W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  Pello v3.5  Bufor Subskrybuj
2020-04-28 20:32
  Michal86 Posty: 236 Ostrzeżenie: 0

Witam forumowiczów.

Założyłem ten wątek bo potrzebuję trochę porad i odpowiedzi.

A mianowicie ze wzgledu na małą pojemność wymiennika w kotle OGNIWO 18KW postanowiłem dołożyć do instalacji bufor.




Prawdopodobnie będzie to LEMET 600l bez wężownic(nie planuje dodatkowych źródeł energii). Myślę, że do 18kw będzie optymalny. Nie zależy mi na kumulacji ogromnej ilosci ciepła lecz bardziej na zwiększeniu zwładu instalacji. Poza tym wiekszego nie przecisnąłbym przez drzwi kotłowni.





W założeniu bufor chcę grzać do 60/65st z histerezą 10/15st. Zawór 3d termostatyczny 50st, min temperatura powrotu jaką zaleca producent. Wiem, że wskazane przy pelecie jest 55st ale zawór przy nastawie 50 dopiero zaczyna się otwierać, a pełne otwarcie to ok 60st.



Ale do sedna...



1. Jak sterować buforem? Czujnik kotla umieścić w buforze i w górnym czy dolnym punkcie zbiornika?Czy w takim wypadku zasobnik cwu muszę podłączyć do bufora bo wolałbym prosto z kotła ze względu na tryb lato wydaje mi się, że to lepsze rozwiazanie. Ale jeżeli czujnik kotła powędruje do bufora to jak to rozwiązać?


2. Czy przed pompą kotlową należy także instalować zawór zwrotny i jak poradzić sobie z wychładzaniem bufora przez pompę po zakończeniu jego ładowania? Ust włączenia pomp załóżmy na 50st wyłączy przecież wszystkie.



3. Wyjście z kotła podłączyć do najwyższego krućca w zbiorniku, a powrót do najniższego naprzeciw siebie? Analogicznie to samo z obiegiem CO(jest tylko jeden grzejnikowy)?



4. Na instalacje 3d z słownikiem?



5. Odnośnie zaworu termostatycznego na ochronę powrotu. Jeżeli jego nastawa to 50, pełne otwarcie przy 60 to nie jest tak, że przy zadanej na bufor 60 woda będzie krążyć przez bajpas praktycznie omijając bufor?



6. Grzać z mocą nominalną czy 70-80% mocy kotła?



To tak wstępnie na tyle ale z pewnością będę jeszcze pytał😏

2020-04-28 20:47
  vldk Posty: 68 Ostrzeżenie: 0
witaj ile m2 będziesz grzał? bufor wg mnie do tego typu pieca to pomyłka
2020-04-28 21:00
  Michal86 Posty: 236 Ostrzeżenie: 0
Ok 200m2
dodane 2020-04-28 21:00
vldk napisał » 2020-04-28 20:47
witaj ile m2 będziesz grzał? bufor wg mnie do tego typu pieca to pomyłka



Teoretycznie tak bo przecież pelletowiec jest dobrze sterowalny i ma modulacje mocy.
Ale to tylko teoretycznie. Z obserwacji to kocioł pracuje dobrze ale powyżej 50% swojej mocy nominalnej.
2020-04-28 21:13
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
a praktycznie  kotły na pellet to największa pomyłka naszych czasów jedyna zaleta że jest czysto w kotłowni , a działaja jak stare kotły gazowe ogólnie bardzo drogie ogrzewanie
2020-12-24 12:21
  Michal86 Posty: 236 Ostrzeżenie: 0
Ma plusy i minusy. Zależy czego kto oczekuje. Ja jestem jak narazie dość zadowolony tym bardziej, że pracuje w delegacji i na żonie spoczywa jedynie obowiązek dosypania opału raz na tydzień.
Ale żeby nie odbiegać od tematu czy ktoś użyczy wiedzy odnośnie do 1ego postu?
dodane 2020-05-01 21:30Wszystkie odpowiedzi już mam ale mała sugestia do ES, że w sterowniku przydałaby się obsługa bufora bo aktualnie trzeba dokładać dodatkowy ster😉
dodane 2020-12-24 09:55
Jako, że wszystkie problemy praktycznie rozwiązałem miałem opisać krok po kroku swoje doświadczenie z instalacją buforu, sterowaniem i ustawieniamim. Ale jak pomyślałem ile to pisania zrezygnowałem😜 więc tak ogólnie napiszę co i jak najlepiej sprawdza się w moim przypadku, a z pewnością jeżeli ktoś myśli o buforze pozwoli to zaoszczędzić sporo czasu, a także $$.

Sterownik buforu
Sterownik cwu
Czujnik kotła w górę bufora
Czujnik cwu w kocioł do kontroli
Dodatkowy termik, STB 
Atv 50 (testowane także 45 i 55)
Pompa bufora 40tka 3ci bieg
Na instalacje tylko 3d najlepiej sterowany pogodowo, u siebie mam 4d który jest do wymiany ale czekam na wolny czas instalatora.

Grzeje bufor tylko w oparciu o temperaturę na górze zbiornika, która ustalona jest na 60.
Histereza to 10 jak narazie większej nie mogę ze względu na 4d, ale myślę, że po zamontowaniu 3d najlepsza będzie 15.
Cwu grzane jest tylko i wyłącznie po wygaszeniu kotła i wyciąga ciepło z wymiennika kiedy pompa bufora odetnie pobór. Cieplej wody zawsze starcza dla rodziny 2+2. Cwu dwupłaszczowy 140l.
Ustawienie nadmuchu przy pomocy sondy bez sterowania. Tlen ok 8-11%. Czyszczenie palnika 20sek co 5min.
Komora spalania sucha i czystą bez grama sadzy tylko pyłek.

Co do spalania... 
W odniesieniu do temperatury zewnętrznej ok 0 wynosi 20-22kg. Myślę, że po zamontowaniu 3d powinno jeszcze spaść 1-2kg.
Czy to dużo czy mało? Jak zaczynałem swoją przygodę z pelletem i bez buforu pobór paliwa przy napisanej wyżej temp wynosił 30kg i więcej. A gdy paliłem smieciuchem 40kg węgla od rana do wieczora.

Czy warto instalować bufor? Napewno. Tylko najlepiej zrobić to podczas kompleksowego remontu kotłowni przy zmianie pieca lub w budowanym domu. 



dodane 2020-12-24 10:10








dodane 2020-12-24 12:21
Użytkownicy online: adamz1973, adm17, kukulm, Szido