W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Ekonomiczny tryb Lato Subskrybuj
Pierwsza stronaPoprzednia strona2 / 2Następna stronaOstatnia strona
2018-09-11 14:55
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Masz już popsute. Komfortem steruj za pomocą głowic. 4D będzie pilnował powrotu (trochę droga zabawka, zupełnie zbędna w tej instalacji).
2018-09-11 18:15
  leON22 Posty: 6507 Ostrzeżenie: 3
Dokładnie ale kto bogatemu zabroni Jak jeszcze ma siłownik na tym zaworze to już komplet. W sumie posiadanie obu opcji nie wyklucza poprawnego działania instalacji ale może w niej trochę namieszać ( więcej zabawy z ustawieniami )  ogólnie mówiąc albo rybki albo akwarium  
2018-09-11 22:14
  Yterus Posty: 15 Ostrzeżenie: 0
widzę że uprawnienia wystarczą. 
1) Co daje zmiana obwodu na bez 4D skoro 4D nie uruchamiało się po wprowadzonych zmianach? Czy to że jak będzie na dworzez temp poniżej 10stC to ciepło nie zostanie przekierowane na grzejniki?

2) Czy to że nie ma odniesienia w obwodzie CO do zaworu 4D nie wystarczy i trzeba wyłączyć jeszcze regulator pogodowy?

3) może i głupie pytanie ale ... to że miałem ustawione wygaszanie tylko w grzaniu tzn że przy podtrzymaniu nie byłoby wygaszenia?

eCoalKociołTemperatura zadana55°C60°C3eCoalZaawansowaneAlgorytm wygaszenia kotłaTylko w grzaniuZawsze aktywny2eCoalZawór 4DRegulator pogodowyAktywnyNieaktywny
eCoalZaawansowaneMinimalna temp. powrotu47°C45°C1eCoalCO 1Typ obwoduPompa CO + zawór 4D + reg. pokojowyPompa CO + reg. pokojowy

dodane 2018-09-11 22:14Jedno pytanie jeszcze co ma zwiazek z pytaniem 1.. Skoro zawór 4D ustawiony jest na 0% to rozumiem, że nawet jak na kotle będzie 99stC to nic nie przejdzie na CO bo zawór 4D został wyłączony z sterowania przez sterownik? Wszystko musi przejąć CWU. Tak?
2018-09-12 07:13
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0

Nie bardzo rozumiem o co Ci chodzi. Sprawdziłeś ogrzewanie ? Nie wygląda na to, byś odpalał ręcznie tryb zima.
Algo wygaszania ma za zadanie nie dopuścić do wygaszenia.

Chcesz mieć więcej bajerów na schemacie, to aktywuj sobie to 4D. Ale instalacja nie będzie dobrze pracować, z ochroną powrotu przez 4D. Dlaczego ? Dlatego, że przy takim ustawieniu prior dla zaworu to ochrona powrotu, jego gucio obchodzi czy będziesz miał w domu ciepło czy zimno. Ostatecznie da się to "jakoś" używać, ale o optymalnej pracy układu zapomnij. Jak taki spec instalował, to gdzie pompa kotłowa ? Nie tłumaczył jak działa 4D, i czemu w krótkim obiegu zasadniczo nic się nie dzieje, gdy CO stoi ?
Pozdrawiam.
2018-09-12 07:40
  Yterus Posty: 15 Ostrzeżenie: 0
Mój poziom wiedzy mnie przeraża
Jak pisałem jestem laikiem i widzę że długie godziny czytania forum przede mną. 
Dzięki za ustawienia. Zastanawiam się tylko czy nie zmniejszyć temperatury kotla o 2stC - ale to nie na tym etapie.

Mam jeszcze parę pytań:
A) Obecne ustawienia mam TYLKO do grzania CWU? Czyli mogę sobie zapisać i jeśli nie będzie żadnej katastrofy to mogę te ustawienia wpisywać przez najbliższe paręnaście lat 
B) Jak ustawi mi się tryb zima to muszę dodać do obwodu dodać zawór 4D? czy automatycznie zostanie dodany (w co raczej wątpię). Bo jak Nie zostanie dodany zawór 4D automatycznie to temperatura na grzejnikach nie podskoczy gdyż 4D jest zamknięty. 


Chyba że czegoś nie rozumiem, ale dowiem się jak temperatura spadnie i nie będą ciepłe grzejniki - wtedy pozostanie mi 


Dziękuję i do miłego.
2018-09-12 07:50
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0

Zmniejszyć temp CO ? Raczej podnieść. Chyba że... idziemy dalej, do najlepszej optymalizacji, to całkowicie dezaktywujemy 4D, i cieszymy się najlepszą możliwą pracą układu.
Nie ma potrzeby mieć różnych nastaw na lato i zimę - obecne powinny dać radę, chyba że dom będzie miał większe straty niż kocioł będzie w stanie uzupełnić. Ale to wyjdzie gdy się ochłodzi, i recepta będzie prosta.

