W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Przejście na tryb spalania Retortopy-Grupowe. Ogniwo Eko Plus M 20kW Subskrybuj
2021-01-27 12:26
  sarge861 Posty: 0 Ostrzeżenie: 0
Witam, wszystkich palaczy i palaczki. 

Jako mało doświadczony palacz (Palę od 2019 Ogniwo Eko Plus M 20kW), noszę się z zamiarem przejścia na tryb spalania Grupowego. Obserwuję u siebie wykresy i myślę że temperatura spalin i kotła za mocno się waha. Jako że jestem mało doświadczonego to proszę Was o wskazówki jak zacząć - co ustawić itd. Wszelkie uwagi mile widziane. 

A teraz do rzeczy.

Dom do ogrzania:
około 200m (2 piętra)
Parter 2x24 pustak szlakowy, Piętro 1x12 + 1x24 pustak szlakowy + Ocieplenie 12cm styro grafit 0,31 lambda. 
Na stropie ocieplenie około 10-12 cm styropian.
Strych nie użytkowy. 
Dach nie ocieplony. 
 
Palę aktualnie ekogroszkiem z Energo Bielsk:
https://energobielsk.pl/sklep/wegiel-workowany/ekogroszek-extra-premium/

Wartość opałowa (Q) 27 MJ/kg – 28 MJ/kg

Opał raczej nie sprawia większych problemów, poza kalafiorkami, które się zdarzają dość często. 

A teraz trochę o instalacji.
Kotłownia jest w drugim budynku (dawniej gospodarczym). Rury między budynkami idą przez nieogrzewany garaż. (rury oczywiści dobrze ocieplone, garaż łączy dom z budynkiem, w którym jest kotłownia.) 
Ogniwo Eko Plus m 20 Kw zamontowany zawór 4d, na wyjściu z pieca i za zaworem idzie całość zarówno na CO i CWU, stąd nie mogę zejść poniżej 50 stopni na wyjściu. Dodatkowo drugi obwód to drugie pomieszczenie w budynku ale tam włączam ogrzewanie raz na jakiś czas (domowa siłownia), grzejnik wpięty bezpośrednio pod wejście i wyjście z pieca, przed zaworem 4d. Szamotki z palnika już wyjętę, zostało tylko jedno mocowanie, bo śrubka z tyłu i nie mam ochoty wygaszać żeby ją odkręcić.

Link do mojego kociołka:
https://esterownik.pl/device/19652

Za wszelkie uwagi i sugestie z góry dziękuje. Wieczorkiem postaram się dodać zdjęcie palnika i popiołu w podajniku. 





2021-01-29 18:50
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
Głównym problemem Twojej instalacji, który destabilizuje pracę kotła jest brak ochrony powrotu , dlatego kociołek tak szarpie temp.za zaworem 4D  Piszesz , że pompa CWU jest zamontowana za zaworem 4D , trochę "kulawo" bo można by ustawić ochronę powrotu przez nią , tylko wtedy pompa CWU z bojlerem zamontowana przez zaworem 4D na tzw. krótkim obiegu . Ewentualnie spróbuj włączyć ochronę powrotu przez zawór 4D wtedy trzeba dobrać odpowiednio wysoką temp. zasilania kotła i za zaworem 4D . Lepszym rozwiązaniem będzie montaż pompy mieszającej na powrocie za zaworem 4D W/g mnie, jak na tą powierzchnię do ogrzania 200m2 , to obecne moce w grupowym 8/12kW są za słabe , min.to 12/16kW
dodane 2021-01-29 18:50PS. Czy naprawdę potrzebujesz za zaworem 4D aż 55st , nie wystarczy 45-50st 
2021-11-02 22:22
  RINO Posty: 1 Ostrzeżenie: 0
Witam, serdecznie wszystkich!

Podepnę się pod pytanie. Jestem od niedawna posiadaczem  kotła Ogniwo eko plus M 20kw. Jak narazie pale w trybie retorowy  ecoal a chciałbym przejsc na grupowy. Jestem zielony w tych ustawieniach, nie wiem czy mam ustawic 8/12 czy 12/16 ile podan i sila nadmuchu. 

Mam dom ok. 160 m ( 2 pietra) nie ocieplony, na grzejnikach mam głowice termostatyczne.
Co do instalacji to:
m20 kw zamontowany zawor 4d z siłownikiem, jedna pompa na CO i druga na CWU, ochrona powrotu przez CWU ustawiona na 50 stopni a na kotle temperatur ustawiona na 65. 
Z góry dziekuje za jakąś rade jak to ustawic lub od czego zacząc. 
Pozdrawiam!
Użytkownicy online: Blantator, emilpzp3, mieczyslawnowak, Mszymiku1991, oxalis3