W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Problem z podłogówką Subskrybuj
2018-02-16 22:24
  luki10 Posty: 15 Ostrzeżenie: 0
Witam, jestem szczęsliwym posiadaczem domku jednorodzinnego jednakże od dłuższego czasu pojawił mi sie problem z podłogówką.
dom mam 2 piętrowy.
na dole sama podłogówka,
na piętrze w 4 pokojach grzejniki oraz w łazience grzejnik (drabinka) + podłogówka,
i wszystko działą ładnie pięknie oprócz tej podłogówki w łazience. - w pierwszym sezonie grzewczym była ciepła podłoga, a teraz (wiem ze juz mineło pół zimy) podłoga jest letnia.....
na rozdzielaczu (tym na górę domu) mam założony zawór RTL. (na powrocie) jesli zakręce go na 1 to mam podłoge zimną, jesli zrobie go na maxa tj 4. to mam podłogę letnią w łązience.
w pozostałych rozdzielaczach wszystko gra idealnie.

Proszę o pomoc.
2018-02-16 22:32
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Ile m2 ma podłogówka w łazience ?
RTL są do  małych powierzchni 
Przelej tą pętle mozliwe że sie zapowetrzyła
2018-02-16 22:36
  luki10 Posty: 15 Ostrzeżenie: 0
łazienka ma 3,5x4,8 m (na całości jest podłogówka)
żona mi ciągle wypomina ze kiedyś była podłoga gorąca tam.
a jak to się odpowietrza ? moze faktycznie sie zapowietrzyła.
2018-02-17 12:07
  Hajtaler Posty: 130 Ostrzeżenie: 0
Liczy się nie tyle powierzchnia co długość pętli która nie powinna przekraczać 50mb żeby grzało równo. Przy tej powierzchni co podajesz to raczej jest sporo więcej i to jest prawdopodobną przyczyną problemu
2018-02-17 13:24
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
No i sposób podłączenia: czy szeregowo przez grzejnik , czy równolegle przed grzejnikiem.
2018-02-17 14:06
  luki10 Posty: 15 Ostrzeżenie: 0
hmmm no tylko dlaczego jeszcze jakiś czas temu podłoga była gorąca?
podłączenie raczej z pominięciem grzejnika - jest 6 pętli w rozdzilaczu (4 pokoje + łazienka drabinka + łazienka podłoga)
grzeje równo jednkaże słabo...

dodane 2018-02-17 14:06
2018-02-17 14:08
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Filtr może warto obejrzeć.
2018-02-17 14:14
  luki10 Posty: 15 Ostrzeżenie: 0
który filtr ? gdzie on jest ?
myśle cały czas nad tym odpowietrzeniem - jak to sie robi ?
2018-02-17 14:16
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Przed pompami powinieneś mieć filtry. Może coś się nazbierało...
Zakręć resztę pętli, i zobacz czy tam poszło.
2018-02-17 14:25
  luki10 Posty: 15 Ostrzeżenie: 0
mowa o filtrze sznurkowym ? wymieniłem jego wczoraj / raczej zmieniam dość regularnie. pozostałe obwody w tym rozdzielaczu działają bez zarzutu - tj głowicą na grzeniku reguluje temperaturę.
2018-02-17 14:39
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Zakręć wszystkie grzejniki podpięte pod ten rozdzielacz ( zasilanie i powrót ) 
na rozdzielaczu masz zawory spustowe , zakładasz na jeden króciec wąż gumy a drugi koniec do kranu , pod drugi króciec wiadro , odkręcasz zawory spustowe  i delikatnie puszczasz wodę z kranu , jak przelejesz ze dwa wiadra to powinno byc juz ok , warunek puśc wodę lekkim strumieniem 
dodane 2018-02-17 14:39Zawory zasilające rozdzielacz tez zakręć na czas przelewania pętli 
2018-02-17 14:50
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
Kiepsko...pętla wyżej niż rozdzielacz. Jak juz odpowietrzysz, to spróbuj zwiększyć opory na przepływie pozostałych grzejników, pozostawiając nie przydławiony obieg przez pętlę i zawó RTL.
2018-02-17 21:38
  Hajtaler Posty: 130 Ostrzeżenie: 0
No nie pisałeś że wcześniej było ok. Jeżeli tak to problem tkwi gdzie indziej. Jeżeli wcześniej było ok to możliwe zapowietrzenie. Jak zauważył Gmaj będzie problem z odpowietrzeniem bo pętla powyżej rozdzielacza - trzeba przelewać bardzo powoli.
Może być też tak że na pętli jest większy opór niż na grzejnikach i jest przez nią przepływ gdy zamkną się termostaty na grzejnikach. Sprawdź czy podłoga będzie grzała po zakręceniu grzejników. Jeżeli ruszy(tylko nie spodziewaj się efektów od razu - podłoga nagrzewa się parę godzin) to znaczy że potrzebna jest regulacja hydrauliczna - jeżeli masz zawory na grzejnikach z nastawą wstępną to na nich trzeba zdławić przepływ przez grzejniki. Jeżeli nie to na zaworach powrotnych - jest to trudniejsze ale wykonalne.
Możliwe też że pompa nie daje rady jeśli jest za słaba - piszesz że na parterze masz samą podłogówkę. Ile jest pętli i jak jest sterowana? Jak wygląda reszta instalacji? Na parter i piętro są osobne pompy? Wrzuć jwięcej zdjęć - drugiego rozdzielacza, podłączeń przy kotle albo narysuj schemat. A najlepiej jedno i drugie
2018-02-17 21:51
  luki10 Posty: 15 Ostrzeżenie: 0
tak wcześniej było OK.  podłoga była ciepła równomiernie (przynajmniej m i sie nie rzucało to w "oczy/stopy"
ogolnie na cały piec mam 4 pompy (jedna CWU, jedna cyrkulacyjna, oraz jedna na "dół" a jedna na górę)
na dole mam 1 grzejnik w garażu + jedno wyprowadzenie (bez zamontowanego grzejnika) + 1 drabinka oraz 6 pętli podłogówki) i tu w rozdzielaczu mam jedną pompę.
na górze to co opisałem wcześniej. schemat mam to co rysuje program, aczkolwiek tak naprawdę mam też zawór 4D (nie ujęty obecnie na schemacie), ustawiony na ręke (otwarty około 80%)
zdjęcia jutro wrzuce.

