W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  OEPM 14kw, proszę o pomoc w kilku kwestiach Subskrybuj
Pierwsza stronaPoprzednia strona1 / 2Następna stronaOstatnia strona
2019-11-15 23:07
  DamianOwczarek-zablokowany Posty: 0 Ostrzeżenie: 0
Witam. Mam Ogniwo eko plus m 14kw od dwóch miesięcy i palę na automacie ecoal ekogroszkiem 26/27j
Dom 104m2 styropian 15cm, okna standard, podłoga 8cm styro i dach 20cm welny, do tego dochodzi budynek gospodarczy 25kw pojedynczy mur + styropian 5cm i dach 20cm welny
Mam podłogowe ogrzewanie w całym domu ale używam tylko w łazience, oprócz tego w każdym pomieszczeniu grzejnik,  średnie spalanie id 3 października to około 13kg na dobe czyli znosnie. I mam do. Wad kilka pytan:

1. Jak ustawić grupowe spalanie? Mógłby mi to ktoś zrobić?
2. Jak to możliwe że w podtrzymania kocioł mi wygasł pomimo że algorytm wygaszania jest wyłączony całkowicie?
3. Gdy sterownik załącza pompę CWU to niemal całkowicie 4d odcina obieg na dom?? Jak to możliwe?
4. Najważniejsze dla mnie pytanie. W ustawieniach obwodu co1 regulator pogodowy jest aktywny. A czy w ustawieniach trybu pracy kotła też powinien być aktywny? Bo od samego początku jest wylaczony
5. O czym mówi temperatura zadania za zaworem 4d? O co tutaj chodzi? 
2019-11-16 04:06
  leON22 Posty: 6493 Ostrzeżenie: 3

Właśnie wróciłem z imprezki, w miarę "zdrowy" to może coś mądrego napiszę  
1) Mógłby ale napisz czym palisz, jaki to opał ( wartość opałowa itp...) Na początek ustaw moce min/max 8/12kW po 5 podań dla każdej , dmuchawa 36/38% . Włącz ochronę powrotu przez pompę CWU , min.temp.powrotu 50st , temp. CWU 55st
2) Ustaw algorytm wygaszania kotła na tylko w grzaniu .
3) Zrób zdjęcie instalacji, szczególnie podłączenie zaworu 4D
4) Nie musi być aktywny reg.temp.kotła ale ten za zaworem masz ustawiony bez sensu ( poczytaj co to jest krzywa grzania )
5) Temp.zadana za zaworem to ta która "leci" w instalację czyli grzejniki albo podłogówkę w zależności jakie masz obwody . Do prawidłowej pracy takiego zaworu przydało by się zamontować dedykowany czujnik temp.wew. chyba że na grzejnikach masz termostaty pewny Skoro masz w całym domu podłogówkę to dlaczego tylko używasz jej w łazience ? Jak grzejesz grzejnikami to na obecne warunki wystarczy za zaworem temp.zadana 36/37st ( ewentualna obniżona za zaworem 2st ) i powinieneś mieć w domu ok.24st temp.wew. dla podłogówki pewnie 10st mniej
2019-11-16 09:26
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
1/ Napisał przecież... : "palę na automacie ecoal ekogroszkiem 26/27"
3/4/5/ - wątpliwości wyjaśnią zdjęcia, zwłaszcza podłączeń przy kotle oraz rozdzielaczy podłogówki i grzejników.
2019-11-17 20:46
  DamianOwczarek-zablokowany Posty: 0 Ostrzeżenie: 0
leON22 napisał » 2019-11-16 04:06

Właśnie wróciłem z imprezki, w miarę "zdrowy" to może coś mądrego napiszę  
1) Mógłby ale napisz czym palisz, jaki to opał ( wartość opałowa itp...) Na początek ustaw moce min/max 8/12kW po 5 podań dla każdej , dmuchawa 36/38% . Włącz ochronę powrotu przez pompę CWU , min.temp.powrotu 50st , temp. CWU 55st
2) Ustaw algorytm wygaszania kotła na tylko w grzaniu .
3) Zrób zdjęcie instalacji, szczególnie podłączenie zaworu 4D
4) Nie musi być aktywny reg.temp.kotła ale ten za zaworem masz ustawiony bez sensu ( poczytaj co to jest krzywa grzania )
5) Temp.zadana za zaworem to ta która "leci" w instalację czyli grzejniki albo podłogówkę w zależności jakie masz obwody . Do prawidłowej pracy takiego zaworu przydało by się zamontować dedykowany czujnik temp.wew. chyba że na grzejnikach masz termostaty pewny Skoro masz w całym domu podłogówkę to dlaczego tylko używasz jej w łazience ? Jak grzejesz grzejnikami to na obecne warunki wystarczy za zaworem temp.zadana 36/37st ( ewentualna obniżona za zaworem 2st ) i powinieneś mieć w domu ok.24st temp.wew. dla podłogówki pewnie 10st mniej



