W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Ogniwo eko plus m 20kw - spieki i kalafiory Subskrybuj
Pierwsza stronaPoprzednia strona1 / 2Następna stronaOstatnia strona
2018-01-21 12:37
  trzysto Posty: 13 Ostrzeżenie: 0
Witam wszystkich użytkowników forum. Posiadam Ogniwo eko plus m 20kw (taki dobrał instalator) w domu około 160m2 instalacja grzejniki, dom stary i był przez 3 lata nie ogrzewany (teraz już wyremontowany ale nieocieplony).
Grzeje od listopada i od tego czasu walczę z spiekami na palniku a czasem nawet wielkimi kalafiorami co blokują się na palenisku. Jestem laikiem z obsługi kotłów i palenia w piecu. 
Piec pracuje w automacie próbowałem różnych ustawień mocy i nadmuchu bez większego rezultatu.
Proszę oszczędzić komentarzy że za duży piec na mały dom itp stało się, stoi i pali, mleko się rozlało ..
Proszę o poradę jakie proponujecie parametry, mam zawór 4drozny na środku.
Mam piec podpięty do internetu.

Podkreśle że dom byl-jest zawilgocony.
Nieocieplony.
2018-01-21 12:53
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
Trochę nt. instalacji:
1/ spora, bo ponad 25 stopniowa róznica zasilania i powrotu kotła nie wróży niczego dobrego. Pompa kotłowa na schemacie jest dla ozdoby, czy masz ją w instalacji?
2/ zawór 4D jest bez siłownika? Jakie jest jego ustawienie. Przydałoby się zdjęcie zaworu.
3/ proponuję właczyć pompę CWU na pracę ciągła - to skutecznie dogrzeje powrót. Ale najpierw sprawdż ten 4D. 
4/ są zawory termostatyczne na grzejnikach?
2018-01-21 12:54
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
Witam , to że dom jest zawilgocony nie powinno mieć wpływu na jakość spalania , tylko na ilość Co do spieków to 75% winy leży po stronie niewłaściwego opału , reszta to niestety złe ustawienia Napisz jeszcze czym palisz , co do kociołka to faktycznie troszkę przewymiarowany 15-tka by wystarczyła ale jak budynek jest nie ocieplony to może być
Napisz coś więcej na temat swojej instalacji : ile pomp jest w instalacji , czy na grzejnikach masz termostaty itp..
PS. Mile widziane zdjęcia instalacji , jak zwykle gmaj22  byłeś szybszy
2018-01-21 13:51
  Walter Posty: 169 Ostrzeżenie: 0
Mam ten sam kocioł, po odpaleniu też robiły mi się spieki, nie wiem czym palisz, ale w moim przypadku im bardziej schodziłem z dmuchawą w dół to spieki były większe, w końcu zostawiłem go bez zmiany ustawień na parę dni i wszystko samo się unormowało. Zostawiłem go tak na ustawieniach fabrycznych ok tygodnia bez grzebania, tylko zaglądałem raz dwa na dzień. 
2018-01-21 14:55
  Maram1304 Posty: 39 Ostrzeżenie: 0
Witam żeby nie zakładać następnego wątku podczepię się pod ten. Od tygodnia pale https://energobielsk.pl/sklep/wegiel-workowany/ekogroszek-standard/ i mam problem ze spiekami. piec ustawiony był na 25/25 6podan 33 dmuchawa czym niżej była tym gorzej.
teraz mam ustawione od 11:30  12/16  8 podań 36 dmuchawa wygląda to tak jak na  zdjęciu

dodane 2018-01-21 14:54


dodane 2018-01-21 14:551 zdjęcie teraz tak wygląda 2 zdjęcie było na 25/25
2018-01-21 16:28
  MONAT Posty: 135 Ostrzeżenie: 0
 Maram1304 ,szamotki załóż , straszny ten opał kupiłeś
2018-01-21 16:32
  Maram1304 Posty: 39 Ostrzeżenie: 0
Jutro jadę na probe po 5 worków z Chwałowic i zobaczymy.
2018-01-21 16:36
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
Ruskie 23 MJ za 910,- PLN ...Tragedia. 
Do popielnika taka wytopiona lawa spływa?  Tak czy siak, spróbowałbym to na ręcznym spalić. 



