W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Temperatura spalin, mokry komin Subskrybuj
2020-11-09 11:01
  juzo Posty: 102 Ostrzeżenie: 0
Witam,

Wiem, że temat stary jak świat ale jednak nie potrafię sobie z tym poradzić. Chodzi o zbyt niską temperaturę spalin a przez to wytrącającą się wodę w kominie. Co mam zaczarować w ustawieniach żeby spaliny dobiły chociaż do tych 100-110 stopni? 

Coś więcej o instalacji - piec Tilgner 14KW z palnikiem ekoenergii 15-25. Na piecu dmuchawa WPA07 przesłona na dmuchawie otwarta w połowie. dom z poddaszem użytkowym 150m2 ocieplony ściany 10cm styro, dach 20cm wełna, okna plastiki 15letnie. Grzejniki naścienne w całym domu, termostaty na części grzejników. Węgiel jakiś rusek od lokalnego dostawcy o mocy 27-28. 

Boję się o ściany w domu, bardzo proszę o pomoc.
2020-11-09 18:32
  Richard60 Posty: 35 Ostrzeżenie: 0
Miałem podobnie, nawet na dole wyczystki zbierała mi się czarna woda którą wybierałem gąbką, ściana pod drzwiczkami wyczystki po kilku dniach zrobiła się mokra i ciemna. Miałem złe nastawy, spaliny oscylowały w przedziale 50 do 70 kilka stopni. Po wskazówkach leON-a22 wszystko jest ok, piec wygrzany, komin suchy aż miło zajrzeć do wyczystki. Nie jestem na tyle doświadczony aby ci konkretnie poradzić, ale podam moje nastawy, może coś Ci to pomoże. Przede wszystkim ja miałem za niską temperaturę na piecu. Teraz mam tryb retortowy grupowy. Moc min. 8 kW, moc max. 12 kW. Dmuchawa min. 36 max. 40, podania min. 4 max. 5 (chodzi o moce min. i max.). Temp. zadana 60, CWU 58, powrót 55. Teraz spaliny dochodzą do 110, 120 stopni a na mocy max (czyli u mnie 12 kW) dochodzą nawet do 150 stopni. Może to ci coś pomoże, pozdrawiam. 
2020-11-09 20:00
  piejar Posty: 55 Ostrzeżenie: 0
Sprawdź sobie czy nie zaciąga Ci zimnego powietrza przez zamknięcie wyczystki. U mnie mimo niewielkich nieszczelności, fałszywe powietrze zaciągane przez nieszczelności zasuwki wyczystki chłodziło komin na tyle, że wilgoć mi wyłaziła na ścianę. Po uszczelnieniu taśmą klejącą - spokój. Jeżeli masz klapkę na dmuchawie to można też przymknąć - komin w podtrzymaniu ciągnie naturalnym ciągiem a zimne powietrze wentyluje kocioł. Oczywiście, powinno się podgrzać w żarze ale jeżeli jest go za dużo to będzie chłodziło.
2020-11-09 23:52
  leON22 Posty: 6507 Ostrzeżenie: 3
@Rychard60 , thx że znowu udało mi komuś pomóc , przy okazji zjedź z tą dmuchawą na mocy max , czyli 12kW na 38st i póki co te 4 podania też dla niej wystarczą . Jak zrobi się chłodniej możesz dołożyć po 1 podaniu dla obu mocy Wracając do tematu , a raczej problemu @juzo  , jak widać to całkiem inny kociołek niż Ogniwo , chociaż "lejce" takie same Jedyne co mogę Ci zaproponować , żeby sprawdzić czy spaliny pójdą w górę to podnieś o oczko moc dmuchawy na obu mocach , czyli dla 8/12kW , wiatr 38/40% po 4 podania , temp. zadana kotła 60st , min.temp.powrotu 55st , CWU 58st , histereza kotła 0st , przejście na max 2st . Wprowadź te ustawienia i obserwujemy
2020-11-11 20:20
  Richard60 Posty: 35 Ostrzeżenie: 0
Jestem niedługo na tym forum, ale muszę się wtrącić. Rajmund, dzięki poradom leON-a22 pozbyłem się kłopotu który spędzał mi sen z powiek. Zainteresowanie się moim problemem  i konkretne podpowiedzi bardzo dużo mi pomogły. A z tego co czytałem wcześniej, widzę, że innym też pomaga. Więc daj spokój z tymi swoimi nieuzasadnionymi pretensjami. Pozdrawiam. 
dodane 2020-11-11 20:20Dlaczego nie widzę dalszych postów, na stronie forum widać, że jest 16 postów a po otwarciu wątku widzę tylko 5? 
Użytkownicy online: zofia, Zuzia1