https://youtu.be/rBK4-ceGg7Q
dodane 2019-11-17 20:46Jadę już na grupowym, zobaczymy co wyjdzie
2019-11-17 21:01
  leON22 Posty: 6493 Ostrzeżenie: 3
No wreszcie odważna decyzja , brawo Ty
2019-11-17 22:08
  DamianOwczarek-zablokowany Posty: 0 Ostrzeżenie: 0
Na początek po 5 podań dla 8 i 12 kw
Przy dmuchawie 37proc paliło się dużo słabiej niż na automacie więc dałem pp 43% żeby ogień był mocniejszy. Dobrze zrobiłem? 
2019-11-17 22:18
  leON22 Posty: 6493 Ostrzeżenie: 3
Nie wiem, zrób foto i pokaż ten ogień. Też kiedyś myślałem podobnie do Ciebie. Tylko nie wiadomo w którym momencie na automacie na niego patrzyłeś 
dodane 2019-11-17 22:18PS. Włącz ochronę powrotu 
2019-11-17 22:31
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
na temat eco plusM to powiem że sza ,kolego Damian 39 C na instalacje grzejniki czy tym bardziej podłogówka to dużo za dużo jak na temperatury na zewnątrz jak masz grzejniki to teraz max 34C i ustaw ten siłownik po on zamyka otwiera i tak na okrętkę to nie jest stabilne dla kotła ,przymknie siłownik temp. na kotle rosnie za chwilę otworzy i spada kocioł pędzi pełną mocę by dobic zadaną na kotle i jest ogień 
2019-11-17 23:57
  DamianOwczarek-zablokowany Posty: 0 Ostrzeżenie: 0
leON22 napisał » 2019-11-17 22:18
Nie wiem, zrób foto i pokaż ten ogień. Też kiedyś myślałem podobnie do Ciebie. Tylko nie wiadomo w którym momencie na automacie na niego patrzyłeś 
dodane 2019-11-17 22:18PS. Włącz ochronę powrotu 
halo napisał » 2019-11-17 22:31
na temat eco plusM to powiem że sza ,kolego Damian 39 C na instalacje grzejniki czy tym bardziej podłogówka to dużo za dużo jak na temperatury na zewnątrz jak masz grzejniki to teraz max 34C i ustaw ten siłownik po on zamyka otwiera i tak na okrętkę to nie jest stabilne dla kotła ,przymknie siłownik temp. na kotle rosnie za chwilę otworzy i spada kocioł pędzi pełną mocę by dobic zadaną na kotle i jest ogień 



Jak mam to ustawić? 
dodane 2019-11-17 23:47Wyłączyć regulator pogodowy dla 4d?
dodane 2019-11-17 23:57Leon
Ochrona powrotu przez pompę cwu spowoduje to że będzie mi cały czas grzalo cwu????
Wg mnie to jest strata paliwa..... Niepotrzebna zreszta
2019-11-18 13:39
  Gustine Posty: 29 Ostrzeżenie: 0
poczytaj DTR kotła i dodatkowo o korozji niskotemperaturowej to się przekonasz czy ochrona powrotu to rzecz zbędna, u mnie CWU non stop grzeje zasobnik, zwiększonego zapotrzebowania na paliwo nie zauważyłem. Zobacz w moje urządzenie jak to wygląda.
2019-11-18 18:19
  toriman Posty: 121 Ostrzeżenie: 0
Gustine prawdę pisze. Ochrona to rzecz podstawowa chyba, że chcesz szybko zmienić kocioł.

Z pomocą leON22 podkręcałem u siebie parametry spalania grupowego. Jak masz chęć - popatrz także jak to u mnie wygląda - OEPM 14kW z tym, że opał opałowi nierówny i całość będziesz musiał dostroić sam lub z pomocą ludzi z forum.

U mnie wszystkie pompy pracują prawie non-stop - mieszacz podłogówki ma minutę przerwy co godzinę
2019-11-18 21:20
  DamianOwczarek-zablokowany Posty: 0 Ostrzeżenie: 0
Ochrona włączona już na stale

Grupowe powoli w ciągu dnia ogarniam ale za bardzo mi się palenisko zapada. Za mało podan%

