W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl  Ochrona powrotu Subskrybuj
Pierwsza stronaPoprzednia strona1 / 2Następna stronaOstatnia strona
2020-10-30 10:30
  ArturK Posty: 3 Ostrzeżenie: 0
witam sterownik ecoal v 3.5 piec ogniwo eko plus m  do czego ta funkcja sluzy ja teraz mam ustawione na nie bo tak mi powiedziano czy ma byc na tak prosze o podpowiedz
2020-10-30 11:06
  leON22 Posty: 6490 Ostrzeżenie: 3
Jak sama nazwa wskazuje służy do aktywacji  funkcji ochrony powrotu w zależności od posiadanej instalacji przez :( pompa mieszająca, zawór 4D, pompa CWU )  
2020-10-30 14:03
  ArturK Posty: 3 Ostrzeżenie: 0
posiadam zawor 4d czyli ma byc wlaczona na tak 
2020-10-30 14:58
  leON22 Posty: 6490 Ostrzeżenie: 3
Udostępnij sterownik i opisz swoją instalację. Jakie pompy, czy na zaworze jest siłownik  Kto Ci powiedział, że tak ma być ( ochrona powrotu na NIE )  Widać , że "gość" zna się na rzeczy  Ciekawe , czy zapłaci Ci za wymianę kotła , jak ten dogada się z "rudą" przed upływem gwarancji pewny 
2020-10-31 13:08
  ArturK Posty: 3 Ostrzeżenie: 0
instalacja w miedzi zawor 4d z silownikiem afriso bez podlogowki tylko grzejniki i boiler 120 l do tego dwie pompki wilo jedna na boiler bruga na instalacje tak sie wlasnie znaja czujnik powroyu z instalacji tez mialem zle zalozony bo byl przed zaworem 4d na powrocie z instalaci ale przelozylem na powrot do pieca za zawor 4d jest ok to ochrone powrotu uaktywnic tez tak myslalem dzieki za podpowiedz czekam na nastepna
dodane 2020-10-31 13:08to co leon mam zakceptować w sterowniku ochrona powrotu zawor 4d 
2020-10-31 14:40
  leON22 Posty: 6490 Ostrzeżenie: 3
Możesz spróbować 4D albo pompa CWU , obie opcje mają swoje wady i zalety Nie widzę Twojego sterownika 
2020-10-31 18:57
  ArturK Posty: 3 Ostrzeżenie: 0
ile stopni powinna sie roznic zasilanie od powrotu
2020-10-31 19:09
  leON22 Posty: 6490 Ostrzeżenie: 3
Chyba już był taki temat na forum, użyj szukajki  
2020-10-31 21:53
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
ArturK napisał » 2020-10-31 18:57
ile stopni powinna sie roznic zasilanie od powrotu
Czym większa, tym wydajność kotła wyższa - może być ?
2020-11-02 18:59
  piejar Posty: 55 Ostrzeżenie: 0

Ja bym powiedział: jaka ma być minimalna temperatura powrotu. Zauważ że taki parametr jest i domyślnie ma 45 stC. Jeżeli powrót spada poniżej to wtedy sterownik używa strategii ochrony tzn stara się dogrzać ten powrót przez uruchomienie wybranej przez ciebie strategii działania :

- przesterowanie zaworu 4d tak, aby więcej ciepłej wody trafiało z wylotu na powrót,
- włączenie pompy CWU - ta pompa ma krótki obieg przez bojler więc woda dość szybko trafi na powrót (oczywiście może stracić trochę ciepła jeżeli woda w zbiorniku CWU jest akurat chłodna),
- włączenie pompy dodatkowej (mieszającej) - szczerze do końca nie wiem gdzie ona ma być i jak działać, tylko się domyślam.

Generalnie każde z tych działań ma spowodować podniesienie temperatury powrotu.
Wg mojej obserwacji histereza wynosi 2 st C . Czyli jeżeli ochrona uruchomi się przy 45 st to działa tak długo aż temp powrotu dojdzie do 47 st C.
