W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Prośba o pomoc w ustawieniu piece Ogniwo Eko Plus M 20kw Subskrybuj
2020-12-21 12:53
  arecki12 Posty: 0 Ostrzeżenie: 0
Witam wszystkich, 

Prosiłbym o pomoc w ustawieniach kotła Ogniwo Eko Plus M 20 kw.
Po zamontowaniu przez instalatorów pieca oraz instalacji zostawili kocioł na trybie "ręcznym" i sobie poszli. Wydaje mi się że nie są to idealne ustawienia dla całej instalacji, a że ja na tym się nie bardzo znam (jest to mój pierwszy kocioł na ekogroszek) to proszę o pomoc. Dodatkowo teraz nie ma chyba czegoś takiego jak ochrona powrotu.

Dom - dwupiętrowy z lat 90, 11x11m, ściany styropian 6cm, podłoga na gruncie 10 cm styropian, strop na drugiej kondygnacji ok 8-10cm styropianu, grzejniki aluminiowe.
W instalacji zamontowany jest zawór 3d - w 10 stopniowej skali w tym momencie jest ustawiony na 5 - instalatorzy odchodząc zostawili na 9, przez co w domu było za gorąco. W pomieszczeniach temp. obecnie ok 22-23 stopni. Ogólnie spalanie groszku w tym momencie to ok 5 worków na 6 dni.
Węgiel się dobrze spala, żadnych spieków itd. 

Oczywiście widziałem inne posty dotyczące tego pieca, jednak w tamtych instalacjach jest zawór 4d i wydaje mi się że to trochę zmienia sytuację, dlatego rozpocząłem własny wątek.

Węgiel - https://mocnyopal.pl/ekogroszek-super-mocny.html
Kocioł - https://esterownik.pl/device/22895






2020-12-21 20:56
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Baniak z wodą masz blisko , możesz ustawić ochronne powrotu przez pompę CWU . Musisz się wtedy liczyć z tym ze woda w bojlerze będzie  miała temp kotła 
USTAWIENIA-ZAAWANSOWANE -ochrona powrotu-pompa CWU 

Minimalną temp powrotu ustaw 3* mniej niz temp zadana na kotle 
2020-12-21 21:02
  piejar Posty: 55 Ostrzeżenie: 0

Ja mam tryb automatyczny eCoal i mnie on odpowiada. Nieco dziwne jest to że wydaje się utrzymywać temperaturę wyższą o 5 stopni od zadanej ale to takie wrażenie - wydaje się że w tej strategii ważniejsze jest lepsze dopalenie węgla niż ścisłe trzymanie temperatury.  Niestety zawór 3 drogowy jest przed pompą co moim zdaniem jest totalnie bez sensu. Jak ze ssania pompy ma jakaś część wody zasilającej trafić na powrót?? Podobnie, tym zaworem nie da się schłodzić wody na grzejniki bo nie ma od dojścia wody z powrotu. Tak można zabudować zawór 4 drogowy. Zawór 3 drogowy można dać na powrót aby domieszać ciepłej wody z zasilania do wody powrotnej. Tak więc ten zawór moim zdaniem jedynie ogranicza wypływ ciepłej wody z kotła. Może pęd wody spowoduje jej częściowe zawrócenie na powrót.

Taka konfiguracja powoduje też że trzeba wstawiać kolejną pompę która zaciągnie wodę i wtłoczy w powrót. Ten kocioł ma możliwość sterowania taką pompą. Jak widać flachowcy wiedzą lepiej. Ale nie takie głupoty już widziałem.
2020-12-21 21:16
  Dan123 Posty: 25 Ostrzeżenie: 0
Witam. Dołączę się do tematu, mam dzisiaj jakiś problem z piecem, wykresy  są dziwne. Nabija mi temperaturę na bojler a coś się dzieje z ochrona powrotu. Proszę o pomoc. Palę w trybie automatycznym eCoal bo się nadal uczę.
2020-12-21 21:24
  piejar Posty: 55 Ostrzeżenie: 0
No, szczerze to średnio rozumiem dlaczego na zasilaniu jest >60 a na powrocie 46. Jedyne wytłumaczenie mam takie, że przepływ wody jest mały, ulega mocnemu wychłodzeniu i z jakiegoś powodu nie jest dogrzewana. Jakieś fotki tej instalacji gdzieś są? 
2020-12-21 21:28
  Dan123 Posty: 25 Ostrzeżenie: 0
Tak na moim pierwszym poście prośba o pomoc w ustawieniu pieca
2020-12-21 21:38
  piejar Posty: 55 Ostrzeżenie: 0
Znalazłem ale niestety umiem tego rozkodować...  Ta pompa niżej jest do CWU? Czy ta pompa ma wodę bezpośrednio z kotła? Nie widze na fotkach jak jest rozprowadzona woda z króćca zasilającego kotła tego u góry.
2020-12-21 23:18
  termoexpert Posty: 14 Ostrzeżenie: 0
wyrzuca niespalony koks..
co robić?
2020-12-22 13:05
  piejar Posty: 55 Ostrzeżenie: 0
Szczerze, to zmienić paliwo. A tak na poważnie to trzeba mu dać szansę na dopalenie czyli więcej powietrza. Można "pogmerać" i próbować podwyższać nieco ścianki retorty żeby ewentualne koksy nie spadały tak szybko ale średnio to działa. Robiłem to kiedyś w kotle Malejka bo kupiłem (świadomie) taki trefny z Jankowic. Niby się dopalalo ale szlaka strasznie się śpiewała, robily się takie "korony". W moim nowym też próbowałem ale efekt był zły, skorupa blokowała dobre palenie. Trochę mi wypada tego koksu-trudno
Użytkownicy online: arkadioosz