2018-01-21 18:06
  Maram1304 Posty: 39 Ostrzeżenie: 0
noo taka lawa spływa ach cudowałem na ręcznym i nic 3 dni chodzenia do pieca zona już krzyczy ze miał być piec bezobsługowy a więcej w nim jestem niż w kopciuchu no nic zobaczę polskie czarne złoto i jak będzie ok to będę to jakoś mieszać
2018-01-21 19:54
  Wikliraf Posty: 96 Ostrzeżenie: 0
Dużo tego dziadostwa kupiłeś??

2018-01-22 11:10
  trzysto Posty: 13 Ostrzeżenie: 0
gmaj22 napisał » 2018-01-21 12:53
Trochę nt. instalacji:
1/ spora, bo ponad 25 stopniowa róznica zasilania i powrotu kotła nie wróży niczego dobrego. Pompa kotłowa na schemacie jest dla ozdoby, czy masz ją w instalacji?
2/ zawór 4D jest bez siłownika? Jakie jest jego ustawienie. Przydałoby się zdjęcie zaworu.
3/ proponuję właczyć pompę CWU na pracę ciągła - to skutecznie dogrzeje powrót. Ale najpierw sprawdż ten 4D. 
4/ są zawory termostatyczne na grzejnikach?



1. Nie wiem czy mowimy o tej samej pompie, ale posiadam dwie jedna za zaworem 4droznym ktora pompuje wode do grzejnikow (tryb auto pompy) i pompe do CWU. patrz foto.


2. tak zawor 4drozny bez silownika.


3. Jak wlaczyc pompe cwu na prace ciagla? Na sterowniku mam ustawione ZAL i grzeje wode wtedy gdy spadnie temp w bojlerze.
4. Posiadam na wiekszosci grzejnikow zawory termostatyczne wszystkie na maxa (6).


Co do wegla to probowalem roznych po pare tygodni, od marketowych mokrych bubli po ekopal, wesola i chwalowice.
Aktualnie bede palil tylko ekogroszkiem z KWK Chwałowice bo zalega w piwnicy


Dodaje reszte zdjec instalacji:













dodane 2018-01-22 11:10Ustawienia kotla testuje aktualnie 15kw (w ecoal), dodam ze probowalem na ustawieniu EKO PLUS M (ale za czesto temperatura dochodzila do 10 - 11 stopni ponad rzadana i wchodzil w tryb podczymania - jak mi powiedziano ze to jest powod ogromnych kalafiorow bo nie pracuje dmuchawa i niedopala sie groch). Nie wiem czy to prawda ale ponoc podajnik i nadmuch powinny pracowac caly czas a napewno nadmuch...
2018-01-22 11:46
  downhill Posty: 84 Ostrzeżenie: 0
Też mam Ogniwo Eko Plus M 20kw i też mam dom jak Ty a nawet z 10-20metrów więcej powierzchni użytkowej. : ) I też miałem problem ze spiekami.
Pale Retopalem z pgg czyli jakieś 25MJ

Mój sposób na spieki:
Tryb retortowy-ecaol(automatyczny)-ODPADA bo po nawet max korekcie -10% i tak dmucha około 36%(u mnie przy 34%już mocno spieka więc ustawiam 32%-33%). A na pewno odpada to co Ty masz ustawione ->w USTAWIENIA-> Spalanie: Retortowy-eCoal->Parametry kotła
                                                    Typ kotła       15kW ! USTAW TAM: EKO PLUS M ,jak już chcesz próbować palić na Retortowy-eCoal(automatycznym) i korekta dmuchawy na -10%

Tryb ręczny pozostawmy na później bo jest trudniej.

Polecam Retortowy-grupowe:
-Retortowy-grupowe: nadmuch raczej nie więcej niż 33-34%(jeśli uda się uzyskać temperaturę spalin 100-120*C. Chyba że komin masz inny niż klasyczny murowany tzn.że masz np.wkład kominowy to wtedy nie trzeba się martwić temperaturą spalin i może być niższa np.90*C).Ale może będzie trzeba u Ciebie dmuchać więcej, ale max myślę że 36%. bo teraz dmuchasz 48% a spaliny masz +/- 150-160*C

-Ja ustawiam kocioł tak żeby NIE WCHODZIŁ w ogóle w potrzymanie(po mojej obserwacji podczas pracy w podtrzymaniach mocniej kalafiorował opał).