2020-11-08 17:29
  Szawel Posty: 2 Ostrzeżenie: 0
Cześć. Proszę o wyrozumiałość jestem tutaj nowy. Nie wiem czy mogę się podpiąć pod ten temat ale myślę że w ochronie powrotu będzie tkwił problem. Ale od początku. Mój znajomy ma problem z tym sterownikiem. Ma już swoje lata wiec próbowałem mu pomóc, ale nie dałem rady. Może ktoś będzie wiedział jak rozwiązać ten problem. Kocioł Ogniwo Eko Plus M sterownik eCoal. Zawór 4D z siłownikiem. Pompy na obieg CWU i CO. Czujniki temp wew. w pokoju na parterze i czujnik zewnętrzny. Wszystko jako tako działa ale przy załączonej ochronie powrotu na zawór 4d, zawór puszcza mało ciepła na kaloryfery. Pomimo zadanej temperatury wewnętrznej 22stC trzyma kąt otwarcia na ok 30st. Temperatura na kotle ustalona na 60stC i co do trzymania temp kotła nie mam zastrzeżeń. Dopiero wyłączenie ochrony powrotu powoduje że zawór się otwiera i dąży do temp zadanej wewnętrznej. Instalator upiera się, że musi być włączona ochrona powrotu 4d, ale niby nie ma czasu przyjechać i olał znajomego. Temperatura za zaworem ustawiona na 50stC, minimalna temp powrotu 45stC a za zaworem piec realnie podaje wodę o temp 30-35stC i nie otwiera zaworu. Regulator pogodowy wyłączony ponieważ przy załączonym regulatorze jeszcze mniej ciepła szło na kaloryfery. Wie ktoś o co może chodzić dlaczego nie potrafi dociągnąć do temp zadanej w pokoju? Wg mnie to powinno być dla sterownika priorytetem.

2020-11-08 19:07
  piejar Posty: 55 Ostrzeżenie: 0
Nie wiem po co zawór 4D ma trzymac powrót na 50 st??? Ustaw na 45 i tyle. Możesz też zmienić strategie ochrony i ustawić ochronę przez pompę CWU. Działa to tak że pompa CWU załączy się kiedy powrót spada poniżej 45 a wyłącza kiedy powrót wzrośnie do 47. Pytanie czy nie ma gość jakiegoś knota w konfiguracji tzn czy nie ma jakiegoś czujnika pilnującego temp na grzejniki ZA 4D. Może tam jest coś co ogranicza temp na grzejniki? Chwilowy spadek powrotu poniżej 45 st nic kotłowni nie zrobi chodzi o to, żeby taka sytuacja nie trwała stałe. Ja miałem kocioł Malejka eksploatowany prze, 14 lat i miałem dogrzewanie powrotu ustawione na stałe - nic nie regulowanemu, po prostu trochę wody z zasilania szło ma powrót. Po 14 latach kocioł zdemontowalem i wyglądał jak nowy bo rozebralem go z izolacji przed zdaniem na złom. Instalatorzy pitolą różne bzdety bo twierdza "że tak ma być" a chronią tylko swoje 4 litery mając klienta w 4 literach. Dlatego stary kocioł i nowy OEPM instalowałem samodzielnie . Przynajmniej wiem że jest zainstalowany poprawnie a nie "tak jak uważa fachowiec".
Dodam tylko że u siebie wyłączyłem właśnie ochronę powrotu bo po pewnym okresie obserwacji stwierdziłem że ta ochrona działa "tak sobie" - po spadku poniżej 45 kocioł jest zalewany dawką wody z płaszcza zbiornika CWU która jest zimniejsza i de facto w pierwszej chwili powrót wcale się nie podgrzewa. Może to jednak wynikać z faktu że ja mam kocioł ustawiony stosunkowo nisko. 
