W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  Pello v3.5  Pello v3.5 w układzie biwalentnym równoległym Subskrybuj
2018-10-10 11:43
  bialy100 Posty: 56 Ostrzeżenie: 0

Witam wszystkich zainteresowanych.
Jestem użytkownikiem już drugiego pieca obsługiwanego przez e-sterownik (pierwszy piec ogniwoekoplus16 - jeszcze na starym sterowniku) więc etap zabaw wstępnych mam już za sobą.
W tej chwili Ekogroszek zamienił się na pompę ciepła (Panasonic T-cap 9KW split) i piec na pellet (OgniwoPellet 18) aby docelowo stworzyć system podwójnego zasilania - w czasie względnie wysokich temperatur tylko pompa ciepła, w czasie osiągnięcia punktu biwalentnego (u mnie zakładane -5 stopniu) dodatkowo włącza się piec na Pellet. Wzrost temperatury wygasza piec i pozostawia w pracy samą pompę. Pompa nie wspomaga się wtedy grzałką i pracuje na samych sprężarkach

Układ hydrauliczny wygląda następująco:
1. Pompa ciepła podłączona do sprzęgła hydraulicznego (300 litrów)
2. Piec na Pellet podłączony do sprzęgła hydraulicznego (300 litrów) z zaworem trójdrożnym i pompą mieszającą
3. Ze sprzęgła hydraulicznego wychodzi nitka na której pracują dwie pompy: CWU  zasilająca zasobnik CWU 280 litrów z pompą ciepłą do CWU oraz CO.
Jak z tego stworzyć system biwalentny równoległy:
Rozwiązanie 1:
Ponieważ pompa Ciepła posiada na płycie głównej możliwość podłączenia drugiego źródła ciepła na zasadzie termostatu - przewidziane jest to głównie dla dodatkowych grzałek, podłączam piec na pellet do tego układu w jak to określę trybie kombinowanym (doraźnym) tzn.
1) wypinam czujnik temperatury wew.
2) w to miejsce wpinam kable idące z pompy ciepła
3) czujnik temp. wew wpinam w czujnik T2 i na drugim układzie CO2 widzę temp wew. w domu

4) pompę CO1 - która idzie na dom wpinam jako pompę mieszającą

5) obniżam temp CWU do 30 stopni, aby piec nie załączał się w celu dogrzania CWU.
Jak działa system:
CWU jest podgrzewane przez pompę ciepła do CWU - pompa CWU może nie działać
CO jako mieszająca przekazuje ciepło ze sprzęgła na dom
Jaka wada:
Jak wyłączę pompę ciepłą do CWU sprawa się komplikuje bo musi wtedy działać pompa ciepła do CWU, a to z kolei będzie wymuszało włączanie się kotła - czego nie chcę.
A więc ciekawa zagadka do rozwiązania?
Ja widzę dwa rozwiązania:
1. Kocioł podległy sterowaniu przez zewnętrzna jednostkę (wymaga rozwiązania zagadki CWU lub stworzenia stosowanego algorytmu.

2. Kocioł działa niezależnie od sterowania zewnętrznego tzn:
Ustawia się na kotle temp. włączania kotła (coś jak tryb auto-lato), kocioł gdy ta temperatura się pojawi ma obowiązek się włączyć i grzać, przez minimalny czas ustawiony przez operatora (na panasonicu jest to od 30 min do 90 min) na wypadek zmiany temp zew.
Zmiana temp. zew. powoduje odliczanie kolejnego czasu od 30 do 90 min i w ten sposób po tym czasie wyłączanie pieca
pozostaje jeszcze przemyśleć sterowanie pompami, które powinno działać tak;
pompa cwu wg czujnika temp cwu
pompa co - praca ciągła nawet przy wyłączonym piecu - wg ustawień użytkownika
Taki pomysł i takie rozwiązania.
Chętnych zapraszam do dyskusji na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć (choć mogę mieć mały poślizg)

Pozdrawiam
Maciek
PS. W trybie podłączenia pompy Co jako pompy mieszającej nie ma możliwości jej odłączenia przy wysokiej temperaturze (jak miało to miejsce dzisiaj - na dworze 27 stopni, pompa ciepła się wyłącza przy 25 stopniach, to i pompa CO powinna się wyłączyć - wiem, że w tym trybie ustawień doraźnych jest to niemożliwe, ale gdyby stworzyć specjalnie dla takiego rozwiązania konkretną funkcję w sterowniku to powinna ona to uwzględniać
Użytkownicy online: michalcz, R1977P, RBachul