W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Termometry bezprzewodowe jako termostaty Subskrybuj
2019-08-23 09:33
  juzo Posty: 102 Ostrzeżenie: 0
Witam wszystkich!

Jestem nowy na forum, dodatkowo jestem początkującym "palaczem" przed którym pierwsza zima z obsługą pieca. Kocioł który zakupiłem to Tilgner 14KW wspierany przez sterownik Ecoal v3.5, zawór 4D z siłownikiem, pompa CO oraz pompa CWU. Piec dopiero będzie miał swój rozruch - stoi podłączony i hydraulikowi pozostało uzupełnić wodę w instalacji i wykonać próby.

A więc drodzy forumowicze - czy macie jakieś zalecane nastawy dla tego kotła? Czy w automacie mam jakoś korygować podawania/dmuchawy?

I drugie pytanie - chciałbym zakupić moduł radiowy oraz dwa czujniki temperatury. Jeden z czujników będzie na piętrze, drugi w salonie. Czy zadziała to na zasadzie - zadaję temperatury na czujnikach i po spadku temperatury na jednym z czujników poniżej zadanej piec włączy pompę i zacznie dogrzewać (czyli jak typowy zwarciowy termostat)? Chciałbym wiedzieć czy lepiej kupić te czujniki czy też normalny bezprzewodowy termostat (chociaż osobiście wolał bym czujniki jeśli zasada działania będzie taka sama).

Z góry dziękuję za odpowiedź
Po rozruchu udostępnię sterownik. 

2019-08-23 13:57
  leON22 Posty: 6507 Ostrzeżenie: 3
Nie ma zalecanych ustawień dla żadnego kotła na paliwo stałe. Niestety ustawienia musisz dobrać sam w zależności od posiadanej instalacji i opału. Zacznij od automatu i ustawień fabrycznych. Dopiero jak coś będzie nie tak korekta j/w napisałeś na +/- Co do czujników to temp. wew. może sterować tylko jeden z nich w zależności, który obwód co wybierzesz, drugi tylko do wskazań temp. wew  
2019-08-23 14:10
  pawel3 Posty: 496 Ostrzeżenie: 0
Witam, odnośnie czujników skontaktuj się z działem obsługi 605 780 882. Wszystko Ci omówimy telefonicznie. Jeżeli będziesz miał też pytania odnośnie spalania to postaramy się odpowiedzieć, podpowiedzieć na co zwracać uwagę. Tak jak Leon napisał trzeba palić i troszeczkę poobserwować a w razie potrzeby korygować.
PS
Odnośnie czujników bezprzewodowych. Aby skonfigurować czujniki sterownik musi być podłączony do internetu.
pozdrawiam
2019-08-23 21:14
  leON22 Posty: 6507 Ostrzeżenie: 3
Właśnie miałem o tym napisać , thx pawel3 
juzo podłącz sterownik do netu i udostępnij go . To podstawa żeby Ci w niedalekiej przyszłości i zbliżającym się sezonie grzewczym , cokolwiek pomóc w ogarnięciu kotła
2019-08-26 07:34
  juzo Posty: 102 Ostrzeżenie: 0

IeON22, pawel3 - dziękuję za odpowiedzi. Sterownik udostępniłem. Mam jednak dodatkowe pytania

1) Moim zdaniem hydraulik źle podłączył czujnik temperatury powrotu, wrzucam zdjęcie instalacji. Opisując to co widzicie - na zaworze 4D: z prawej wejście wody z pieca, z dołu powrót wody do pieca, z lewej powrót wody z grzejników, z góry ciepła woda na grzejniki. Hydraulik przyczepił czujkę temperatury na powrocie wody z grzejników. Nie mogliśmy uruchomić ciepłej wody na grzejniki bo jak stwierdził jest zbyt ciepło na dworze i zawór 4D ciągle się zamyka. Jak poszedł to pogłówkowałem i stwierdziłem, że czujnik jest chyba źle podłączony bo powinien być na powrocie wody z zaworu 4D do pieca (a nawet pod kolankiem z którego wraca też woda z CWU). Przełożyłem czujnik pod te kolanko pod zaworem 4D i wszystko zaczęło magicznie działać. Moim zdaniem wcześniej było błędne koło - czujnik powrotu wykrywał zbyt niską temperaturę i zamykał obieg na grzejniki. Zamykając obieg na grzejniki to nigdy nie osiągnął by temperatury na powrocie z grzejników. Czy dobrze zrobiłem przerzucając ten czujnik pod zawór 4d? Na zdjęciu widać czujnik przyklejony zieloną taśmą jeszcze przez hydraulika przed przełożeniem przeze mnie na rurę obok pod kolankiem powrotu z CWU. 

2) Temperatura na piecu dochodzi do 70 stopni pomimo zadanej 55 stopni, czy moje ustawienia można jakoś zmienić żeby jednak była ok 60? W tej chwili piec wygasiłem bo za gorąco za oknem i lepiej korzystać z solarów ale chciałbym mieć możliwość uruchomienia pieca na samą CWU jak więcej rodziny się zjedzie

3) jak włączyć powiadomienia o alarmach żeby dostawać je na maila? Można coś takiego zrobić?

