W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Bufor. Czy są zalety? Subskrybuj
2020-10-07 19:29
  DawidGronclo Posty: 37 Ostrzeżenie: 0
Witajcie.
Schemat obecny mojej instalacji widać na moim kotle, więc nie będę opisywać. 
Czy po dołożeniu bufora 1m3 z zaworem 3d jestem w stanie osiągnąć jakieś oszczędności na opale? Zależy mi też na tym, żeby kocioł pracował w bardziej efektywnych dla niego warunkach, bo niestety jest przewymiarowany.
2020-10-07 21:04
  skresz Posty: 701 Ostrzeżenie: 0
Jak dla mnie bufor ma sens w instalacjach w których dodatkowym źródłem ciepła jest kominek czy śmieciuch (ewentualnie pompa ciepła ale to w skrajnych przypadkach) w reszcie rozwiązań jest to raczej bajer który podraża naszą instalację i niejednokrotnie obniża jej sprawność. 

To jest tylko moje zdanie 
2020-10-12 13:37
  Irek7703 Posty: 42 Ostrzeżenie: 0
Na przykładzie mojej instalacji i pieca mógłbym założyć, że bufor pozytywnie wpłynąłby na sprawność, jaką osiąga piec. W poprzednim sezonie średnia moc, z jaką pracował piec wynosiła ok 2,5 KW, czyli poniżej 20 %  jego mocy nominalnej.
Dzieki buforowi można by było wykorzystać pełną moc kotła uzyskując wyższą sprawność.
Trudno tylko oszacować, jak długo taka inwestycja by się amortyzowała. Bufor o pojemności 1 m3 z dobrą izolacją to koszt jakieś 3-4 tys. złotych minimum.

Irek
2020-10-12 14:57
  ooshy Posty: 158 Ostrzeżenie: 0
Załóżmy, że dajesz sporą histerezę przy grzaniu na bufor... jak bufor ciepły, to odstawia Ci się w podtrzymanie, jak ma pracować, to idzie z dobrą mocą. Pytanie, czy jeśli podczas samego grzania bujniesz piec i wejdziesz na dobrą sprawność chwilową, to co potem? Kocioł się odstawia i jedziesz na podtrzymaniu... To chyba pogorszy sytuację. Skoro jedziesz poniżej 20% mocy minimalnej, to po pierwsze kto Ci polecił taki duży piec? <- niestety ten temat też i mnie dotyczy i pewnie sporej grupy tu obecnych. Po drugie jaki masz komin? Ja po 7 latach wkład z nierdzewki kominowej miałem skorodowany na maxa. Pewnie przez kondensację, która wynika właśnie z nie właściwego wygrzania komina i wytrącaniu się kondensatu...
2020-10-12 15:43
  Irek7703 Posty: 42 Ostrzeżenie: 0
1) piec kupowałem trochę w ciemno nie mając bladego pojęcia jakiej mocy będę potrzebował na ogrzanie chałupy (adaptowałem domek letniskowy na dom mieszkalny)
2) dwa sezony grzałem niedocieplona chałupę gdzie dodatkowo bywały szczeliny w ścianach
3) kupiłem najsłabszy piec z gamy Ogniwo - 14, niby można było szukać jeszcze słabszego pieca, ale to był już początek ustawy antysmogowej i niewielki wybór w piecach piątej generacji. Dzisiaj nawet Leroy Merlin ma w ofercie piec na ekogroszek o mocy 5 kw
4) komin systemowy, w tym roku jeszcze nie sprawdzałem, rok temu bez zarzutów.

5) przy kombinacji piec + bufor trzeba by szukac takich ustawień, by grzac bufor maksymalna mocą np. raz na dobę, a potem tylko podtrzymanie. Ponoć najlepsi są w stanie spalic ok 2 kg węgla na dobe w trybie podtrzymania więc straty niewielkie. Problem jest jeszcze jeden. By wykorzystać dobrze zalety bufora, trzeba by go grzac do temperatury 90-95 stopni. Ogniwo pozwala na 80 stopni max.
Użytkownicy online: aldona, arturro2112, max2