W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl  Za mała wężownica CWU dla pompy ciepła Subskrybuj
2021-01-10 14:40
  chrobry Posty: 51 Ostrzeżenie: 0
Mam szanowni koledzy taki mały dylemat. Za jakiś czas zmieniam ogniwo na PC. 
Posiadam zbiornik CWU galmet z dwiema wężownicami 0,8m2 + 1,4m2 do tego solary. 
Jak podłączyć ten zbiornik (nie mogę wymienić na inny ani dołożyć innego) ? Czy zastosowanie dodatkowego wymiennika płytowego między galmetem a PC coś zmieni ? 
2021-01-10 18:08
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0

Problemem tu będzie za ciepły czynnik który wraca do ciepłej pompy, jest rozwiązanie jednak będziesz musiał wybierać: wywalić solary i połączysz 2 wężownice wtedy ich długość będzie wynosić około 2,2m2 i to dla ciepłej pompy będzie już całkiem OK.
Wymiennik płytowy będzie to się wiązało z 2 dodatkowymi pompami obiegowymi i tu zaczyna się problem po stronie glikolu glikol będzie krążył również w nocy i wychładzał się w zimę na dachu w solarach. Trzeba robić jakieś "obejście" solarów ale tu mogą zacząć się problemy bo solary przestają działać same bo np. zawory mogą być zakręcone.
2021-01-10 18:20
  chrobry Posty: 51 Ostrzeżenie: 0
Chyba znalazłem rozwiązanie. Solar zostaje jak jest a nawet mogę połączyć obie wężownice i dać je w całości na solary. Zbiornik CWU byłby ładowany na obiegu bezpośrednim przez wymiennik płytowy z pompy ciepła. Wydaje mi się, że jest to najlepszy sposób. 
2021-01-10 18:30
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0

Nadal będziesz musiał zrobić obejście solarów na dachu bo w zimę ciepło będzie Ci uciekać przez glikol na dachu czynnik będzie krążył więc pompa ładuje a w solarach na dachu ciepło ucieka i tak w koło Macieja.

Pamiętaj że przy wymienniku płytowym czynnik musi ruszać się po obu stronach i w przeciwnych kierunkach.

Choć z drugiej strony wywalić solary których pompka bierze 50-70W na najwyższym biegu przez cały dzień to ekwiwalent tego co przez 1,5h nagrzeje ciepłą wodę ciepła pompa. Bo cop w lato bardzo wysoki pewnie w okolicach 5-6. Zerknij na to z tej strony.
2021-01-10 22:08
  chrobry Posty: 51 Ostrzeżenie: 0
Czy zawór zwrotny nie załatwia tu sprawy ?
2021-01-10 22:28
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
A gdzie zawór zwrotny pompa będzie pchała glikol w zamknięty zawór? Tylko się sfajczy a ciepła nie odda
Użytkownicy online: aczamuni, adamz1973, ANDREAS, Awert, Dan123, mario-speedway, Otik, porsch07