W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Kocioł i solary, podwójne sterowanie CWU Subskrybuj
2019-10-20 17:47
  mariusz73 Posty: 0 Ostrzeżenie: 0

Witam forumowiczów,

Mam taką sytuację, sterownik solarów kontroluje pompę CWU, załącza ją gdy:
- woda w bojlerze przekracza 70C, wtedy piec CO działa jak chłodnica, aby schłodzić solary
- woda na wyjściu pieca ma ponad 40C i w bojlerze jest chłodniejsza niż na piecu
W takim układzie piec nie steruje pompą CWU, ale skutecznie ją ogrzewa.


Mam piec Ogniwo Eko Plus M 14kW, w piecu wyłączyłem obwód CWU, ale kilka dni temu mieliśmy silne wiatry i piec rozbujał się do72C i włączył pompę CWU, pomimo, że jej de facto nie ma podłączonej. Pomyślałem, że dobrze by było zrobić podwójne sterowanie, tak żeby zimą piec sterował pompą CWU.


Wykorzystałem przełącznik krzywkowy 3-fazowy typu 2-0-1 i tak połączyłem kabelki, że solary sterują pompą w pozycji 2, a piec w pozycji 1. Działa, ale ... nie mam dla pieca informacji z czujnika temperatury CWU z bojlera, bo jest tam czujnik z solarów. Można by przekładać czujniki, tak jak przełączam sterowanie pompy CWU, na zimę i na lato, ale nie jest to zbyt eleganckie.  Znacie jakiś model podwójnego czujnika temperatury? Tak żeby wychodziły z niego 4 kabelki, jedna para do sterownika solarów, a druga do sterownika pieca. Trudno będzie upchać dwa czujniki w pochwie bojlera, opcjonalnie rozważałem zamocowanie drugiego czujnika CWU przy grzałce elektrycznej, jest tam kawałek gołej stali o temperaturze zbliżonej do temp wody.



dodane 2019-10-20 17:47Pojechałem dzisiaj do rodziców, obejrzałem dokładnie bojler, "od ściany" słabo było widać wejście na czujnik. Da się włożyć drugi czujnik w dziurkę, była tam blaszka dociskająca czujnik do ściany. System działa
2019-10-20 18:09
  Jerrys Posty: 10 Ostrzeżenie: 0
Rozwiązań jest kilka zależnie od sterownika solarnego.
W moim przypadku pompe CWU niestety przejoł w pełni sterownik solarny - mam czujnik od tego sterownika w stronę pieca i on steruje załączaniem pompy zarówno na grzanie CWU jak i chłodzenie latem.
W innym przypadku mozna realizować na przekaźnikach ...
Użytkownicy online: derek71, roman19, Zuzia1