W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  bruli.pl v3.5  Ustawienie parametrów kotła Kamen 14kw Subskrybuj
2018-11-09 09:28
  krolikkuba Posty: 7 Ostrzeżenie: 0
Cześć,

Od kilku miesięcy bacznie obserwowałem forum, podobało mi się wsparcie i zaangażowanie w pomoc innych grupowiczów dlatego zdecydowałem się na zakup kotła Kamen 14kW ze sterownikiem bruli v3.5
Początkowo myślałem że bez problemu poradzę sobie z ustawieniami kotła, lecz dziś zwątpiłem.....
Dom 130m2, ocieplony 20 lat temu, okna plastikowe.
Zawór 4 drogowy z siłownikiem, jedna pompa CWU i jedna CO.

Sterownik nie może osiągnąć zadanej temperatury w domu czyli 21-22stopnie. Tak samo nie mogę osiągnać wyższej temperatury za zaworem 4D. Dodatkowo temperatura spalin wg mnie jest zbyt wysoka.
Aktualnie palę retopalem.

Będę wdzięczny za każdą sugestię.

Kuba
2018-11-09 09:56
  energotop Posty: 95 Ostrzeżenie: 0
Masz włączoną ochronę powrotu poprzez zawór 4D dlatego za mało ciepłego czynnika idzie na układ. 
2018-11-09 11:22
  z.seczkowski Posty: 45 Ostrzeżenie: 0
Tak jak poprzednik masz ustawioną ochronę powrotu zawór 4D na poziomie 47 st. A zawór ma priorytet ochronę powrotu i dlatego więcej się nie otwiera. Należy zmniejszyć tą temperaturę  o kilka stopni ale nie mniej niż 40 st.
Lub przełączyć ochronę powrotu na pompę CWU
2018-11-09 12:16
  krolikkuba Posty: 7 Ostrzeżenie: 0
dzięki Panowie za sugestie, spróbuje zmniejszyć temp powrotu na 42 stopnie, 
a czy w przypadku ochrony powrotu poprzez pompe CWU dużo ciepła niepotrzebnie cały czas dogrzewa wodę w boilerze? 
2018-11-09 12:31
  anaana Posty: 649 Ostrzeżenie: 0
Bojler ocieplony? Blisko kotła? Jeśli tak to będzie wodą w bojlerza cały czas ciepła i będzie chroniony powrót.
2018-11-09 14:30
  krolikkuba Posty: 7 Ostrzeżenie: 0
Boiler ocieplony, tuż nad kotłem. Sprawdzam teraz jak będzie działać piec z chronionym powrotem poprzez 4D, a potem spróbuje przez CWU.
2018-11-09 14:53
  z.seczkowski Posty: 45 Ostrzeżenie: 0
Jeśli ochrona powrotu jest u Pana na 42 st. to zawór będzie się otwierał po przekroczeniu 44 st. Też nie wiadomo czy u pana jest grawitacja w małym obiegu. Jeśli nie ma, to ochrona powrotu zaworem 4d będzie niemożliwa, pozostanie tylko pompa CWU. Tak jest w mojej instalacji.
2018-11-09 15:04
  krolikkuba Posty: 7 Ostrzeżenie: 0
Czy jest sposób na sprawdzenie czy jest przepływ grawitacyjny w małym obiegu?  hydraulik nie założył mi żadnej pompy kotłowej, pytanie dlaczego nawet o niej nie wspomniał.
2018-11-09 15:39
  energotop Posty: 95 Ostrzeżenie: 0
Jeżeli zrobił zgodnie ze sztuką czyli zawór i rury w obiegu kotlowym mają średnicę wyjścia z kotla to pompa w obiegu kotłowym nie jest wymagana. 
2018-11-09 17:32
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Nie same średnice rur maja znaczenie 
Zawór musi być też na odpowiedniej wysokości , żeby działała grawitacja , no i oczywiście łagodne łuki a nie nawalone kolanek  
2018-11-09 17:59
  energotop Posty: 95 Ostrzeżenie: 0
A na kolankach nie będzie działać? Raczej tylko idiota zamontuje zawór poniżej kotla. 
2018-11-09 18:05
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
He widziałem zawory 4d  montowane na wysokości króćca   kotła , na każdym kolanku jest dodatkowy  opór hydrauliczny .
4d działają  dobrze  w zakresie 0-40% otwarcia  , oczywiscie aby dogrzewały powrót musi być  temp. zasilania  na tyle wysoka aby uzyskać odp temp zasilania grzejników , podłogówki , jak i powrotu na małym obiegu 



