W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Ochrona powrotu zawór 4d + pompa mieszajaca Subskrybuj
2018-04-10 18:09
  naczelnik Posty: 19 Ostrzeżenie: 0
Witam.
      Jest to mój pierwszy wpis wiec witam Wszystkich.
Jestem użytkownikiem OEPM 20 kW od 2 miesięcy, przeglądając forum udało mi się większość problemów z moim kotłem ogarnąć - dziękuje.

Jednak moje pytania to:

1.  Do ochrony powrotu używam zaworu 4d z automatyką, w instrukcji obsługi sterownika napisane jest iż jeżeli układ jest niewydajny to należy zamontować dodatkową pompę.  Czasami jak załącza mi się drugi obwód CO2 to (jeden duży grzejnik w suszarni) zrzuca mi zimna wodę do powrotu i w tym momencie muszę uzupełnić temperaturę. Zamontowałem dodatkową pompę na powrocie z zaworu 4d, zdefiniowałem ją jako pompa mieszająca - jednak nie działa.
Jeżeli zdefiniuje ochronę powrotu jako pompa mieszająca (dodatkowa pompa pracuje bez problemu) ale zawór 4d pilnuje temp. na grzejniki i wychładza mi kocioł. Jako pompa kotłowa pracuje niepotrzebnie cały czas, idealnie było by nanieś poprawkę aby załączała się jako pompa mieszająca razem z zaworem 4d jako ochrona. Jeżeli nie uda się ustawić tego w sterowniku pozostaje mi zakupić dodatkowy zewnętrzny termostat.

2. Jeżeli mam podłączone dwa obiegi CO + pompę mieszającą pozostaje temat podłączenia pompy cyrkulacyjnej (brak miejsca) - czy jest możliwość wyprowadzenie podłączenia ze skrzynki sterownika?

3. Jak dodać do wykresów zdarzenie np. czas załączenia pompy CO czy czas wyrzutu paliwa? próbuje i coś mi nie wychodzi.
2018-04-10 19:36
  anaana Posty: 649 Ostrzeżenie: 0
Dodatkowa pompa powinna być na osobnym obiegu zdefiniowana jako mieszająca, właczy się sama gdy tem. powrotu spadnie.
2018-04-11 11:40
  naczelnik Posty: 19 Ostrzeżenie: 0
 Według mojej wiedzy nie ma znaczenia na którym obiegu będzie zamontowana, jeżeli jest zdefiniowany zawór 4d jako ochrona powrotu, dodatkowa pompa ustawiona jako mieszająca nie załączy się (temperatura powrotu spada poniżej zadanej więc powinna się załączyć niezależnie na jakiej rurze czy obiegu jest zamontowana). Wydaje mi się iż jest to tak zdefiniowane w sterowniku, jest jeszcze opcja iż mój sterownik nie działa poprawnie. 
dodane 2018-04-10 20:03Wczoraj ustawiłem ochronę powrotu jako pompę mieszającą, ponieważ zadana temperatura CO1 jest niska i zawór 4d jest ustawiony na 0% pompa działa bez zarzutów (to potwierdza iż tak jest skonfigurowany sterownik).
dodane 2018-04-11 11:40Czy mogę liczyć na jakieś wsparcie w powyższych tematach ?
2018-04-11 14:40
  mamut Posty: 352 Ostrzeżenie: 0
Pompa mieszająca musi być na własnym obiegu, bo jej rolą jest "podkradanie" wody która miałaby iść na obwody CO lub CWU w celu podniesienia powrotu.

Jeśli masz ją zamontowaną np przed zaworem 4D, to przy jego zamknięciu jest tak jakby pompa pracowała na własnym obwodzie, bo ten z CO jest odcięty od kotła. 

Ogólnie patrząc u Ciebie na wykresy, to masz tam chyba niezły miszmasz, że logice miśka kiepsko z tym coś zadziałać.
2018-04-11 18:13
  naczelnik Posty: 19 Ostrzeżenie: 0
Na tą chwile testuje różne ustawienia jak i rodzaje ekogroszków + poprawa instalacji (wykres od wczoraj zaczyna mi się stabilizować).

Na zakup ogniwa namówili  nie koledzy, miało być tak pięknie (miał być automat i po wszystkim), rzeczywistość zweryfikowała co nieco. 

Jednak większość problemów mam za sobą, spalanie codziennie niższe, spieki zlikwidowane, czeski ekogroszek pali się bez problemów, smoły brak, czyszczenie 10 min z otwarciem komory zawirowaczy + odkurzanie (raz na 2 tygodnie). 
 
