować razem.
dodane 2021-02-21 07:51Dopiero teraz wszedłem w Twój sterownik. Już coś widać. Masz pompę mieszajacą na powrót, bardzo dobrze. Nie masz pogodówki-to bym zmienił. Przy pellecie to b. duża oszczędność.
No ale zrób tak:
Zadana 65.
Moce 14/10/6kw w trybie auto.
Histerezy 5/10/15 i 0 na wyłączenie(tak czy siak pelleciak będzie bardziej oszczędny jak się wyłączy niż w trybie ciągłym nawet na 5-6kw)
Nadmuch trzeba dobrać ale przy ciągu 20pa niech będzie 60/50/40%. Obserwuj komorę spalania, powinno być siwo nie czarno. Popiół, konsystencja mąki. I palnik w miarę czysty bez pozatykanych otworów napowietrzajacych. Jeżeli są zaklejone to zwiększ nadmuch bo temperatura spalania jest zbyt niska.
Temp za zaworem na 40 to przy obecnych odwilżach powinno wystarczyć. Na termostatach grzejnikowych 3-3.5 co odpowiada 20-22stopniom. Choć wiadomo dla jednego 22 to lato dla innego zima😜 
Druga sprawa, powinna być pierwszą. Sprawdź dokładnie wydajność podajnika zawsze po zmianie pelletu. Nie raz, nie dwa. Jeżeli po 3ech próbach wyniki podawania są zbliżone to ok. Ale ze swojego doświadczenia wiem, że po dokładnym wyczyszczeniu zasobnika i zasypie nowego paliwa wynik uśrednia się po ok 10ciu przesypach, pellet układa się.
I z mojej strony to tylko rady. Pamiętaj. Sam jestem świerzakiem. Drugi sezon z pelletem. Choć wspomagam się sondą lambda, amalizatorem, etc. 


Użytkownicy online: duszaw, mirage4