W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Poprawne podłączenie Subskrybuj
2018-01-13 21:39
  MarcinW Posty: 30 Ostrzeżenie: 0
Witam
Chciałbym zmienić, o ile to możliwe sposób podłączenia pomp, zaworów itp. w mojej instalacji żeby mieć lepszą kontrolę nad tym co się aktualnie dzieje.
Obecnie wygląda to tak:
Z kotła wychodzi ciepła woda do zaworu 4d bez siłownika. Z 4d do dwóch zestawów pompowych jeden zestaw na grzejniki, drugi zestaw z regulatorem z siłownikiem na podłogówkę. Do regulatora w drugim zestawie jest podłączony Euroster Q1TXRX.

Na chwilę obecną chodzi tylko podłogówka. Z tego co zobaczyłem to pompa z zestawu 1 na grzejniki jest podłączona do wyjścia "Pompa mieszająca" czy nie powinna być podłączona pod gniazdko pompa CO1 lub 2?
Tym bardziej że mam pompę cyrkulacyjną którą można wpiąć w gniazdo pompa mieszająca i mieć nad nią kontrolę ze sterownika?
Co do zestawu z którego idzie podłogówka nie jest podłączona pod sterownik pieca tylko jak wspomniałem do regulatora Euroster.

Jak to wszystko połączyć żeby złączyć to razem i mieć kontrolę ze sterownika pieca?
Dodam że nie mam założonych żadnych czujników temperatury w pokojach, oprócz wspomnianego Eurostera w salonie.

Jak coś niejasno napisałem to dodam zdjęcia.
2018-01-13 21:44
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Narysuj schemat instalacji , może  być na kartce , umieść go tutaj z opisem .
Sterownik obsługuje dwa obiegi CO , obieg CO1 ma dodatkowo obsługę zaworu 4d , więc dziwie się dlaczego masz osobny sterownik do siłownika .
Pompy CO powinny być podłączone pod gniazda tak jak napisałeś pompa 1 i pompa 2
2018-01-13 23:37
  MarcinW Posty: 30 Ostrzeżenie: 0
2018-01-15 12:06
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
Zestawy pompowe na schemacie niewłaściwie podłączone. Pompa cwu jest na powrocie i tłoczy do kotła, czy na zasilaniu bojlera - na schemacie jest sprzeczność.
Najlepiej dodaj zdjęcia. Najważniejsze to zdjęcie podłączeń od zasilania kotła oraz  powrotów do kotła. 

Podłączenia w sterowniku: 
Podłogówka to obwód CO1+pompa podłogowa+zawór 4D/3D +regulator pokojowy, pompa podłogowa pod złącze P1, czujnik wewnetrzny do styków T.WEW.  siłownik zaworu 3D podłączyć do styków w sterowniku SIŁOWNIK ZAWORU. 
Obwód grzejników : zasilany z obiegu za 4D. Pompa podłączona do styków P2, drugi czujnik wewnętrzny do T2 - niepotrzebny jesli głowice termo na ngrzejnikach.

Co do 4D to jeśli bez siłownika - wtedy ustawiamy krzywą pogodową dla kotła i zawór 4D w takiej pozycji, żeby przed zaworem była temperatura co najmniej 15 stopni wyższa niż za nim. Zmieniająca się wg krzywej temperatura na kotle powoduje jej zmianę za zaworem.  Osobiście wolałbym mieć stałą temperaturę na kotle i stałe ustawienie 4D tak, żeby zapewnić choć minimalną ochronę powrotu. Tu ważne średnice i sposób podłączenia 4D do powrotu kotła.
Jak się chcesz bawić to do 4D zastosuj napęd i zewnętrzny sterownik - przynajmniej do czasu, aż wprowadzą obsługę drugiego napędu w sterowniku ( w co wątpię, bo programowo dodanie tego do tej wersji płyty  jest raczej niewykonalne - brak złączy).
2018-01-15 12:23
  MarcinW Posty: 30 Ostrzeżenie: 0
Dzięki

Co do podłączenia zestawów to wina ściągniętej grafiki ze strony producenta podłączenie jest ok. Cwu poprawiona na rysunku było źle zaznaczone. A jak z konfiguracja zaworu 3d w sterowniku? Znalazłem tam tylko sterowanie 4d nic o 3d. Chyba że to nie zrobi różnicy. Jaki zewnętrzny sterownik zastosować do sterowania zaworem 4d w celu ochrony powrotu?
2018-01-16 12:45
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
Sterowanie 4D zostaw dla mieszacza 3D. Zapomnij wtedy o ochronie powrotu z poziomu obsługi w sterowniku dla 4D. 
Realizujesz ja wtedy albo pompą cwu w opcji cwu+mieszająca, albo dodajesz w miejscu pokazanym czerwoną strzałką pompę kotłową wraz z filtrem oraz zaworem zwrotnym i zaworem regulacyjnym. Podłączasz ją w sterowniku jako pompa mieszająca - kotłowa. 
Brak zaworów zwrotnych za pompą CWU oraz na powrocie z mieszacza 3D. Brak na schemacie zabezpieczenia kotła.



2018-01-16 18:57
  MarcinW Posty: 30 Ostrzeżenie: 0
Jak będę na budowie to zrobię zdjęcia bo na schemacie nie ma wszystkiego zaznaczonego i może to wprowadzać w błąd. Co do sterowania mieszacza faktycznie podłącze pod sterowanie 4d w sterowniku. A zaw 4d chyba zostawię bez siłownika i będę go ustawiał ręcznie lub dokupię jakiś prosty sterownik.

dodane 2018-01-16 18:57Oto zdjęcia powinno się wszystko wyjaśnić



2018-01-16 21:05
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
Sądząc po ustawieniu skali i otwarciu, 3D jest dobrze zamontowany. Na rurze powrotnej łaczącej blok mieszający 3D z powrotem do 4D musi być zawó zwrotny z kierunkiem przepływu w stronę trójnika. Najlepiej w miejscach pokazanych strzałkami. 
I nie oszczędzać na śrubunkach


Użytkownicy online: Szwager