W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Korekta ustawień. Subskrybuj
2018-12-18 19:30
  Walduli Posty: 20 Ostrzeżenie: 0
Witam

Proszę doświadczone osoby o "rzucenie okiem" na moje ustawienia i ewentualne sugestie czy coś jest do korekty. Palę na grupowym i ostatnio czasami nie rozumie dlaczego kociołek pali tak a nie inaczej, np wczoraj czy dzisiaj pali całkiem inaczej niż 4 dni temu.
Dodatkowo zapytam o ochronę powrotu, jaka temperatura byłaby najbardziej odpowiednia czy moje 42* to nie za mało? Nie wiem czy nie popełniam błędu bo regulując ustawienia pieca nie zwracam uwagę że termostaty na grzejnikach mogę mi zakłócać ustawienia, no i na koniec czy z mojego średniego spalania da się jeszcze coś urwać czy raczej nie mam na co liczyć

Dziękuję za wszelkie sugestie i podpowiedzi.

2018-12-19 01:11
  krzysiekw54 Posty: 4 Ostrzeżenie: 0
Moje wykresy to są fajne, ale moja kotłownia jest około 6m poza budynkiem mieszkalnym. Ile piec spali, tyle spali, nie walczę z tym, bo na taką instalację się zdecydowałem. Niestety, na PC nie starczyło.
2018-12-19 23:37
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
Walduli , faktycznie kociołek pracuje bardzo niestabilnie  42st na ochronie powrotu przez pompę CWU to za mało . Pompa powinna pracować non-stop , podnieś powrót na min.50st Dodatkowo w Obwody CWU masz włączony priorytet CWU ( histereza#2 inna niż 30st ) nie wiem czy celowo , czy przez przypadek tak ustawileś  Polecam lekturę instrukcji obsługi sterownika , żebyś wiedział o co chodzi  
Skoro masz termostaty na grzejnikach , to wyłącz w Obwody CO regulator pogodowy jest aktywny , ustaw na sztywno temperaturę zadaną za zaworem 4D , powiedzmy 50st , a temp. w pokojach reguluj głowicami
2018-12-21 00:49
  Walduli Posty: 20 Ostrzeżenie: 0
leON22 - ustawiłem zgodnie z Twoimi zaleceniami:
- min powrotu 50 ale pompka się nie włączyła bo 4D tak przymknął że było na powrocie około 60*C
-histereza#2 CWU zmieniłem na 30, wcześniej miałem mniej bo jak się wykąpały w domu 3 osoby to czwarta musiała czekać aż się nagrzeje woda, dlatego był ustawiony priorytet
- rozumie że miałem wyłączyć regulator pogodowy dla zaworu 4D - wyłączyłem i ustawiłem na stałe na razie 46*C
zobaczymy co teraz będzie,, ja byłem nastawiony raczej iść w drugim kierunku czyli termostaty na grzejnikach odkręcić na maks a regulować np 4D, dlaczego np. wyjeżdżamy na święta na dwa dni, ustawiając termostaty powiedzmy na 18,5 nie jestem w stanie ich zmienić przed powrotem - może nie sprecyzowałem termostaty na grzejnikach mam zwykłem za 35zł - nie sterowane elektronicznie od producenta sterownika.
Jak ustawić pracę pomp po dogrzaniu?

2018-12-21 01:13
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
Walduli napisał » 2018-12-21 00:49
leON22 - ustawiłem zgodnie z Twoimi zaleceniami:

Jak widać nie do końca , cyt.: "- rozumie że miałem wyłączyć regulator pogodowy dla zaworu 4D - wyłączyłem i ustawiłem na stałe na razie 46*C" , a miało być min 50 st  
Podnieś zadaną temp. CWU na 60 st , to może wtedy wykąpią się 4 osoby , ale chyba nie ma takiej możliwości jak będą się kąpać po kolei , chyba że w tej samej wodzie  Pompa CWU będzie pracować cały czas
Chcesz regulować zaworem 4D - nie ma problemu , tylko wtedy musisz odpowiednio ustawić krzywą grzania za zaworem 4D  
PS. Wyłącz również regulator pogodowy dla temp.kotła , ustaw na stałe 60st Regulator pogodowy temp.kotła można włączyć jak nie masz czym sterować temp.wew. pomieszczeń , czy temp. za zaworem 4D , kiedy w obieg CO "leci" taka sama temp. jak na kotle
2018-12-21 15:04
  Walduli Posty: 20 Ostrzeżenie: 0
Teraz ustawiłem już dokładnie z zaleceniami, jeśli coś jeszcze to proszę o info, a ja oserwuję co i jak

dodane 2018-12-21 15:04Nadal pompka CWU pracuje w trybie przerywanym.
2018-12-21 23:18
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
Podnieś temp.powrotu na 55st , histereza kotła 0.2st , przejście na moc max 1st , dodaj 2 podania dla 8kW i dmuchawa  36% , dla 12kW - 38%
2019-01-02 12:28
  Walduli Posty: 20 Ostrzeżenie: 0
leON22 poustawiałem zgodnie z zaleceniami, trochę obserwowałem i ogólnie teraz wszystko jest bardziej stabilne, mam jeszcze takie spostrzeżenie, może tak ma być ale np w dniu wczorajszym kociołek grzał cały czas przez około 5 godzin, jakby nie mógł nagrzać, patrzyłem na palnik podczas palenia wyglądało to jak na załączonym zdjęciu. Wydaje mi się że płomień jest za mały żeby szybko nagrzać kocioł, ale może mi się wydaje i tak powinno być.


Dla wyjaśnienia po bokach na palniku ma połówki cegły szamotowej, głównie po to żeby popiół nie spadał na boki i nie leciał poza szufladę. Może lepiej je wyciągnąć?
Ps. Przy okazji Wszystkiego Najlepszego w Nowym Roku 
2019-01-02 14:21
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
Jak Ci przez te cegły nie spieka opału, to możesz je zostawić Co do ustawień grupowego jak długo dobija do temp. zadanej , to dołóż po jednym podaniu na obu mocach i dodaj po jednym oczku wiatru albo przejdź na wyższe moce w grupie czyli 12/16kW po 4 podania , dmuchawa 38/40%
2019-01-03 14:36
  Walduli Posty: 20 Ostrzeżenie: 0
Ok, szamotki usunięte bo faktycznie trochę spieków robiło - płomień teraz większy więc na razie nic więcej nie będę zmieniał, zobaczę ze dwa dni czy będzie lepiej.
dodane 2019-01-03 00:30Już widzę że po zabraniu szamotek kocioł szybciej się nagrzewa ale również szybciej wychładza, co zresztą widać też na wykresie, również po histogrmach widać dużą zmianę. Nie wiem dlaczego ale całkiem inaczej reaguje na histerezę - ustawiona na 0,2 i 1 a kocioł przechodzi na maks jak temperatura spadnie o prawie 4*C - wcześniej było to bardziej stabilne, pewnie szamotki trzymały ciepło.
dodane 2019-01-03 00:32Również temperatura spalin jest wyższa o około 30*C mimo ujęcia po 1 na dmuchawie.
dodane 2019-01-03 00:38
dodane 2019-01-03 14:36Jednak wygląda na to że jest jeszcze gorzej, dziś pali cały czas od około 7:30, zużycie wydaje mi się że dużo za duże - około 23kg/dobę.

Użytkownicy online: BLUMII, czerskiandrzej, MrFugazi, zibi20061