4D powinien być otwarty, bo na razie nie widziałem by musiał zajmować się zbyt niską temp powrotu. Ruszy pompa CO i wszystko się rozjaśni.
Masz spore rozbiory użytkowej, skłaniam się ku stałej pracy pompy CWU. Ale zawsze decyzja należy do Ciebie.
2018-09-12 10:04
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
Jeśli zasobnik przy kotle, rury dobrze poizolowane, to stały  przepływ przez bojler tylko ustabilizuje pracę kotła.
2018-09-12 10:22
  Yterus Posty: 15 Ostrzeżenie: 0
Witam
Masz racje co do temperatury kotła. jesień/zima/Wiosna to raczej będzie musiała by być wyższa temperatura od 2-stC.
Ręcznie otworzę zawór na 50. i zobaczę co będzie się działo.
Poza tym skłaniam się do dodania do obiegu zaworu 4D [ bo jak już dałem się namówić - właściwie zostałem postawiony przed faktem dokonanym] to sobie włączę na próbę i zobaczę czy nic się nie zepsuje. 

Nie mam żadnego doświadczenia z taką instalacją ale jeśli założymy sterowanie CO tylko zaworem 4D a korygowanie temperatury termostatami to chyba powinno to się sprawdzić ... albo i nie.

Od jutra zaczynam zabawę w czytanie forum i będę wyciągał wnioski z eksperymentów w zmienianie ustawień.

NIECH MOC BĘDZIE Z WAMI
2018-09-12 10:34
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0

Yterus napisał » 2018-09-12 10:22
jeśli założymy sterowanie CO tylko zaworem 4D a korygowanie temperatury termostatami to chyba powinno to się sprawdzić ... albo i nie.

Nie. Ale masz rację, najlepiej samemu przejść etap od "wydaje mi się" do "wiem".
Powodzenia.
2018-09-12 12:05
  Yterus Posty: 15 Ostrzeżenie: 0
to po kija instalator założył mi coś czego być może nie będę używać?? 


No dobra trzeba z tym żyć i tyle.
Następnym razem jak będę robił instalacje CO i CWU  to będę już wiedział. A że moja natura nie pozwoli mi tego tak zostawić to będę miał ciekawą rozmowę z instalatorem. 

vmilo - Dziękuję Ci bardzo ale to bardzo  za cenne rady i pomoc w ustawieniach.
2018-09-12 12:42
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0

Żebyś go nie pobił, to Ci powiem, że zawory wielodrogowe stosuje się w instalacjach do sterowania komfortem.
W instalacjach, gdzie grzejniki są dobrze dobrane mocą pod konkretne pomieszczenia, zawór spełni swoje zadanie, tzn w pomieszczeniach jest żądana temperatura, bez przegrzewania jednych, i bez niedogrzania innych.
Termostaty robią to o wiele lepiej, ale żeby dobrze działały, temp czynnika powinna być wysoka. Puszczanie o niskiej, często powoduje, że zawory nie pracują wcale, czyli co ? Są bo są, a z montażem każdy jeden kosztuje swoje pieniądze. Ogólnie 4D uważam to zło, jedyne sensowne zastosowanie, to sterowanie podłogą.
2018-09-12 13:11
  leON22 Posty: 6507 Ostrzeżenie: 3
Witam , czyli tak jak pisałem wyżej "albo rybki albo akwarium" , albo praca z zaworem 4D i odkręcone na maxa termostaty albo odwrotnie , odkręcony na maxa zawór 4D i regulacja termostatami . Moi instalatorzy nie mieli problemu z wyborem , bo przerabiałem starą instalację bez termostatów na grzejnikach . Zaproponowali zawór 4D i z tego rozwiązania jestem mega zadowolony . Yterus może spróbować sterowania jednym i drugim , na pewno się da ale wymaga to więcej kombinacji a co za tym idzie obserwacji , no i warunek : zawór musi mieć siłownik , a ochroną powrotu musi zająć się pompa CWU albo kotłowa której nie posiada , a nie zawór 4D Najlepiej jak Yterus przetestuje oba rozwiązania i wtedy się wypowie , na którym instalacja pracuje stabilnie i ekonomicznie , pozdrawiam i również powodzenia w ustawieniach życzę
2018-09-12 14:07
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0

Jak sobie pościeli, tak będzie Na siłę uszczęśliwiać nie ma sensu.
2018-09-13 09:15
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
Yterus napisał » 2018-09-12 12:05
to po kija instalator założył mi coś czego być może nie będę używać??   (...)
.



Ponieważ w "papierach" kotła jest napisane, że należy zapewnić wyższą temp. powrotu za pomocą 4D. To najczęściej zwykły "dupochron", ale też brak wiedzy. Bo ochronę powrotu można zapewnić na kilka innych sposobów, często lepszych i bardziej skutecznych niż 4D.
Pierwsza stronaPoprzednia strona2 / 2Następna stronaOstatnia strona
Użytkownicy online: ALFA159, Henryk1952, tomaszsewen, wojrad