2018-11-10 10:31
  z.seczkowski Posty: 45 Ostrzeżenie: 0
Czemu ustawiłeś temperaturę załączenia pomp na 51 st. Trochę za wysoka.
2018-11-12 22:35
  krolikkuba Posty: 7 Ostrzeżenie: 0

Z.seczkowski dziękuję za uwagę, zmieniłem temp na 40st. Teraz walczę w z kalafiorami na palniku, zmniejszam po 2% nadmuch. Za dobę zobaczę co z tego wyjdzie.
Czy ktoś może rzucić okien na mój histogram? są jakieś wskazówki jak go czytać?
2018-11-13 16:44
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
Zwiększ moc dmuchawy dla mocy min na 38% , w/g histogramu na mocy min ( wysoki niebieski słupek po prawej stronie wykresu - nie dopala , mieszanka za bogata) analogicznie jakby wysoki słupek był po lewej stronie wykresu ( za wysoki nadmuch mieszanka za bogata ) . Użyj szukajki jest tam sporo tematów o histogramie . Miłej lektury Np.
Cyt.: 
Jak czytać Histogram:

Histogram (cyt. Wikipedia) to jeden z graficznych sposobów przedstawiania rozkładu empirycznego cechy. Składa się z szeregu prostokątów umieszczonych na osi współrzędnych. Prostokąty te są z jednej strony wyznaczone przez przedziały klasowe (patrz: Szereg rozdzielczy) wartości cechy, natomiast ich wysokość jest określona przez liczebności.
W naszym przypadku na osi X zgrupowane są czasy postoju podajnika o rozdzielczości 10 sek. Im wyższy słupek, tym więcej razy wystąpił określony czas postoju. Z lewej strony Histogramu mamy krótsze czasy postoju zaś z prawej strony czasy dłuższe. 

Czasy postoju są zależne od intensywności pracy dmuchawy – im wyższe obroty dmuchawy  - tym proces spalania jest szybszy, im niższe obroty dmuchawy – tym proces spalania jest wolniejszy.

Czas postoju nie może być za krótki – zbyt intensywne spalanie (lewa strona Histogramu) oraz zbyt długi – zbyt wolne spalanie (prawa strona Histogramu).Rozłożenie słupków na Histogramie dokumentuje działanie algorytmu spalania grupowego. Jeśli wysokie słupki pojawią się przyklejone do prawej strony Histogramu świadczy to o tym, że algorytm nie wykrywa w założonym czasie dopalenia paliwa - świadczy to o zbyt małym nadmuchu.

Podane informacje mają pomóc w ustawieniu mocy dmuchawy w procesie spalania grupowego.
2018-11-13 20:02
  krolikkuba Posty: 7 Ostrzeżenie: 0
leON22 
histogram dla mocy min już wygląda ładnie, teraz tylko zajmę się max.
2018-11-13 20:10
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
Tak bardzo się tym nie podniecaj , histogram to nie wyrocznia , zmienia się co cykl Patrz lepiej na to co na palniku i w popielniku
2019-01-02 20:17
  krolikkuba Posty: 7 Ostrzeżenie: 0

Panowie, po miesiącu kombinowania z ustawieniami dałem sobie spokój z kilkoma rzeczami:
-zrezygnowałem z ochrony powrotu poprzez zawór 4D, ponieważ nie mogłem utrzymać zadanej temp za zaworem jak i na powrocie. Minusem ochrony poprzez CWU jest bardzo gorąca woda w kranie, chyba będę musiał zamontować zawór mieszający termostatyczny, bo boję się że dzieciak poparzy się niechcący gorącą wodą z kranu...
-pogodówką, nie mogłem ustalić skrajnych temepratur +/- 10 st C

Teraz steruję temp w domu przy pomocy zaworu 4D, gdy będzie zimno to dorzucę kilka stopni do pieca.

Co do spalania, na początku cieszyłem się że jest w miare niskie, dopóki nie sprawdziłem ile w rzeczywistości ubywa ekogroszku w zasobniku, teraz wyszło mi że jest to około 0.3260 kg/min. Czyli mniej więcej spalanie dobowe to 30kg, dom 130m2 -20letni, sam już nie wiem czy to dużo czy mało. Aktualnie nie robią się żadne spieki, piec czyszczę co 3 dni, zauważalny jest wtedy spadek temp spalin.

Będę wdzięczny jeśli możecie zerknąć w ustawienia czy coś rzuca się Wam w oczy?
Użytkownicy online: bozena, jurkus, Kiler5, Maksiu, mar60, tadeusz_perzyna, wwaassyyll