Co może być przyczyną że na automacie ecoal kocioł się wygasil w nocy w trakcie grzania? 
2019-11-18 23:55
  leON22 Posty: 6493 Ostrzeżenie: 3
1 ) Włączona ale nie na stałe , szkoda mi tej pompy CWU jak elektroniczna , to wróżę jej niedługi żywot , bo co chwilę się włącza i wyłącza 
2 ) Co do "krateru" w palniku, to albo za mocno dmuchasz, albo za mało podajesz albo jedno i drugie pewny Widzę , że na auto dmuchawa "chodzi" na 33% ,a Ty dowaliłeś do pieca cyt : "Przy dmuchawie 37proc paliło się dużo słabiej niż na automacie więc dałem pp 43% żeby ogień był mocniejszy. Dobrze zrobiłem? " Sam sobie odpowiedz
3 ) Co do wygaszenia kotła w automacie, to spójrz na swój wykres on jak Cyganka prawdę Ci powie Kocioł dobił prawie do 72st po czym , co miał robić - grzać  Ochrony powrotu brak , temp CWU zadana tylko 43st , a w nocy od 24-8.00 wyłączona  Stary masz kocioł na paliwo stałe z podajnikiem , a palisz w nim jak w "śmieciuchu" w ramach oszczędności wyłączasz podstawowe funkcje odpowiedzialne za prawidłową pracę Twojego kotła   To po jakiego grzyba kupiłeś takie "cudo" automat z podajnikiem , jak chcesz w nim podpalać jak "kozą"  
Problem dla tych Twoich skąpych żeby nie powiedzieć chytrych i zbyt oszczędnych ustawień tkwi w parametrach paodtrzymania . Wydłuż czas pracy podajnika na 10s , czas postoju zmień na 30min , ilość powtórzeń 3x , moc dmuchawy 40% , to tyle albo aż tyle . Reszta jak wcześniej pisałem , bo widzę że szkoda dla Ciebie mojego czasu 
dodane 2019-11-18 23:55PS. Już pewnie nie jeden na tym Forum, z tej oszczędności "usrał się po same pachy" taka mała aluzja od młodego "dziadka"
2019-11-19 11:31
  DamianOwczarek-zablokowany Posty: 0 Ostrzeżenie: 0
Źle odebrałem to co napisałem - nie jestem chytry. Dobra pozmieniałem wszystko co mi podpowiedzi aleś i zobaczyny czy będzie poprawa

Popma od cwu to stara pancerna pompa grundfossa?, wątpię żeby coś jej się stało a jak padnie to się kupi nowa

Leon dziękuję Ci za pomoc, nie marnujesz swojego czasu doradzajac mi, uważnie słucham twoich uwag  
2019-11-19 17:49
  toriman Posty: 121 Ostrzeżenie: 0
Na Twoich wykresach widać oscylacje na temperaturze powrotu i temperaturze za zaworem 4D. Jeżeli możesz - zmniejsz albo zwiększ bieg którejś z pomp - obiegowej albo CWU.
2019-11-19 18:57
  DamianOwczarek-zablokowany Posty: 0 Ostrzeżenie: 0
Cwu jest na najniższym biegu, Pompa od obwodu co1  jest na posrednim
2019-11-19 20:19
  toriman Posty: 121 Ostrzeżenie: 0
Spróbuj także innych biegów, np. CWU bieg 1 oraz CO1 bieg 1 o ile pompa CO1 daje radę. Może wtedy oscylacje ustaną.
Wykresy jak dla mnie sugerują jakieś zakłócenia przepływu wody w obiegach.
2019-11-19 21:23
  DamianOwczarek-zablokowany Posty: 0 Ostrzeżenie: 0
Ja to samo zauważyłem jakiś czas temu a mianowicie gdy miałem wyłączona ochronę powrotu to w momencie gdy załącza la się pompa Cwu aby grzać wodę to automatycznie pompa CO1 słabiej ponpowala wodę na dom i temp na grzejnikach spadała. Pompa CO1 w tej chwili chodzi na 1/4 mocy, Pompa Cwu na 1 biegu, za chwilę podkrece pompę co1 i zobaczyny na wykresie czy się wyrowna
2019-11-19 22:22
  toriman Posty: 121 Ostrzeżenie: 0

Dlatego też najlepiej stabilizować pracę układu z działającymi non-stop pompami. Wtedy da się jakoś bez sprzęgła hydraulicznego zapanować nad pracą instalacji.

Widzę na wykresach, że się trochę uspokoiło. Poobserwuj i poeksperymentuj zanim zima złapie
2019-11-19 23:55
  leON22 Posty: 6493 Ostrzeżenie: 3
toriman napisał » 2019-11-19 17:49
Na Twoich wykresach widać oscylacje na temperaturze powrotu i temperaturze za zaworem 4D. Jeżeli możesz - zmniejsz albo zwiększ bieg którejś z pomp - obiegowej albo CWU.

Oscylacja , czy raczej "piła " na wykresie powrotu spowodowana jest wyłączaniem pompy cwu po osiągnięciu zadanych temp cwu i zadanej powrotu 47st + 2st histerezy . Za zaworem 4D wynika z różnicy zadanej temp.kotła 55st i podbiciu jej o 5st w automacie do 60st . Różnice te powodują takie wahnięcia temp.za zaworem  Do stabilizacji pracy kotła proponuję pracę w spalaniu grupowym . Temp.kotła 60st , powrót 50st , Cwu 55st
dodane 2019-11-19 23:55PS. Pisałem wyżej i @toriman, o ciągłej ochronie powrotu i pracy non-stop pompy Cwu ale pewnie Damian ma problemy w czytaniu ze zrozumieniem   Chcesz prostych kresek zastosuj się do zaleceń inaczej kombinuj sam 
Pierwsza stronaPoprzednia strona1 / 2Następna stronaOstatnia strona
Użytkownicy online: gwarek, Lewiatan, m4rjan, szery10, Wojciuirl