2020-11-08 19:38
  leON22 Posty: 6490 Ostrzeżenie: 3
@piejar powrót ustawiony jest na 45st
 @Szawel po pierwsze i najważniejsze dla Nas pracujących zdalnie ( jak to ładnie brzmi )udostępnij sterownik , bo nie wiadomo co tam jest namieszane w ustawieniach sterownika pewny   Po drugie kopnij "dziada" mowa o "instalatorze" w przysłowiowe 4 litery i niech Ci odpowie na podstawowe pytanie : Co jest ważniejsze temp.powrotu , czy temp.zasilania za zaworem 4D i odpowiedni komfort cieplny w domu  Przy ochronie powrotu zaworem 4D, może dojść do sytuacji takiej jak u Ciebie , że zawór puszcza za mało ciepłej wody w obieg CO , bo ochrona powrotu jest dla niego priorytetem . Pogodzić tych dwóch opcji się nie da , no chyba że na kotle ustawisz odpowiednią wysoką temp. Jak widać 60st nie daje rady, żeby przy temp. powrotu min 45*C dać za zaworem 50*C ( swoją drogą po co taka wysoka temp.za zaworem , no chyba że na grzejnikach są termostaty pewny ) . Jak dla mnie laika za mało danych 
Po trzecie możesz zmienić typ ochrony powrotu z zaworu 4D na pompa CWU jak radzi @piejar pod warunkiem , że jest to krótki obieg albo wyłącz tą ochronę całkowicie i sprawdź jak to działa , pozdrawiam
2020-11-08 21:27
  slaw007 Posty: 238 Ostrzeżenie: 0
Ja co prawda mam ręczny zawór 4D i brak pompy kotłowej, ale co zaobserwowałem:


Przy temp. na kotle 60-65 stopni ochrona powrotu (temp. około 55 stopni na powrocie) przy 4D działa u mnie tak do około 30% otwarcia zaworu. Dokładnie nie wiem ile bo mam wskaźnik 6 stopniowy. Delikatna zmiana i jakieś 5% powoduje już spadek temp. powrotu.
Tak jak teraz mam na kotle 60-65 stopni, na grzejniki puszczam 40 stopni, to już muszę się wspomagać pompką od CWU
Ochrona powrotu poprzez sam zawór 4D działa mi najczęściej w miesiącach wrzesień, kwiecień czy maj gdy chłodniejszy.
Mogę więc potwierdzić, że samo 4D bez pompy kotłowej jako ochrona powrotu nie działa.
2020-11-09 00:05
  Szawel Posty: 2 Ostrzeżenie: 0
Dziękuje za odpowiedzi. Wszystkie wskazówki są dla mnie bardzo pomocne. 50stC na wyjściu z zaworu 4d było nastawione doświadczalnie, bo nie wiedziałem co zrobić żeby zawór 4d dał większy kąt otwarcia i tym samym, żeby puścił wyższą temperaturę na kaloryfery (nie ma termostatów) Jeśli chodzi o ustawienia ochrony powrotu to zmiana z zaworu 4d, na pompę CWU lub wyłączona ochrona powrotu powoduje, że zawór 4d w końcu zaczyna dobrze pracować, szybko dąży do temperatury zadanej w czujniku temp wew (histereza 0.2stC), ale nie jest realizowana ochrona powrotu, a instalator zastrzegł że ochrona powrotu musi być regulowana przez zawór 4d i mój znajomy się tego trzyma. Kopnąć w 4litery instalatora nie mogę bo nawet go na oczy nie widziałem  . Zrobił robotę u znajomego i do widzenia, a znajomy nie chce mu nadać czy nakopać do dupy bo nie chce palic za sobą mostów. Wiem trochę to zagmatwane  Ostatnio już namawiałem go do tego żeby wyłączyć tą ochronę i przynajmniej będzie ciepło w domu jak się sterownikowi zada. Bez ochrony powrotu może się coś dziać z piecem?
2020-11-09 07:43
  slaw007 Posty: 238 Ostrzeżenie: 0
O ile wiem, to Ogniwo Eko Plus M ma w DTR-ce napisane o temp. powrotu min. 55 stopni. Obniżenie tej temp. to tak trochę zrzeczenie się gwarancji. Informacje o temperaturach są zapisywane na w sterowniku.
Temp. poniżej 50 stopni na powrocie, to podobno jest zgubne dla kotła. Są osoby, które po wiele lat mają temp w granicach 40 stopni i kotły działają.
Ja wolałem u siebie załączyć CWU jako ochronę powrotu i działam tak ósmy sezon. 
Optymalnie to wstawić pompę energoszczędną pomiędzy zawór 4D, a powrót z kotła tzw. "pompa kotłowa"
2020-11-09 08:51
  piejar Posty: 55 Ostrzeżenie: 0

Ciekawy artykuł
Artykul
Proponuję nie wpadać w paranoje. Producent będzie pisał pierdoły które zabezpieczają jego 4 litery. 