-pompe cwu jeśli będziesz chciał włączyć(wytłumacze Ci jak) na stałe żeby dogrzać powrót od razu przestaw na I bieg bo masz ją teraz na trzecim biegu

-zadana temperatura kotła 70-72*C (uprzedzając pytanie; nie będzie Ci kocioł więcej palił i sprawdziłem to na swoim kotle.Kocioł wtedy spala czyściej,dłużej zachowuje wyższą sprawność,powrót jest cieplejszy bo będziesz musiał lekko przykręcić zawór 4drożny bo 5-7stopni więcej puścimy na dom bo masz teraz 65zadaną.

PODSUMOWUJĄC:
1.Najpierw ustaw np.71*C zadaną temp.kotła
2.Ustaw na Retortowy-grupowe(nie wiem ile Ci pali kocioł i jaki masz opal,zakładając że tyle co mój czyli 25kg)daj mu moc minimalną 8kW-7podań-34%dmuchawa a moc maxymalną 12kW-6podań-35%dmuchawa.
3.Jak masz teraz zawór 4drożny ustawiony na 50%(w połowie)to ustaw go na 40-45%).
4.Możliwe że będziemy musieli wyjąć 1-2zawirowywacze (żeby podnieść temperaturę spalin)ale to się okaże jak zdecydujesz się na moje ustawienia i minie kilka godzin obserwacji.

ps.żeby dogrzać powrót(podnieść temperaturę powrotu)jeśli masz taką możliwość zacznij grzać non stop boiler grawitacyjnie(odkręć zawór)czyli bez pompki. Ale to możemy dograć później.

Pisz śmiało jak masz jakiekolwiek pytania : ) Pozdrawiam.

2018-01-22 12:11
  trzysto Posty: 13 Ostrzeżenie: 0
Nieukrywam ze chcialbym zeby ten piec mnie uszczesliwial w pelnym automacie, jestes pewien ze moge grzac bojler grawitacyjnie bez demontazu instalacji? Bo niechce czegos przerabiac itp
dodane 2018-01-22 12:11Wracajac do trybu EKO PLUS M to jak zrobic zeby z rzadanej 65 nie podbijal do 73 stopni ?
2018-01-22 12:22
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
Musisz w ustawieniach kotła zmienić tryb : Spalanie Retortowy-eCoal na Retortowy-Grupowe , dobrać odpowiednią moc , ilość podań i moc dmuchawy W automacie , który masz ustawiony zawsze będzie podbijało zadaną temp.kotła o min 5 st , tak jest ustawiony algorytm spalania
2018-01-22 12:48
  downhill Posty: 84 Ostrzeżenie: 0
Już widzę po zdjęciach że cwu nie będziesz w stanie grzać grawitacyjnie. Nie ma się co obawiać trybu retortowy-grupowe. To pół automat. Na retortowy-ecoal piec będzie Ci sprawiał problemy ze spiekami i na 99%spali Ci więcej.

