W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Temperatura spalin w kominie (w podtzrymaniu) Subskrybuj
2018-05-30 20:56
  w0jci0l Posty: 46 Ostrzeżenie: 0
Witam serdecznie. Od tygodnia jestem posiadaczem nowego kotła z podajnikiem na ekogorszek - Ogniwo Eko Plus M 26 kW. Obecnie kocioł pracuje w trybie "Lato". Temperatura spalin w podtrzymaniu wynosi u mnie 65-80 st. Celsjusza (czujnik zamontowany w czopuchu za piecem, a przed kominem). Chciałem zapytać czy ta wartość jest prawidłowa? Jeśli ktoś zainteresuje się moim tematem to podaje również namiar na mój kocioł na platformie eSterownik.pl: "Ogniwo w0jci0l". Z góry dziękuję za odpowiedzi.
2018-05-30 21:38
  leON22 Posty: 6507 Ostrzeżenie: 3
wOjciOI kociołek niestety niewidoczny  , temp. wydaje się być normalna
2018-06-01 08:23
  w0jci0l Posty: 46 Ostrzeżenie: 0
Piecyk juz widoczny. Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz. Odnosnie teraz w trybie lato grzeje tylko bojler. Temp. pieca nastawiona na 55 stopni a cwu na 50. Piec jednak przekracza zadana temperature i dochodzi do 70 stopni. Czy to jest normalne?

2018-06-01 15:50
  leON22 Posty: 6507 Ostrzeżenie: 3
Nie jest normalnym , że jako nowy użytkownik od razu zaatakowałeś temat spalania w trybie retortowy-ręczny . Nawet ja po 3 sezonach spalania jadę na "grupowym" , a zaczynałem od automatu Trudno cokolwiek powiedzieć , opisz dokładnie swoją instalację , mile widziane zdjęcia i czym palisz 
2018-06-04 08:55
  w0jci0l Posty: 46 Ostrzeżenie: 0
Instalator tak mi ustawił piec, czyli retortowy-ręczny z własnymi ustawieniami, które powiedział ma sprawdzone i tak będzie piec działał najlepiej. I owszem wszystko wydaje się dobrze działać. Eko-groszek ładnie wypalony - popiół, zero spieków. Tylko te przekraczanie temperatury zadanej, o której napisałem we wcześniejszym poście.
Instalacja wykonana w miedzi - typ instalacji: otwarta, 1 pompa CO, 1 pompa CWU, zawór 3 drożny. 


Obecnie ustawienia spalania w podtrzymaniu zmieniłem na: 
- czas pracy podajnika 10 sek. (było 16)
- czas postoju podajnika 50 min. (było 33 min.) 
- moc dmuchawy 35%

Pomimo tych zmian nadal piec dochodzi do 70 stopni.
Kompletnie nie wiem o co chodzi z parametrami w podtrzymaniu:
- czas krótkiej przerwy (u mnie 20 sek.)
- ilość powtórzeń (u mnie: 1)
2018-06-04 09:58
  leON22 Posty: 6507 Ostrzeżenie: 3
Za dużo paliwa podajesz , dlatego tak przebija temp.zadaną  Zmniejsz czas pracy podajnika w grzaniu na 5s , czas postoju na 20s , a w podtrzymaniu czas pracy 10s , czas postoju 60min , ilość powtórzeń x2 Nie napisałeś czym palisz , bo taka informacja też jest ważna . Jak opał jest wysokokaloryczny to może być problem z ustawieniami w obecnych warunkach , tzn.grzaniu tylko CWU . Twój instalator nie ustawił Ci ochrony powrotu  
PS. Zmień jeszcze algorytm wygaszania kotła ( zaawansowane - obwód kotła ) z zawsze aktywny na - Tylko w grzaniu
Ewentualnie przejście na spalanie grupowe 8/12 , po 4 powtórzenia i wiatru 36/38% , jak dalej będzie przegrzewać zmniejsz ilość podań do 3x , powodzenia
2018-06-04 16:40
  w0jci0l Posty: 46 Ostrzeżenie: 0
leON22 przepraszam zapomniałem: paliwo to "EkoGroszek Eko 27" Wartość opałowa: 26-27 MJ/kg, zawartość popiołu 7-9%, zawartość siarki < 0,8%, spiekalność < 10 RI. 

Co do ochrony powrotu to mam ustawione: POMPA MIESZAJĄCA - tzn. że coś jest źle?

No i co z tym parametrem w podtrzymaniu: CZAS KRÓTKIEJ PRZERWY? (obecnie mam 20 sek.) - kompletnie nie wiem o co w nim chodzi?


2018-06-04 16:54
  leON22 Posty: 6507 Ostrzeżenie: 3
Masz ustawione Pompa mieszająca , a masz takową ? Z tego co napisałeś wyżej nasz tylko pompę CO i CWU
PS.Czas krótkiej przerwy (postoju) podajnika w trybie Podtrzymanie. W trybie podtrzymania cykl podawania paliwa
odbywa się etapami:[PRACA-KRÓTKA PRZERWA] - [PRACA-KRÓTKA PRZERWA]...Cykliczna praca pomaga dopalić paliwo podczas Podtrzymania.Ilość cykli można zdefiniować w kolejnym parametrze wszystko w/g instrukcji obsługi Proponuję jej lekturę
2018-06-04 22:27
  w0jci0l Posty: 46 Ostrzeżenie: 0
Tak jest biore sie za czytanie A jesli moge jeszcze zapytac "doswiadczonego palacza" odnosnie tej ochrony powrotu... Co powinienem w takim razie zdefiniowac w ustawieniach (tak zgadza sie mam tylko pompę CO i CWU)
2018-06-05 06:47
  leON22 Posty: 6507 Ostrzeżenie: 3
Ochronę powrotu możesz realizować przez pompę CWU 😉
Użytkownicy online: aburek, alek2104, a-pali, Artur164, piecnasosnowej5, piotrekmizer, Truth, Udvojice