Pozostaje dopracować szczegóły.

Tak jak piszesz jeżeli wykorzystywał bym pompkę mieszającą do ochrony zaworu musiała by być na osobnym obiegu, jednak ja ją che użyć tylko czasami do wspomagania krótkiego obiegu grawitacyjnego z zaworu 4d - zamontowana jest właśnie na powrocie z zaworu do kotła (tak pisze w instrukcji), jeżeli załącza mi się obieg CO2 to przez chwile mam spadek temperatury na powrocie (i w tym momencie potrzebuje aby załączyła mi się ta pompa). Zależy mi na tym aby była aktywna przy włączonej ochronie powrotu jako zawór 4d.

Dziś rozmawiałem z Panem ES, prześle zdjęcia instalacji i myślę iż uda się dokonać odpowiedniej modyfikacji.
2018-04-11 18:28
  LiMat Posty: 166 Ostrzeżenie: 0
Napisz proszę jak zostanie to rozwiązane.
2018-04-11 18:55
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
Niezaleznie od tego, na jakim obiegu będzie dodatkowa pompa mieszająca - czy na powrocie z 4D, czy bezpośrednio "za" kotłem (jak na schemacie sterownika), to NIE możesz ustawiać zaworu 4D w funkcji ochrony powrotu.
Wtedy dodatkową pompe podłączasz jako mieszającą i ustawiasz ją dla ochrony powrotu. W tym przypadku to najrozsądniejsza opcja.  Oczywiście zakładając, że masz dobrze zrobioną instalację, bo niewielki z pozoru błąd potrafi mocno namieszać.
2018-04-11 20:09
  naczelnik Posty: 19 Ostrzeżenie: 0
Jeżeli ustawie ochronę powrotu jako pompę mieszającą to zawór 4d ma przede wszystkim utrzymuje zadaną temperaturę za zaworem na grzejniki. Otwiera się za bardzo i wychładza kocioł, wtedy pompka mieszająca i tak nie będzie miała skąd pobrać ciepłej wody aby dogrzać powrót. Przy zaworze 4d według mojej opinii najlepiej ustawić go jako ochronę powrotu. 
Instalacje wykonałem sam więc i błędy mogą być, jestem w pracy wiec na szybko schemat instalacji. Uwagi jak najbardziej cenne.

dodane 2018-04-11 20:09schemat.
2018-04-12 09:02
  mamut Posty: 352 Ostrzeżenie: 0
W takim przypadku to obieg CO2 jeśli są na nim grzejniki, nie podłogówka, wpiąłbym za zaworem 4D, inaczej zawór nie ma jak pełnić roli strażnika.  Sam zauważyłeś, że w przypadku gdy 4D bardziej się otworzy to i pompa mieszająca może mieć problem.

Przy takim bojlerze to masz opcję na niezły bufor ciepła i ochronę przez CWU.
2018-04-12 13:46
  naczelnik Posty: 19 Ostrzeżenie: 0
Tu mam mały problem na początku CO2 miałem wpiete za zaworem, jednak to jest obieg na suszarnie. Potrzebuje czasami nawet w ciepłe dni mieć ciepłe grzejniki w suszarni a na CO1 nie.
Zastanawia mnie ustawienie ochrony powrotu jako CWU, jakie najlepiej parametru ustawić?
2018-04-12 18:30
  anaana Posty: 649 Ostrzeżenie: 0
Masz 3 rozwiązania:
-zrobić dodatkowy obieg z pompą mieszającą,
-ustawić pompę Cwu+mieszajaca,
-stała praca pompy Cwu.


dodane 2018-04-12 18:27Masz już pompę, umiesz sam zrobićzrobić.
Stała praca pomy Cwu bedzie stabilizować pracę ale woda musi być tak gorąca jak powrót kotła.
Spalanie może być trochę wieksze.
Cwu+mieszająca najgorsze rozwiązanie, jeśli zabraknie wody to powrót może być chłodniejszy.
Takie moje zdanie.
dodane 2018-04-12 18:30Mam dwa kotły, w jednym domku wszystko idzie na 1 pompie, pierwszy bieg 5W, w drugim muszą być 2 pompy, jedna poma wymiennik-piec- obieg otwarty, druga pompa wymiennik dom obieg zamknięty.
Użytkownicy online: 74dawid74, bozena, huep, olek0412