W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Pompa Mieszająca i zawór 4d. Subskrybuj
2019-02-10 17:57
  JaQb303 Posty: 2 Ostrzeżenie: 0
Witam, jestem świeżym posiadaczem OEPM 20 którym zastąpiłem starego kopciucha po awarii więc była szybka akcja wymiany. Mam dwa pytania do doświadczonych forumowiczów i proszę o wyrozumiałość.
1. Mam zawór 4d bez siłownika, a kotłownia znajduje się w pomieszczeniu gospodarczym jakieś 10 metrów od budynku ogrzewanego. Instalacja w ziemi z tego co wiem jest poprowadzona rurami stalowymi i niezbyt dobrze ocieplonymi. Temperatura powrotu z tego powodu (tak mi się wydaję) jest za niska bo oscyluje mniej więcej koło 37 stopni. I teraz pytanie czy mogę wstawić przed zaworem 4d pompę mieszającą łącząc zasilanie z powrotem i czy w ogóle to pomorze?
2.  W budynku mieszkalnym mam dwa oddzielne mieszkania które od niedawna są połączone do jednego mojego kotła. W tym drugim mieszkaniu ostatni grzejnik nie działa i mam wrażenie, że pompa w moim co nie daje rady. I pytanie czy można dołożyć jeszcze jedną pompę na ten drugi jakby obwód (mieszkanie)?
2019-02-10 18:16
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
1/ Bojler CWU jest w kotłowni czy mieszkaniu?
Jakiej średnicy sa rury obiegu kocioł -4D a jakiej obiegu instalacyjnego? Wstawienie dodatkowej pompy na pewno pomoże.
2/Zakręć grzejniki "na linii" do tego ostatniego niegrzejącego. Czy po zakręceniu grzeje? Jaka jest to pompa?
2019-02-10 18:32
  JaQb303 Posty: 2 Ostrzeżenie: 0

Bojlera nie mam wcale. Rury z kotła do zaworu 4d to miedź 28 i dalej już przechodzą w 1 cal i w zasadzie cały obwód idzie już 1 calem. Problem z zakręceniem grzejników niestety jest taki że nie wszędzie one są i próbowałem już zakręcać te które są i niestety ten ostatni grzejnik nie wystartował. Pompę wymieniłem już na 25-80.
Ta pompa mieszająca może być to zwykła pompa co?
2019-02-11 13:27
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
        W Twojej sytuacji widziałbym pompę kotłową na rurze z mieszacza 4D do powrotu kotła. Pompa CO musiałaby oczywiście chodzić cały czas, tak samo jak pompa kotłowa. Przepływ ograniczysz zaworem grzybkowym za pompą kotłową, ewentualnie dasz pompę z płynną regulacją przepływu, np. Wilo Yonos Pico starszego typu. Pompa "40" w zupełności wystarczy.
       Za pompami zawory zwrotne sprężynowe. 

      Co zaś do obiegu grzejników, to pompa "80" jest naprawdę mocna i problem z ostatnim grzejnikiem moim zdaniem jest efektem złej regulacji albo jego zapowietrzeniem a nie słabej pompy.

2019-02-11 16:43
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
ja to bym tam wstawił pompke  cyrkulacyjna 5W np. wilo star nova 
Pompa ma juz zawór kulowy na srubokręt i zawór zwrotny  , podłaczenie 1 cal
2019-02-11 17:11
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
Jeszcze nie tak dawno sam sugerowałem pompy cyrkulacyjne CWU jako kotłowe. Np. LFP Erga ze względu na wielostopniową regulację przepływu. Sęk w tym, że te pompy się do tego nie nadają, bo są do wody czystej i na pewno straci się gwarancję.
2019-02-11 17:14
  JaQb303 Posty: 2 Ostrzeżenie: 0
Pompa CO chodzi cały czas tak czy tak. A jeszcze muszę dopytać czy pompę mam wstawić przed zaworem 4d z zasilania do powrotu i temperaturę korygować tym zaworem grzybkowym?

Z tym grzejnikiem jeszcze powalcze w wolnej chwili. 
2019-02-11 17:47
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
Pisałem wcześniej: " W Twojej sytuacji widziałbym pompę kotłową na rurze z mieszacza 4D do powrotu kotła"
2019-02-12 06:38
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
gmaj22 napisał » 2019-02-11 17:11
Jeszcze nie tak dawno sam sugerowałem pompy cyrkulacyjne CWU jako kotłowe. Np. LFP Erga ze względu na wielostopniową regulację przepływu. Sęk w tym, że te pompy się do tego nie nadają, bo są do wody czystej i na pewno straci się gwarancję.



W sumie racja 
Ale patrzac na to z drugiej strony to ta woda kotłowa pomimo to że jest "czorno " ma mniej kamienia niż  ta czysta woda z bojlera , a w samym bojlerze to tez cuda takie potrafią być
No ale z producentem nie ma co dyskutować . 
2019-02-12 09:41
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
Jedynym pozagwarancyjnym kryterium jest zapewnienie odpowiedniego przepływu i ciśnienia napływu. Jeśli do osiagnięcia wymaganej temperatury powrotu wystarczy "przewalić" do 250-400 l/h z zasilania do powrotu, to taka pompa na rurce Cu 18 lub Cu22 w zupełności wystarcza. Oczywiście należy pamiętać o filtrze przed nią i zaworze zwrotnym za nią.
Powyższa opcja to raczej przy typowej pompie przewałowej, bo jeśli miałaby byc to pompa na powrocie z 4D, to zdecydowanie większa, np. Wilo Yonos Pico "40 stka"
Użytkownicy online: adi_al, alek2104, bruno62, emaz, gsolarski, JDziuk2022, jolmarkal, piotr67