Podstawowa rzecz o której trzeba pamiętać: temperatura wody mierzona na rurze powrotnej (bo producent który ma użytkownika w 4 literach nie zrobił już wnęki na pomiar temperatury powrotnej w wymienniku) nie odzwierciedla temperatury stali wymiennika który ma kontakt ze spalinami! Ta woda powrotną wraca do objętości wymiennika i miesza się z wodą która już ogrzewa się od przepływających spalin. W kontekście tego co pisałem wyżej pomiar na rurze powrotnej jest nawet bezpieczniejszy dla kotła bo woda w wymienniku będzie tylko cieplejsza - nigdy zimniejsza. 
Ja piszę o swoim doświadczeniu: eksploatowalem 14 lat kocioł z zadaną temp 56 stopni i niekontrolowanym podgrzewem powrotu. Kocioł zdemontowalem jako absolutnie sprawny. 
A swój kocioł montowałem samodzielnie więc gwarancji nie mam. A te 5 lat które dają na szczelność wymiennika kocioł przetrwa z palcem w nosie. Mnie chodziło o trwałość 10 letnią. 15 lat byłoby marzeniem - jak widać wcześniej wymieniłem sprawny kocioł. Następny chyba już nie będzie węglowy. 
2020-11-09 17:57
  slaw007 Posty: 238 Ostrzeżenie: 0
Czytałem to chyba w 2013 roku jak autor tego artykułu bywał tu na forum. 
Pamiętam, że był jak pierwsze miesiące ogarniałem Ogniwo pojawiła się informację iż EkoPlus jest tak zaprojektowany, że nie wymaga min. temp powrotu. Chyba w pierwszej DTR-ce tego kotła jaką miałem nie było o niej mowy. W kolejnych latach pojawiły się zapisy o 42 czy 45 stopniach na powrocie. Jak widać podwyższali ją.
2020-11-09 18:28
  piejar Posty: 55 Ostrzeżenie: 0
Tak sobie myślę, że kwestia ochrony powrotu mogła nie mieć takiego znaczenia w "dawnych" czasach z dwóch powodów:
1. Dawniej kotły były robione dość często rzemieślniczo w formie "pancernej" - grube blachy, które starczały " na dłużej" - tak przynajmniej było na Śląsku gdzie mieszkam. Jako ciekawostkę podam, że flachowcy twierdzili że "pompka.obiegowa powinna przeżyć dwa kotły". Można się zakładać jaki był średni czas przeżycia kotła. 
2. Dawniej nie było termostatów i podłogowek, regulatorów, sterowania nadmuchem itp. Kocioł był rozpalany co rano, palił się na maksa, a woda krążyła stale tzn przechladzała się w grzejnikach ale nie na tyle, żeby do kotła wracało 20 stopni.
Temperatura na kotle była bardzo wysoka a kiedy kocioł "się wypalił" i woda stygła to nie było tam już zbyt dużo spalin bo było po ogniu. Fakt, że przy każdym rozpaleniu kocioł przechodził przez punkt rosy- mówili ludzie ze "kocioł się poci"
No i mamy czasy współczesne, kiedy optymalizujemy zużycie wszystkiego a z grzejników z termostatami spływa woda o temperaturze takiej, jaka jest w pomieszczeniu. Więc dogrzewanie staje się koniecznością bo kocioł jest stale pod ogniem tzn spaliny ciągle powstają 24/7
2020-11-11 08:45
  pioter Posty: 2 Ostrzeżenie: 0
 witam wszystkich jestem tutaj nowy mam prośbę czy mogli byście zerknąć na moje ustawienia bo wydaje mi się że mój piec trochę dużo pali  bardzo bym prosił o porady co ewentualnie zrobić aby piec pracował efektywniej z góry dziękuję pozdrawiam sterownik.pl/device/19923
Pierwsza stronaPoprzednia strona1 / 2Następna stronaOstatnia strona
Użytkownicy online: berkovi, bogpie, frenkiss, hertka, jareckicbr, Konstech, Krab23, pitras