W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl  Kilka słów o wykresach temperatur Subskrybuj
2018-04-20 12:01
  Andrzej232 Posty: 2 Ostrzeżenie: 0
Cześć wszystkim!
Jestem nowym użytkownikiem i z tematem ogrzewania domu nie miałem dotąd dużej styczności. Piszę, bo ostatnio zacząłem przeglądać wykresy temperatur z kotła mojego dobrego znajomego, sam jestem też zainteresowany w przyszłości zakupem sterownika. 
Próbuję rozgryźć "jak to działa", ale nie wszystko potrafię Gdyby na forum znalazł się ktoś, kto wykresiki ma w małym palcu, prosiłbym o kontakt.
Dla przykładu wrzucam fragment wykresu z 2 stycznia 2017 roku. Widzę tam, że temperatura spalin rośnie dwuetapowo, najpierw do 105 stopni, a później do 130 (pierwszy cykl na wykresie). Ciekawi mnie czy może drugi etap wzrastania temperatury spalin ma związek z załączeniem CO? (Widać, że w podobnym czasie zaczyna wzrastać temperatura CO). Albo na przykład, czy osiągnięcie temperatury zadanej CWU ma związek z nagłym spadkiem temperatury powrotu? To też się dzieje w podobnym czasie. 
I jeszcze jedna kwestia, która mnie zastanawia, dlaczego temperatura wody użytkowej zaczyna rosnąć szybciej, niż temperatura ogrzewania? Widać nawet kilkuminutowe różnice, czy wynikają tylko z umiejscowienia czujnika?


dodane 2018-04-20 12:01Nie wiem, czy widzicie to zdjęcie, spróbuję je dodać jeszcze tu:

2018-04-20 12:57
  anaana Posty: 649 Ostrzeżenie: 0
Andrzej bardzo ciekawy temat.
Może przeanalizujesz ten wykres.


2018-04-20 13:12
  simko1 Posty: 421 Ostrzeżenie: 0
Anaana u ciebie to chyba ktoś pompkę cwu wyłączył. 
Andrzej odnośnie dwuetapowego wzrostu temp  kotła i spalin to m to związek z tym ze w momencie gdy tem faktyczną zbliża się do zadanej to móc dmuchawy maleje. Tak najprościej pisząc to sterownik stara się osiagnac dokładnie taka temp jaka mu zadamy i robi to poprzez regulacje mocy dmuchawy. Jeżeli pracuje w automacie. Natomiast jeżeli pracuje w polautomcie (grupowe) to działa podobnie  z tym ze  yo użytkownik wprowadza o ile słabiej lub mocniej ma dmuchac. Wzrost temp co i spalin? No chyba  inaczej się nie da. Tylk temp spalin szybciej rośnie i spada niż co
dodane 2018-04-20 13:12Spadek temp powrotu i osiągnięcia zadanej cwu ma ze sobą zwiazek . 
Cwu to taki jakby krótki obieg. Cwu osiąga zadana i w tym momencie pracuje tylko duży obieg .
W obiegu cwu (malym) temp medium grzeją ego nie traci dużo stopni e przeciwieństwie do obiegu co (duzy)
2018-04-20 16:34
  Andrzej232 Posty: 2 Ostrzeżenie: 0
O, dzięki Simko1, już wiem więcej Widać również, że zaraz po rozłączeniu obiegu CWU temperatura CO zaczyna narastać bardziej stromo. To potwierdza Twoje słowa. Powstaje natomiast pytanie co powoduje, że dmuchawa się wyłącza zmniejszając temperaturę spalin? Widać na moim wykresie, że temp. zadana dla CO jest już dawno osiągnięta, a piec jeszcze grzeje parę minut, przez co CO dochodzi do 7 stopni ponad zadaną.
Jeszcze wrócę do tego dwuetapowego cyklu. Rozumiem, że pierwsze załączenie pieca spowodowane jest potrzebą ogrzania CWU (np spadła poniżej pewnej wartości) i gdy CWU zbliża się do zadanej, zminejszana jest moc dmuchawy. Następnie CO również spada poniżej zadanej, co zwiększa moc dmuchawy do momentu, gdzie CO zbliża się do zadanej. Wtedy znów moc jest obniżana. Czy tak to działa? I tu znów dochodzę do pytania o moment wyłączenia pieca  

Anaana, a może właśnie Ci się pompa zepsuła, a Ty nic nie wiesz
Użytkownicy online: Vitis, volf64, wele