2018-02-17 22:46
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
4D plus mieszacz pompowy na rozdzielaczu - zdjęcia jak najbardziej wskazane
2018-02-17 23:32
  luki10 Posty: 15 Ostrzeżenie: 0
proszę foto.
dodane 2018-02-17 23:28
dodane 2018-02-17 23:32krótki opis do powyższego. na zdjęciu pierwszym z prawej widać pompkę (willo) która odpowiada za rozdzielacz środkowy (grzejnik w garażu + wyprowadzenie pod grzejnik + drabinka) oraz za górny rozdzielacz( 4 grzejniki + drabinka + problematyczna podłogówka)
dolny rozdzielacz (sama podłogówka na dole) ma swoją pompkę w rozdzielaczu = działą bez zarzutu
2018-02-17 23:55
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
pętla ponad rozdzielaczem nie powinna stanowić problemu , z powodzeniem stosuje sie ogrzewania scienne czy sufitowe i rozdzielacze sa poniżej , sam mam rozdzielacz na parterze , a 4 pętle na górze  i nie ma z  nimi najmniejszego problemu . 
Tak jak porada wyżej , spróbuj zakręcić grzejniki i sprawdź czy podłoga ruszy , jesli puścisz 30-35 * po 2 godzinach powinna być ciepła .


Mozliwe że wcześniej działała  bo głowice na grzejnikach były ustawione na niższa wartość , lub pompa pracowała na wyższej mocy .
Btw zacznij od odpowietrzenia 
2018-02-18 12:04
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
Instalacja wydaje się być poprawnie wykonana, jeśli chodzi o połaczenia w szafkach roizdzielaczowych. Nalezy pamietać, że przy mieszaczach pompowych z zaworem RTL na zasilaniu rozdzielacza należy zapewnić w miarę stałą temperaturę. Dlatego podłączenie bezpośrednio z kotła a nie z 4D jest dobre. Powrót jednak MUSI również być podłączony poza powrotem do 4D.  A tu chyba jest inaczej, bo podłączony razem z powrotami z dwóch pozostałych szafek? 

Pozostaje jeszcze sprawa 4D - czy dobrze ustawiony. Zdjęcie z widokiem zaworu potrzebne.
2018-02-18 21:51
  luki10 Posty: 15 Ostrzeżenie: 0
Witam, podłogówka ruszyła. Brat pomogł - zgodnie ze wskazówkami "jakoś" udało sie odpowietrzyć. teraz jeszcze bede chciał "przelać" rozdzielacz. bo coś mi sie zdaje ze moze być też wina tego RTLa- a właściwie zaworu który pod nim jest, bo cieżko sie go wciska. jakby sie zatarł ?
zdjęcie 4D z układem rurek zrobie jutro.
co zrobić aby sie na przyszłość nie zapowietrzył układ ?
2018-02-19 09:14
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
Zakręcić odpowietrznik automatyczny na belce powrotów.
Użytkownicy online: bart0000, dudi1, huep, ihnaja, LOKIR, Oski, Piecgrosz