4) Przez przypadek nadałem złą nazwę urządzenia "Juzo_Eilgner_14KW_150m2" Zamiast "Juzo_Tilgner_14KW_150m2" - można to gdzieś zmienić bo jeśli ktoś szuka po producencie kotła to jednak mnie nie odnajdzie

Z góry dziękuję za cierpliwość do mojej osoby - człowiek mieszkał całe życie w bloku a teraz musi jakoś zadbać o to "ognisko domowe"

Zdjęcie instalacji:



2019-08-26 11:03
  pawel3 Posty: 496 Ostrzeżenie: 0

Witam

1) Odnośnie czujników powrotu i pozostałych.
- Czujnik powrotu jest zamontowany wraz z sterownikiem. Instalator powinien miedzianą część czujnika przymocować do rury powrotnej (króćca powrotnego z instalacji)

- Czujnik Zaworu. Chyba o ten czujnik Ci chodzi. Czujnik ten jest dokładany luzem. Wykorzystujemy go w przypadku instalacji z zaworem xD wyposażonym w siłownik. Czyli Twoja instalacja. Miedzianą część mocujemy do rury za zaworem która ogrzewa nasz dom, idąca na grzejniki. W tym przypadku jest to rura pionowa z pompą. Proszę czujnik przymocować jak najdalej za zaworem (jeżeli sięgnie przewód to za pompą za zaworem odcinającym).
2) Ogrzewanie Cwu latem proponuję następujące ustawienia

Ustawienia kotła > Tryb pracy „Lato”
Parametry zaawansowane > Typ podajnika > Ustawiamy „Retortowy grupowe”
Parametry spalania> Retortowy grupowe > Moc Min ustawić „8kw”> Moc Max ustawić „8kw”>
Moc dmuchawy dla 8kw 35% (w przypadku nieprawidłowego spalania się węgla parametr ten
korygować > ilość powtórzeń zostawiamy bez zmian czyli „4”
Dodatkowo proszę ustawić parametry podtrzymania ( parametr ten zostawiamy do Lata i Zimy
Parametry zaawansowane > algorytm wygaszania kotła, ustawić „tylko w grzaniu”
Parametry spalania > retortowy eCoal > parametry podtrzymania >
Czas pracy podajnika 10s
Czas postoju podajnika 40 min
Czas krótkiej przerwy 20s
Ilość powtórzeń 2
Moc dmuchawy 45

3) Powiadomienia

Przechodzimy do urządzenia. Po lewej stronie wybieramy zakładkę Powiadomienia > Dodaj rekord i wybieramy meil. podajemy meila i ok. Powiadomienia meilowe są darmowe i przychodzą wszystkie alarmy. Możemy w ten sposób podać kilka meili np pozostałych mieszkańców

Powiadomienia SMS są płatne. Trzeba najpierw wykupić w naszym sklepie pakiet sms kosztuje 12,30zł. Procedura dodawania powiadomień jest taka sama jak w meilach tylko z tą różnicą że z listy musimy wybrać jakie zdarzenia alarmowe mają przychodzić.

4) Przechodzimy na urządzenie w prawym rogu klikamy na nazwę i ją zmieniamy 
2019-08-26 11:09
  leON22 Posty: 6507 Ostrzeżenie: 3
Witam
Ad.1) Czujnik powrotu powinien być zamontowany jak najbliżej króćca wchodzącego do kotła ( wtedy będzie to optymalna jego pozycja i wskazania zbliżone do faktycznej temp.powrotu )
Ad.2) Przy pracy w automacie temp. zadana kotła podbijana jest dodatkowo o 5st w przypadku braku odbioru ciepła może przekroczyć o więcej tak jak w Twoim przypadku aż o 15st . Zmniejszyć czas podawania i skorygować na minus moc dmuchawy ( oczywiście wymaga to obserwacji palnika , czyli czy opał dobrze się spala nie tworzą się spieki "kalafiory" lub powstaje "krater" itp. 

Reszta jak napisał @pawel3 , powodzenia

PS. Problemem może okazać się ( ale nie musi ) ustawienie ochrony powrotu przez zawór 4D . Nadchodzący sezon grzewczy zweryfikuje , czy zawór 4D da radę ogarnąć temp. powrotu ( powinien bo powrót ma w tym przypadku priorytet )  i dać właściwą temp. z zaworem 4D w obieg CO ?  pewny
2019-08-27 14:36
  juzo Posty: 102 Ostrzeżenie: 0
Wielkie dzięki Panowie za pomoc!

Zastosuję ustawienia przy następnym rozpaleniu i będę obserwował zgodnie ze wskazówkami. Czujnik przełożony blisko wejścia powrotu do pieca więc powinno być teraz prawidłowo. Muszę jeszcze zamówić moduł bezprzewodowy i termometry bo dostałem info, że moduł jest ponownie dostępny na stronie sklepu.

Dziękuję jeszcze raz i pozdrawiam 
dodane 2019-08-27 14:36Mam jeszcze jedno pytanie - co stałoby się w przypadku osiągnięcia temperatury pieca blisko 100 stopni? Czy sterownik pomimo trybu lato otworzył by zawór 4d i uruchomił pompę na grzejniki? 
2019-08-27 14:42
  leON22 Posty: 6507 Ostrzeżenie: 3
Dokładnie tak jak piszesz sterownik przejdzie w tryb zabezpieczenia przed przegrzaniem już przy 75 st  
2019-08-27 14:43
  pawel3 Posty: 496 Ostrzeżenie: 0
75 stopni załącza pompę CWU.
ok 82 załącza wszystkie pompy.
jeżeli jest zawór 4d do Co to otwiera na maxa jeżeli jest podłogowka to do maxymalnej za zaworem
2019-08-27 14:47
  leON22 Posty: 6507 Ostrzeżenie: 3

pawel3 jak zwykle szybszy, czujny i na miejscu, widzę nowy przypływ energii po urlopie  
2019-08-28 10:02
  juzo Posty: 102 Ostrzeżenie: 0
Super, dziękuję za odpowiedź. Trochę mnie to uspokoiło bo wolę nie sprawdzać co by się stało po zagotowaniu wody w kotle  
Użytkownicy online: bezdymu2019, Daro80, Tottoro, wiesiek1980, wiki, zofie