: )
PODSUMOWUJĄC:
1.Najpierw ustaw np.71*C zadaną temp.kotła
2.Ustaw na Retortowy-grupowe(nie wiem ile Ci pali kocioł i jaki masz opal,zakładając że tyle co mój czyli 25kg)daj mu moc minimalną 8kW-7podań-34%dmuchawa a moc maxymalną 12kW-6podań-35%dmuchawa.
3.Jak masz teraz zawór 4drożny ustawiony na 50%(w połowie)to ustaw go na 40-45%).
ps. możliwe że będziemy musieli wyjąć 1-2zawirowywacze (żeby podnieść temperaturę spalin)ale to się okaże jak zdecydujesz się na moje ustawienia i minie kilka godzin obserwacji. : )
2018-01-22 13:02
  trzysto Posty: 13 Ostrzeżenie: 0
aktualnie spala mi 160kg w 3doby. Komin jest stary z cegly. Plutke szamotowa jedna mam wyciagnieta (instalator radzi wyciagnac dwie) bo spieki jak sie porobily to tak sie skleiły ze ciezko oddzielic. Sproboje twoich ustawien po poludniu.
A owe zawirowacze gdzie sie zanajduja i czy dla przecietnego kowalskiego to ciezki orzech do zgryzienia? :>
2018-01-22 13:11
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
Masz podłączone dwa powroty do kotła: jeden z cwu, drugi z mieszacza 4D.  Więc ochrone powrotu jakąś masz, tylko że nie będziesz mieć dobrego podglądu na powrót kotła. Pewnie jest teraz na powrocie z 4D, albo z grzejników.
W obecnej sytuacji tylko pompa cwu na pracę ciągłą.
Jeśli chcesz zrobić mała przeróbkę, to masz dwie opcje:
1/łączysz powroty z 4D i CWU do jednego króćca. Ochrona powrotu albo pracą ciągłą pompy CWU, albo cyklicznie jako CWU+mieszająca
2/przekładasz pompę CWU wraz z zaworem zwrotnym i dodatkowym regulacujnym na powrót z 4D do kotła, a powrót z CWU podłączasz PRZED pompą. Masz wtedy obieg kotłowy z CWU oraz obieg grzejnikowy za mieszaczem.
Ustawiasz na kotle temperature wyzszą o 15-20 stopni od tej jaką chcesz mieć za mieszaczem. 
Albo mieszacz z jedną nastawą, a korzystasz z pogodówki kotła i jego pracy  w automacie. Zmieniajaca się wg pogodówki temperatura kotła powoduje jej zmianę za mieszaczem oraz w CWU. Żeby CWU nie była zbyt gorąca, można zastosować 3D p. oparzeniowy.
Dodając siłownik na mieszacz, mozesz korzystać z pogodówki zaworu, a mieć stałą temperaturę na kotle. i w CWU.




2018-01-22 13:15
  Wikliraf Posty: 96 Ostrzeżenie: 0
Sypnij na próbę małą szufelkę wapna na worek węgla i dokładnie wymieszaj. Też miałem ten problem, po dosypaniu opał nadal spieka, lecz te spieki są mniejsze, miękkie i spadają swobodnie do popielnika. Na plus to w kotle dużo czyściej.
2018-01-22 13:36
  downhill Posty: 84 Ostrzeżenie: 0
Wyjąć zawirowywacze to prosta sprawa jak Ci wytłumaczymy ale nie ma sensu teraz to robić bo skieków Ci to nie zlikwiduje.

Jak palisz 53kg dziennie to;
Daj mu moc minimalną 8kW-8podań-34%dmuchawa a moc maxymalną 12kW-7podań-35%dmuchawa choć to może być i tak mało ale to zobaczymy

histereze kotła 0.5*C , histereze przejscia na moc max 2.0*C
                        
Najlepiej to daj dostęp do kotła to Ci chociaż włączymy dogrzewanie powrotu ciągłą pracą pompy CWU. Myślę forumowicz gmaj22 lub leON22 zrobią to w 2min : )
                                                                                                            
2018-01-22 14:09
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
Tu jest b. prosty temat. Obie wersje na zdjęciach. W obydwu rura do zbiornika membranowego MUSI być podłaczona do drugiego powrotu kotła (tego, gdzie teraz jest podłaczony powrót CWU). Nie może zostać tam gdzie jest, bo bedzie za zaworem zwrotnym.
Dokupić siłownik na 4D, zimą korzystać z krzywej dla zaworu. Latem "auto lato" zamknie zawór i zablokuje obieg na grzejniki. Pompa cwu/kotłowa na powrocie z 4D będzie pracować tylko w obiegu kotłowym.



Zabezpieczenie kotła: dodatkowo zawór schładzający oraz zawór bezpieczeństwa. Kocioł jak rozumiem może pracować w układzie zamkniętym?

Pierwsza stronaPoprzednia strona1 / 2Następna stronaOstatnia strona
Użytkownicy online: aldona, barteska, schupa